Poslovni vlakovi u ex-YU

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
U ovoj temi nastavljamo dalje sa poslovnim vlakovima ex YU....

Dao sam si malo truda pa izvukao imena poslovnih vlakova iz popisa kojeg je svojedobno napravio naš kolega Vedi za forum 'Željeznice.net':

ARENA Zagreb Gl.Kol – Ljubljana - Pula
A.G.MATOŠ Zagreb Gl. Kol. - Beograd
BOSNA EXPRESS Sarajevo – Zagreb Gl. Kol/Beograd
DIOKLECIJAN Split - Beograd
DRAVA EXPRESS Ljubljana - Maribor
EMONA EXPRESS Ljubljana - Beograd
KORNAT EXPRESS Šibenik/Zadar - Zagreb Gl. Kol (via GS)
KOSOVO EXPRESS Beograd - Kosovo Polje
KVARNER EXPRESS Zagreb Gl. Kol - Rijeka
MARJAN EXPRESS Zagreb Gl. Kol – Split/Šibenik
MEDITERAN EXPRESS Zagreb Gl. Kol – Split (via BH, via GS)
MORAVA Beograd - Skopje
OLIMPIK EXPRESS Sarajevo - Beograd/Bihać/B. Novi/Novi Sad/Ploče/ Zagreb Gl. Kol
OSIJEK EXPRESS Zagreb Gl. Kol - Osijek
PELAGONIJA Bitola - Skopje
RIVIJERA EXPRESS Zagreb Gl. Kol - Rijeka
SARAJEVO EXPRESS Sarajevo – Beograd
SAVA EXPRESS Beograd - Ljubljana
SKOPJE Beograd - Skopje
SOLARIS Zagreb Gl. Kol - Šibenik (via GS)
TITOGRAD EXPRESS Beograd - Bar
ZAGREB EXPRESS Zagreb Gl. Kol – Beograd

Ukoliko sam neke izostavio, ili imate bilo kakvu drugu primjedbu, slobodno napišite!

BTW, kompletan Vedijev popis imena vlakova nalazi se ovdje:
http://www.zeljeznice.net/forum/viewtopic.php?t=8093
 

Vedi

Član foruma
Sky kaže:
Ukoliko sam neke izostavio, ili imate bilo kakvu drugu primjedbu, slobodno napišite!

Naravno, tu su na spisku poslovni vlakovi koji više ne voze, no ima i onih koji još dan-danas voze kao InterCity vlakovi, a to su RIJEKA EXPRESS i PODRAVKA EXPRESS (doduše, danas bez "expressa" :D).
 

Vedi

Član foruma
Vedi kaže:
Nego, idemo po redu, prvo budem napisal sve tipove vagona koji su se koristili za poslovne vlakove, podatke iznosim za ŽTP Zg:

Al 19-10 GOŠA 1965. - 1971., grijanje 1-kanalno Friedmann, postolja GOŠA-8 i GOŠA-9 (Wegmann)
Al 19-30 GOŠA 1968., grijanje 1-kanalno Friedmann, postolja GOŠA-9 (Wegmann)
Al 19-00 GOŠA 1968., 1969., grijanje 1-kanalno Friedmann, postolja MD-36
Al 19-80 GOŠA 1977., grijanje 2-kanalno Friedmann, postolja GOŠA-23 (Wegmann) InterCity
Al 19-70 GOŠA 1983., grijanje 2-kanalno Friedmann, postolja GOŠA-26 (Wegmann) InterCity
Al 19-70 GOŠA 1985., 1986., grijanje 2-kanalno Friedmann, postolja GOŠA-100 (MD-52), novi čeoni prozori, InterCity

Napominjem, u originalu svi vagoni proizvedeni od 1965. - 1977. imali su parno i električno grijanje, kasnije su im parni vodovi postepeno uklanjani, smanjivana Vmax, pa su se mijenjali i individualni brojevi, tako da su ti vagoni u navedenom periodu kada su proizvedeni originalno imali brojčanu oznaku 19-80 (nakon preoznačavanja 1970. g.).
 

nik

Veteran foruma
Vedi kaže:
Budući da je A.C.M.E. izbacil Gošin AB vagon, i budući da je on naravno identičan A vagonu, imamo izvrsnu osnovu za vagone poslovnih vlakova.

Znači treba se pozabaviti "samo" sa bojanjima, oznakama i sastavima.

Sastavi su bili uglavnom isti (osim onih di je vozil "Francuz" ili "Zeleni vlak", naravno), a to je bilo uglavnom od 6 - 10 vagona sa bifeom ili restoranom u sredini.

Kaj se tiče bifea tj. AR vagona, trebalo bi znači odraditi samo interijer.

Eto recimo, "Sava express" kao jedan od najpoznatijih poslovnih vlakova, koji je povezival Ljubljanu i Beograd sa međustajanjima Zidani Most, Zagreb, Slavonski Brod i Vinkovci, evo jedne (hm, malo lošije) fotke iz 1984. g., Zagreb Gl. kol.:


.. je u razdoblju od 1983. - 1991. godine bil sastavljen isključivo od sljedećih vagona ŽG Ljubljana:


U istoj takvoj shemi su bili i Zagrebački prozvodnje 1977. g....

Te od Zagrebačkih u najnovijoj shemi, vide se na slici u prvom postu.

U sastavu su bili i Ljubljanska krčma AR:


.. te Zagrebački restoran, fotku nemam nikakvu.

 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Odlično, nik! :palac_gore:

@ Vedi:
A tko će, ako neće sam autor popisa! Hvala na dopuni popisa poslovnjaka! :palac_gore:

Dakle:
PODRAVKA EXPRESS: Osijek - Zagreb Gl. Kol.
RIJEKA EXPRESS: Zagreb Gl.Kol. - Rijeka
 

Joshka

Član foruma
Pozdrav svima, odusevljen sam ovom tematikom, pa sam odlucio da se i ja pridruzim sa dvije slike:
 

Attachments

  • Vonat 2.jpg
    Vonat 2.jpg
    47.8 KB · Pregleda: 196
  • Vonat 1.jpg
    Vonat 1.jpg
    51.2 KB · Pregleda: 195

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Joshka, hvala ti na slikama! :palac_gore: Ako još imaš toga, slobodno stavi na forum ;)
 

Joshka

Član foruma
Naravno da imam, preturao sam po arhivi u firmi, i ovo sam pronašao:
 

Attachments

  • Bosna.jpg
    Bosna.jpg
    269.7 KB · Pregleda: 100

Vedi

Član foruma
P100 Sava express na naslovnici časopisa "Železnice":


.. prva četiri vagona za Ljubljanu, ostalih 6 za Zagreb..
 

Attachments

  • IMG.jpg
    IMG.jpg
    281.3 KB · Pregleda: 366

Thommo

 
Osoblje foruma
1061-001_93_Ri.jpg


Foto: John Armitstead • 1. 6. 1993.
Izvor: http://home.clara.net/johndarm/Europhots/Croatia.html


Pitanje: koliko su dugo ovi Goša vagoni imali i plavo bojanje i HŽ logo?
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Marjan Express, 1989. godina:
JŽ 663 + autovagon + vagon plave sheme sa širokom bijelom bočnom crtom:
(photo: Philip Wormald)
 

Attachments

  • P130.JPG
    P130.JPG
    45.9 KB · Pregleda: 288

Vedi

Član foruma
nik kaže:
"Sava" kasnih 70-ih.


"..." 80-ih.

87650466.jpg


Fotografije iz moje zbirke.

Nik, molim te potvrdi mi ako si 100% siguran da je ovo Sava express, vuče mi na Matoša..
 

Vedi

Član foruma
nik kaže:
"..." sam napisao jer neznam koji je vlak u pitanju.

Mah, sorry, nisam uopće primjetil.. :zvizdi:

Dakle, gledajući sastav vlaka koji je na slici, u tom smjeru drugom polovicom '80-tih na GK su bili okrenuti Sava express, Marjan express i A. G. Matoš.

Sava express nemože biti iz sljedećih razloga: slika je trebala nastati u pola 6 ujutro (a vidi se da je sunce već visoko), imala je 10 vagona i bila protegnuta preko cijelog 1. perona, uz bok na 2. peronu 2. kolosjeku bi trebal stajati Marjan express, i istovremeno "zakrivati" Savu express, koja se niti nebi vidjela na 1. peronu.
Isto vrijedi i za Marjan express, dakle pola 6 ujutro, nije na svom kolosjeku, a i Marjan je bil sastavljen od miješovitih "InterCity" vagona.

Dakle, na slici je P 120/121 A. G. Matoš, slikan oko 3 sata popodne.

Neko je sliknul manevru 731, ne shvativši da je ulovil u sliku jedan od najpoznatijih poslovnih vlakova prije raspada JŽ. :palci_gore:
 

Stanley

Poznati forumaš
Vedi kaže:
Dakle, gledajući sastav vlaka koji je na slici, u tom smjeru drugom polovicom '80-tih na GK su bili okrenuti Sava express, Marjan express i A. G. Matoš.
Sava express nemože biti iz sljedećih razloga: slika je trebala nastati u pola 6 ujutro (a vidi se da je sunce već visoko), imala je 10 vagona i bila protegnuta preko cijelog 1. perona, uz bok na 2. peronu 2. kolosjeku bi trebal stajati Marjan express, i istovremeno "zakrivati" Savu express, koja se niti nebi vidjela na 1. peronu.
Isto vrijedi i za Marjan express, dakle pola 6 ujutro, nije na svom kolosjeku, a i Marjan je bil sastavljen od miješovitih "InterCity" vagona.
Dakle, na slici je P 120/121 A. G. Matoš, slikan oko 3 sata popodne
Moram priznati da je i mene zaintrigirao ovaj ''misterij''.
Sigurno je da nije Sava, jer je garnitura prekratka i doba dana ne odgovara ni vremenu polaska ni vremenu dolaska (iz Beograda). Isto tako nedostaju Marjan i drugi vlakovi, jer je u vrijeme polaska/dolaska Save Glavni kolodvor bio pun putnika i vlakova u polazu/dolazu.
Ova fotografija nije snimljena oko 15 sati. To se jasno vidi po sjenama. Glavni kolodvor u Zagrebu položen je smjerom zapad - istok s blagim otklonom prema sjeveroistoku/jugozapadu. U 15 sati zapadno pročelje kolodvora moralo bi biti osunčano, a na slici nije. Isto tako, manevarka bi trebala biti cijela osunčana - a nije. Snimka je, sudeći po sjenama i po odjeći ono dvoje ljudi, koji se na slici jedini vide, nastala u kasno proljeće ili u ljetno doba.
Moj je dojam da je fotografija snimljena oko 11 sati plus/minus sat vremena. Da ne duljim: vlak na slici najvjerojatnije je prispio iz Rijeke ili Splita (Mediteran).
Ili je na slici Matoš koji je stigao iz Beograda (snimljen nakon iskrcavanja putnika i odlaska lokomotive)?
 

Vedi

Član foruma
Dakle ako zaključujemo po suncu, Mediteran express je stizao na GK poslije 14:00 sati, Rivijera express između 9:30 i 10:00 sati, A. G. Matoš oko pola 11. Znači mogao bi po tome biti A. G. Matoš, no prilično mi se čini da su na prvom vagonu upaljena "štop" svijetla, koja nisu upaljena iza lokse. Jel bi moglo biti da su upaljena čim se Brena maknula?

Napomena da ovo nije off-topic jer utvrđujemo koji je poslovni vlak na slici, pa samim time utvrđujemo i dobar dio njegovog sastava!
 

Zoki

Član foruma
Po sjeni bi moglo biti između 10 i 11 ujutro. Vjerojatno je Matoš, a za crvena svjetla ne treba brinuti kad dan-danas 700 ode u Rijeku i navečer se vrati sa upaljenim crvenim do lok. Kad su pratili Zg kondukteri to se nije događalo, ali ove iz PGŽ baš briga-pločica je pločica.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh