JŽ/SŽ 342 - model i prototip

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Produkcijski problem. Nećemo više o ralici, okej?

Ja detajlno o svakom elementu pišem samo jedanput, osim ako se u vezi njega razvije debata. O tom elementu još nisam pisao detajlno odnosno s argumentima, samo spomenuo sam da nije u redu.

Pisat ću vjerojatno još o krovu, samo moram nekako dignuti fotoaparat na visinu ruba krova lokomotive da ću imati fotografije iz tog očišta…
 

crhav

Aktivan član
Decki, ....mislim da je interesantno citati sve te detalje i manjkavosti jednog modela. Jasno zato su i izmislili forume da se moze slobodno dati svoje misljenje. Medjutim, moramo biti i umjereni u valutiranju tih gresaka i ne prelaziti mjeru ili "granicu". Znam da ima i onih sto broje/mjere svaku dlacicu ali ne zaboravite da su to u neku ruku "igrackice za veliku djecu" (tako nas gledaju drugi....)!!

Ali kad jedan model ima mehanicku gresku; kao kardanski zglob koji se moze i slomiti, onda je to realna stvar i dobro cu gledati kad kupujem model. Neke druge "sitnice", kao brojevi nekorektno odstampani, onda (ja mislim...) to nije "greda"!

Model ove lokomotive dobro izgleda i kako vidim napravljen je u vise kombinacija, sto je jako pohvalno! Jedino mi je zao sto ne pocnu sa izdanjem modela JZ362 ili E645!
Velimir
 

lokomotiva

Član foruma
Decki, ....mislim da je interesantno citati sve te detalje i manjkavosti jednog modela. Jasno zato su i izmislili forume da se moze slobodno dati svoje misljenje. Medjutim, moramo biti i umjereni u valutiranju tih gresaka i ne prelaziti mjeru ili "granicu". Znam da ima i onih sto broje/mjere svaku dlacicu ali ne zaboravite da su to u neku ruku "igrackice za veliku djecu" (tako nas gledaju drugi....)!!

Ali kad jedan model ima mehanicku gresku; kao kardanski zglob koji se moze i slomiti, onda je to realna stvar i dobro cu gledati kad kupujem model. Neke druge "sitnice", kao brojevi nekorektno odstampani, onda (ja mislim...) to nije "greda"!

Model ove lokomotive dobro izgleda i kako vidim napravljen je u vise kombinacija, sto je jako pohvalno! Jedino mi je zao sto ne pocnu sa izdanjem modela JZ362 ili E645!
Velimir
BOK Ja slagati gospodinu crhav ZA MODEL SZ 342 I želim vam reći da je model 362 E JAKO
SLJEDEĆA .... VIJESTI iz Milana
BOK LOKOMOTIVA
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Vjerujem da će vrijeme odnosno razvoj 3D printera riješiti dileme u vezi različitosti naših očekivanja i zahtjeva do modela, i da će oni koji će željeti najprecizniju reprodukciju originala sebi isprintati »professional« varijantu modela, a oni manje zahtjevni »hobby« varijantu, i da će onda i forumi biti podijeljeni prema različitim korisničkim profilima kao što se već dogodilo npr. u Njemačkoj gdje imaju AC modelari "svoj" forum.
 

kasti

Član foruma
Supporter (2016)
Što se pucanja kardana tiče to bi trebalo biti pokriveno garancijom kako to ide u normalnim zemljama i sa pravim firmama ali nisam baš siguran da je itko to pokušao.
Valjda če to ispraviti na 362.
pozz
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Jučer na modulni maketi u muzeju SŽ. ACME 342-025 i 13 vagona. Na žalost maketa nije baš velika, ni povezana da bih vlak mogao vozati kruge naokolo ali lokica nije imala nikakvih problema.
 

malimiha

Član foruma
Gdje si pročitao tu vijest iz Milana o modelu 362 ?
Nije nigdje pročitao nego kaže da pratimo vijesti iz Milana slijedeći petak.


O 362 priča se na veliko, ali treba sačekat Novegro :gladan
Priča se i kakav da bude pogon, kardani i platina sa priklopom za dekoder 8pin. Ostaje pitanje, gdje je mjesto za zvučnik i koliko je prostora za zvučni dekoder :hmmm:
362.jpg


Čini mi se, da je moja kritika obrodila sad .....
 

malimiha

Član foruma
Novegro nije doneo ništa novo o 362

primetio sam da ima Roco nešto slično kao 362, možda da bude iznenađenje :D
več je red da dobijemo N-fanovi nešto....
 

malimiha

Član foruma
Već je počelo događati kao što sam predvidio.
Jučer kad sam bio kot kolege se mi žalio da je najgorija kupnja kada je nabavil ACME SŽ 342.
Prilažem dvije fotografije da se vide pogreške.....
Nije radila gravitacija, nego je rezultat guranje.
acme1.jpg


Nije ga pocepalo, nega ga je pojelo
acme2.jpg


Model ako ga ne dobije u ruke kakav stručnjak se može samo bacat u smeče, nije ni za vitrinu ne može ni stajat na točkovima.
 
Last edited:

nik

Veteran foruma
Već je počelo događati kao što sam predvidio.
Jučer kad sam bio kot kolege se mi žalio da je najgorija kupnja kada je nabavil ACME SŽ 342.
Prilažem dvije fotografije da se vide pogreške.....

acme1.jpg


d

Model ako ga ne dobije u ruke kakav stručnjak se može samo bacat u smeče, nije ni za vitrinu ne može ni stajat na točkovima.
Iste probleme su imale ranije generacije Roco modela pa onda ovo ni po čemu nije nešto posebno. Nije dobro i poželjno ali nije niti unikatno ni neobično. Idealno dugoročno rješenje bi bilo ili zamijeniti poklopac okretnog postolja nekakvim zamjenskim od mesinga ili ovaj postojeći na neki drugi način učvrstiti, recimo malim šarafima.
 

nik

Veteran foruma
Ili napraviti od mesinganog lima ili žice nakakve obujmice koje bi odozdo obuhvatile poklopac postolja a sastrane se zakačile na izbočine umjesto ovih odlomljenih dijelova koje bi onda trebalo u potpunosti ukloniti da se napravi mjesta za obujmice. Radio sam tako nešto prije 20-25 godina na prijateljevom Roco modelu i funkcionira do danas bez problema.
 

1borna

Veteran foruma
Takvi lomovi i trošenja se dešavaju kad se koristi nekvalitetna plastika.
Već više godina se sve češće koristi reciklirana plastika, za koju se ne znade koliko puta je već prije bila reciklirana i kojeg je sastava pa dolazi
do miješanja raznih vrsta i starosti plastike.
 

nik

Veteran foruma
Takvi lomovi i trošenja se dešavaju kad se koristi nekvalitetna plastika.
Već više godina se sve češće koristi reciklirana plastika, za koju se ne znade koliko puta je već prije bila reciklirana i kojeg je sastava pa dolazi
do miješanja raznih vrsta i starosti plastike.
Nije samo to u pitanju nego i nes(p)retno konstrukcijsko rješenje koje ne daje dovoljno mjesta/raspona za savijanje plastike odnosno deformaciju u elastičnom području a dolazi do izražaja i zarezno djelovanje dobro poznato iz strojarstva kod kojeg se zbog oblika predmeta naprezanje koncentrira u jednoj crti umjesto da se rasporedi na veću površinu.
 

nik

Veteran foruma
Zato je dobro na takva mjesta dati kap ulja.
Dobro da si me svojim pisanjem podsjetio i na ovaj problem! Ulje ili mast mogu s vremenom razoriti molekularnu strukturu plastike pa onda ova postane krta ili popuca tako da se na plastičnim dijelovima modela mora koristiti isključivo ono sredstvo za podmazivanje koje ne šteti plastici odnosno koje je baš podmazivanju plastike i namijenjeno. Kako su na prethodnom slikama i kardan i poklopac izloženi ulju/masti moguće je da je baš to i uzrok ovim oštećenjima.
 

wiggum

Veteran foruma
Ili napraviti od mesinganog lima ili žice nakakve obujmice koje bi odozdo obuhvatile poklopac postolja a sastrane se zakačile na izbočine umjesto ovih odlomljenih dijelova koje bi onda trebalo u potpunosti ukloniti da se napravi mjesta za obujmice. Radio sam tako nešto prije 20-25 godina na prijateljevom Roco modelu i funkcionira do danas bez problema.
Sve je to super, ali za 200 eur ne zelim ni jedan srafic pritegnuti, a kamoli popravljati puknuca i slicne defekte. To je bit, a ne da li se nesto potrgano da popraviti ili ne.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh