Razno - modeli

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Nekoliko mogučih rješenja:

View attachment 41762

http://www.makette.de/makette/bauteile.html



View attachment 41763
http://www.wagenwerk.de/h0de/fahrzeugbauteile/lagerbuchse-spitze-fur-modellradsatze-mit-spitzenlagerung.html


bez slike
http://www.wagenwerk.de/h0de/uic-achshalter.html

Ali sve to je veoma teško izraditi i ugraditi, za dobar rezultat bi najprije trebalo izraditi nekakve šablone.

Možda bi bilo još najjednostavnije probati s tim:
View attachment 41764
http://www.peho-kkk.de/
jer Peho nudi i odgovarajuči alat za ugradnju, jedino je pitanje da li je plastika nosača dovoljno »debela« za takvu ugradnju.

hvala odlicnom tehnickom odgovoru. I ja sam razmisljao o nekoj vrsti "bushinga" od dvokomponentne epokside smole i zatim precizno istokariti utore.

ovo s mesinganim bushingom je jos bolje rjesenje. Samo kako to instalirati da osovina bude u horizontalnom polozaju nakon ugradnje.
Da Heris hoce prodati postolja odmah bi ih kupio.
Jos cu razmisliti i mozda na jednom postolju radi probe ugraditi te mesingane bushinge.

uglavnom treba razrezati postolje jer inace je nemoguca ugradnja i popravak.

jos jednom hvala na pomoci trudu i slikama i linkovima.

pozzz

Davor
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Samo kako to instalirati da osovina bude u horizontalnom polozaju nakon ugradnje.

To je uvijek največi problem. Na žalost nam fale odgovarajuče šablone, koji bi omogučavale perfektne horizontalne/vertikalne položajeve, i ja se čudim, da maloserijski proizvođači, koji nude dobre mesingane djelove za samougradnju, ne nude takvo nešto, jer bi s tim omogučili i bolju prodaju svojih djelova.
 

nik

Veteran foruma
Evo i ja imam velikih problema s Herisovim postoljima cak sam i objavio jedan post na tu temu pa me zanima da li je netko mijenjao postolja na 17502 HZ. Slika je u prilogu.

Kontaktirao sam ih preko 10 puta i dobio sam samo jedan odgovor s uputom kako skratiti granicnike da opruga ne dolazi u kontakt s postoljem. Plastika postolja je premekana tako da osovine lagano izglodaju lezista sto onda voznju cini nemogucom.

Na moje inzistiranje da narucim nova postolja ovi iz Herisa mi se uopce ne javljaju.
Uzas. Taj Heris vise nikada necu kupiti!!!! samo zbog toga jer se prema kupcima ponasaju krajnje neodgovorno i jer je nemoguce nabaviti dijelove. Sada cijenim Roco jos vise.

View attachment 41750

Na slici se vidi kako su lezajevi osovina osteceni. Ima li netko ideju sto napraviti.
Plastika je meksa od plastike za jogurt casice?!? Sve se savija i nekako je igrackasto.
Barem podvozje treba biti od krute plastike.

Unaprijed hvala

Pozz.
Na ovoj slici ništa nije oštećeno/izglodano...
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
To je uvijek največi problem. Na žalost nam fale odgovarajuče šablone, koji bi omogučavale perfektne horizontalne/vertikalne položajeve, i ja se čudim, da maloserijski proizvođači, koji nude dobre mesingane djelove za samougradnju, ne nude takvo nešto, jer bi s tim omogučili i bolju prodaju svojih djelova.

Treba napraviti okvir na kojem ce taj alat (svrdlo s prstenom) biti vec pod kutem tako da se mesingani bushing postavi na istu visinu postolja.
Druga mogucnost je nparaviti sablonu.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Na ovoj slici ništa nije oštećeno/izglodano...

Da na prosloj slici se tesko vidi o cemu se zapravo radi pa evo malo boljeg prikaza problema (ovu sliku sam poslao Harisu a i vec je objavljena na forumu).

Vrh metalne osovine istokario je sjedista te osovina zauzima nagib oko 3 stupnja.
To se manifestira tako da ili je nagnut vagon (gornja slika vidi se da osovina nije horizontalna ) ili jedan od cetri kotaca na osovinama nije u kontaktu s tracnicom (donja slika).

Otprilike to se moze opisati kao stolica kojoj je jedna noga malo kraca pa nesto treba podloziti.

HERIS 17502 - HZ - 07.jpg
 

nik

Veteran foruma
Kod modela vagona osovina mora imati 'lufta' u ležaju (ali ne previše). Druga je stvar što vjerojatno Herisove osovine na ovom vagonu nisu odgovarajuće duljine (preko 'špiceva') za ovaj razmak ležajeva. Isto tako moguće je da je ovaj 'okvir' sa ležajima malo raširen ili stisnut pa sve skupa zapinje ili 'propada'. U svakom slučaju ovi Heris Gbs vagoni se lako daju srediti podešavanjem 'razmaka' ležaja (laganim savijanjem njihovog nosača) i/ili nabavom boljih osovina. Moram provjeriti ali čini mi se da tu dobro pašu aktuelne Tillig osovine.
 

wiggum

Veteran foruma
Da li je ovo najgluplje pakovanje u povijesti modelarstva, prosudite sami.

Dakle u ovoj ogromnoj kutiji se nalazi točno .... vagona!

17671160wb.jpg


17671162dc.jpg


17671163sa.jpg


17671164hc.jpg



... 3 vagona!

foto: feuerball83, bahnforum.info
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
wiggume, mislim da nije najgluplje. Jest da cijela skalamerija zauzima puno prostora, ali ajde da okrenemo pilu naopačke. Da je kojim slučajem svaka kutija manja i s manje pakirnog stiropora, pa da ti je stiglo nešto polomljeno, a vidim da su vagoni dosta delikatni, što bi onda rekao?
 

wiggum

Veteran foruma
wiggume, mislim da nije najgluplje. Jest da cijela skalamerija zauzima puno prostora, ali ajde da okrenemo pilu naopačke. Da je kojim slučajem svaka kutija manja i s manje pakirnog stiropora, pa da ti je stiglo nešto polomljeno, a vidim da su vagoni dosta delikatni, što bi onda rekao?
Nebih se slozio da nije najgluplje (mozda je pametnije od KMB kartonske kutije, ali to su bila neka druga vremena) kad postoje kud i kamo (dokazano) bolja rjesenja.
Rekao bih neka pogledaju Roco pakovanja za kontenjerske vagone (bilo Sgns ili zglobne Sggmrrs) koja zauzimaju 1/3 volumena samo jednog od tih Märklin vagona, a itekako su sigurna. Stavim slike veceras.

Ovo je cista sminka, nista vise.
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Ovo je metoda "pakiranja parfema"
Od siline pakiranja zaboravis sta si uopce kupio ;)
No mora se se priznati ako nista zasticeni su..sto je je. .
 

wiggum

Veteran foruma
Da je kojim slučajem svaka kutija manja i s manje pakirnog stiropora, pa da ti je stiglo nešto polomljeno,
Kod ovog Roco pakovanja, koje je kud i kamo manje, ništa se nemože dogoditi. Na najtanjem dijelu je stiropor tanak samo 1cm i svejedno pruža vrlo kvalitetnu zaštitu. Svaki mm više u odnosu na ovu Roco ambalažu je nepotreban i ničime opravdan. Blamiranje proizvođača.
rocomaerklin1.jpg


A tu je onda još i mekana folija koja štiti vagon od stiropora i plastična maska koja štiti vagon od gornje strane.
rocomaerklin.jpg
 

wiggum

Veteran foruma
Počela je era Taurusa i na Hrvatskim prugama s 26.05.2014...

Rail Cargo Carrier Croatia (RCCC)
1116.021-5 (3 pantografa)
img9811.jpg


img9869.jpg

(Ivo Gračanin, zeljeznice.net)

Roco 62452
1116.021-5 (3 pantografa, uz male razlike u oznakama na sadašnje stanje lokomotive)
roco-62452.jpg
 

nik

Veteran foruma
Zanimljiva osobina ove lokomotive su vrata u sredini tako da strojovođa nebi pokušao iskočiti u slučaju opasnosti (nalet na vlak ili kamion, požar itd.)... Da homologacija nije samo besmislena formalnost ovakav lijes nikada nebi mogao biti pušten u promet. Pa nek si ga austrijanci voze doma gdje su ga i napravili...
 

wiggum

Veteran foruma
Ispada da je celo lokomotive napravljeno od pleha 2mm debljine, tek tolko debelim, da ne dode do plasticne deformacije od otpora zraka pri vecim brzinama.
Za praksu iskakanja iz lokomotive dosada nisam cuo, a i sigurno nije preporuceno (odredeno standardnom procedurom), vec se preporuca bijeg iz kabine i sjedanje na pod iza vrata jer su ona dodatno ojacana upravo da se strojovoda spasi. No ima i upucenijih u ovu tematiku od mene... @prle kc
 

nik

Veteran foruma
Ispada da je celo lokomotive napravljeno od pleha 2mm debljine, tek tolko debelim, da ne dode do plasticne deformacije od otpora zraka pri vecim brzinama.
Za praksu iskakanja iz lokomotive dosada nisam cuo, a i sigurno nije preporuceno (odredeno standardnom procedurom), vec se preporuca bijeg iz kabine i sjedanje na pod iza vrata jer su ona dodatno ojacana upravo da se strojovoda spasi. No ima i upucenijih u ovu tematiku od mene... @prle kc
Od donjeg ruba prednjeg prozora na niže je čelik a sve iznad je dekorativna plastika.
800px-Verunfallte_1116.173.JPG

kopievoneisenbahnsterr7csm.jpg
 

wiggum

Veteran foruma
Ne sluze li kvadratna vratasca na boku lokomotive kod kabine upravo za izlazak strojovode?
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh