Restoran/bife vagoni u sastavima ex YU

nik

Veteran foruma
Gorchi kaže:
Nik, ovaj vagon dužine manje od normalne bi mogao biti GANZ? GANZ-i su bili krači od Y pa ako bi se pronašla fotka onog "diskutabilnog" slovenskog restorana iz muzejskog vlaka... Možda?

Ganz bi trebao biti WRaghn(s).
 

matija

Član foruma
nik kaže:
Gorchi kaže:
Nik, ovaj vagon dužine manje od normalne bi mogao biti GANZ? GANZ-i su bili krači od Y pa ako bi se pronašla fotka onog "diskutabilnog" slovenskog restorana iz muzejskog vlaka... Možda?

Ganz bi trebao biti WRaghn(s).
Taj "diskutabilini"GANZ iz slovenačkog muzejskog vlaka je u stvari prepravljeni GANZ sa devet odeljaka. Prepravka je izvršena pre održavanja Olimpijskih igara u Sarajevu 1984 i nije vagon restoran nego BIFFE vagon, ali on je razrezan, i na njegovo mesto je uvršten neki prepravljeni GOŠA vagon BIFFE, koji je diskutabilan.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
matija kaže:
Taj "diskutabilini"GANZ iz slovenačkog muzejskog vlaka je u stvari prepravljeni GANZ sa devet odeljaka. Prepravka je izvršena pre održavanja Olimpijskih igara u Sarajevu 1984 i nije vagon restoran nego BIFFE vagon, ali on je razrezan, i na njegovo mesto je uvršten neki prepravljeni GOŠA vagon BIFFE, koji je diskutabilan.
Matija, taj diskutabilan plavi vagon kažeš da je Gošin? Moram pogledati njegovu dužinu kad stignem kući ali mislim da nije ni Y nego nešto krači. I ako nije 24,5m tada se pitam jel Goša pravila slične vagone?
 

nik

Veteran foruma
Još par slika onog istog zagrebačkog 50 72 88-49 200-6 WR ali dok je još bio 'čitav'.

5.9.1994.
wr4o.jpg


5.9.1994.
wr5s.jpg


Moje slike.
 

nik

Veteran foruma
Na popisu iz '72. se nalazi i jedini zagrebački salon (u režimu 51):

-1 komad 89-49 Salon
89...salon
49...električno i parno grijanje, Vmax 121-140 km/h
Salon...salon

...a ja na fotografijama od 3.4.1997. imam zagrebački salon 51 72 09-09 200-0 Salon:

-09-09 Salon
09...Pullman-kola ili druga specijalna kola
09...samo električno grijanje, Vmax <120 km/h
Salon...salon

...i pretpostavljam da je riječ o istom vagonu ali sa uklonjenim parnim grijanjem i smanjenom brzinom.

63831128.jpg


95095480.jpg


Moje fotke.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Re: IC 'Croatia'

Vedi kaže:
damir661 kaže:
A pro po toga onda ovaj spisak koji si stavio od ova 4 vagona i nije bas dobar, jer trebaju biti 87-80 npr ovaj sa rednim brojem 200 bi bio 50 72 87-80 200-7 kao i sto pise na onoj slici koju sam stavio.

Citat: Ovi iz '80 su bili:

50 72 89-80 200-5
50 72 89-80 201-3
50 72 89-80 202-1
50 72 89-80 203-9

E sada ti si napisao da su ta 4 iz '80tih, a da ovaj plavi na slici (87-80 200-7) da je iz sezdesetih? :??: :hmmm

Pa ovaj plavi InterCity koju si sliku stavio i je iz šezdesetih, taj vagon nema veze sa ovim popisom koji sam stavio, to su vagoni isporučeni 1980. g.

Serija 87-80 je bila isporučena 1965. - 1967. g., a serija 89-80 je bila isporučena 1980. g.

Ako sam dobro pohvatao konce ovog zanimljivog istraživanja, onda nema govora o Y restoranima isporučenim 65-67. g. :hmmm
IC SR 87-80 je mlađe generacije, a u cijeloj ovoj priči nama su izgleda najzanimljivija ova 4 iz '80. tj. kako su izgledali tijekom 80tih godina, namjena i u koje sastave su uvrštavani. Restorani, kakve danas imamo, nastali su tek početkom 90tih, rekonstrukcijom starih vagona.
 

Stanley

Poznati forumaš
nik kaže:
...a ja na fotografijama od 3.4.1997. imam zagrebački salon 51 72 09-09 200-0 Salon
Malo jest Off Topic, ali je zanimljivo. Zna li se kakva je danas sudbina tog vagona, je li čitav i gdje se nalazi?
To je bio salon, ajmo reći, za direktora i drugu rukovodeću svitu tadašnjeg ŽTP Zagreb. Možda su ga koristili i političari, a ''obični'' putnici nisu u njega imali pristupa.
Dobro ga se sjećam, stajao je (kad nije bio u vožnji) na biku VI. perona Glavnog kolodvora u Zagrebu, tamo gdje je donedavno bio muzejski poštanski vagon.
 

nik

Veteran foruma
Stanley kaže:
nik kaže:
...a ja na fotografijama od 3.4.1997. imam zagrebački salon 51 72 09-09 200-0 Salon
Malo jest Off Topic, ali je zanimljivo. Zna li se kakva je danas sudbina tog vagona, je li čitav i gdje se nalazi?
To je bio salon, ajmo reći, za direktora i drugu rukovodeću svitu tadašnjeg ŽTP Zagreb. Možda su ga koristili i političari, a ''obični'' putnici nisu u njega imali pristupa.
Dobro ga se sjećam, stajao je (kad nije bio u vožnji) na biku VI. perona Glavnog kolodvora u Zagrebu, tamo gdje je donedavno bio muzejski poštanski vagon.

Taj salon je '90/91. postao 'nepodoban' pa je prvo šutnut na sporedni kolosijek na Glavnom gdje su mu porazbijani prozori da bi kasnije završio na Borongaju gdje su s njega počupali sav interijer i zapalili ga (moja gornja fotka je sa druge strane pa izgleda 'dobro' ali evo i ostalih fotki).

3.4.1997.







Fotke interijera rađe neću stavljati, zbog onih sa slabijim srcem ili želucem...
 

nik

Veteran foruma
Re: IC 'Croatia'

Sky kaže:
Ako sam dobro pohvatao konce ovog zanimljivog istraživanja, onda nema govora o Y restoranima isporučenim 65-67. g. :hmmm
IC SR 87-80 je mlađe generacije, a u cijeloj ovoj priči nama su izgleda najzanimljivija ova 4 iz '80. tj. kako su izgledali tijekom 80tih godina, namjena i u koje sastave su uvrštavani. Restorani, kakve danas imamo, nastali su tek početkom 90tih, rekonstrukcijom starih vagona.

'SR' restorani 87-90 su očigledno građeni u drugoj polovici 60-ih ili početkom 70-ih što se vidi po odzračnicima, kočnicama, grijanju itd.) ali je isto tako jasno da nisu građeni kao restorani. Kako imaju 10 velikih prozora (i odgovarjući broj odzračnika na krovu) jasno je da je bilo riječ o vagonima 2. razreda ili kušetima. Kako su ta 3 'IC' restorana jedini plavi 'IC' vagoni starog tipa (1. razredi su novogradnje iz '77. sa diskovima i toplozračnim grijanjem) jedini zaključak može biti da su ti vagoni pregrađeni u restorane '77. ili nešto kasnije i pofarbani u tada aktuelnu 'IC' boju kako bi se uvrštavali u Poslovne vlakove.

Što se tiče 4 restorana 89-80 oni su očigledno građeni oko '80-e jer imaju diskove i toplozračno grijanje ali sa rešetkama starog tipa (uglata i podijeljena na 4 'polja') ali nitko ih se ne sjeća iz '80-ih niti postoje fotke prije proljeća '92. tako da pretpostavljam da su oni također pregrađeni (od '91/92.) ali ovaj put iz vagona 1. razreda (imaju 9 velikih prozora) i to 'u paketu' sa moderniziranim Al vagonima (koji su tada također dobili automatska vrata).
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Ima logike, jer ovdje nas je očito zbunjivala godina nastanka vagona i godina kada je iz tog vagona nastao restoran.
Prema tome, prvi Y restoran bi datirao '77. a ostali očito početkom 90-ih.
 

nik

Veteran foruma
Na http://www.wagonweb.cz su za '88/89. na samo 4 poslovna vlaka navedeni restorani od kojih su 3 zagrebačka; očigledno je riječ o ona 3 87-80 o kojima smo već pisali.

P 100 Sava Express
http://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php? ... 0&rok=1989
JŽ SR ŽTP Zagreb
JŽ ARl ŽG Ljubljana

P 124 Rijeka Express
http://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php? ... 4&rok=1989
JŽ WRl ŽTP Zagreb

P 126 Rivijera Express
http://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php? ... 6&rok=1989
JŽ WRl ŽTP Zagreb

P 174 Titograd Express
http://www.vagonweb.cz/razeni/vlak.php? ... 4&rok=1989
JŽ WRl ŽTP Beograd

Ona 'čudna' oznaka SR na jednom od njih vjerojatno ima veze što je on uvijek bio na Savi i u društvu Ljubljanskog ARl vagona u istom vlaku.

Na seriji 87-80 su se oznake SR/WR očigledno mogle stavljati proizvoljno ovisno o namjeni jer je isti vagon u plavoj 'IC' boji na mojoj fotki sa promocione vožnje 'Mimara' vagona do Vinkovaca u proljeće 1991. označen kao 50 72 87-80 200-7 SR dok je na Rolwievoj fotki nešto kasnije na IC 'Croatia' (slika je krivo datirana kao 24.3.91. jer je sivo-plava Croatia počela voziti tek u 6. mjesecu '91.) sivo-plavi sa oznakom 51 72 87-80 200-6 WR.

50 72 87-80 200-7 SR
img1310n.jpg


51 72 87-80 200-6 WR
jzwrcr.jpg
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Gorchi kaže:
matija kaže:
Taj "diskutabilini"GANZ iz slovenačkog muzejskog vlaka je u stvari prepravljeni GANZ sa devet odeljaka. Prepravka je izvršena pre održavanja Olimpijskih igara u Sarajevu 1984 i nije vagon restoran nego BIFFE vagon, ali on je razrezan, i na njegovo mesto je uvršten neki prepravljeni GOŠA vagon BIFFE, koji je diskutabilan.
Matija, taj diskutabilan plavi vagon kažeš da je Gošin? Moram pogledati njegovu dužinu kad stignem kući ali mislim da nije ni Y nego nešto krači. I ako nije 24,5m tada se pitam jel Goša pravila slične vagone?
Evo fotki sadašnjeg slovenskog muzejskog restorana, snimljene novembra 2011 u Ljubljani. Lijepo se vidi da je dužina vagona preko odbojnika 22,6 m a to ne može biti Y nego neki drugi, možda neki drugi GANZ?




Autor fotografija sam ja.

Inaće koliko sam načuo onaj slovenski restoran Y kojeg sam fotku objavio na 4 strani je nešto mlađi od Zagrebačkog ali možda za pokoju godinu, vjerojatno tamo negdje oko 1969-70... Onda bi se morao naći na onom popisu restorana, zar ne?

Nik, ovaj salon iz Borongaja; zašto mi lići na neki Baat? Jel je bio isto tako dvoosovinac? Inaće bilo kakvo bila unatrašnjost ali me ipak zanima pa ako se može zamoliti za koju fotku :) I isto tako od onog zagrebačkog restorana - 89-49 200...
 

Attachments

  • SZ WRl 50 79 87-10 000-9_20101120_07.jpg
    SZ WRl 50 79 87-10 000-9_20101120_07.jpg
    334.7 KB · Pregleda: 89
  • SZ WRl 50 79 87-10 000-9_20101120_06.jpg
    SZ WRl 50 79 87-10 000-9_20101120_06.jpg
    317.9 KB · Pregleda: 88

nik

Veteran foruma
Gorchi kaže:
Gorchi kaže:
Matija, taj diskutabilan plavi vagon kažeš da je Gošin? Moram pogledati njegovu dužinu kad stignem kući ali mislim da nije ni Y nego nešto krači. I ako nije 24,5m tada se pitam jel Goša pravila slične vagone?
Evo fotki sadašnjeg slovenskog muzejskog restorana, snimljene novembra 2011 u Ljubljani. Lijepo se vidi da je dužina vagona preko odbojnika 22,6 m a to ne može biti Y nego neki drugi, možda neki drugi GANZ?




Autor fotografija sam ja.

Inaće koliko sam načuo onaj slovenski restoran Y kojeg sam fotku objavio na 4 strani je nešto mlađi od Zagrebačkog ali možda za pokoju godinu, vjerojatno tamo negdje oko 1969-70... Onda bi se morao naći na onom popisu restorana, zar ne?

Nik, ovaj salon iz Borongaja; zašto mi lići na neki Baat? Jel je bio isto tako dvoosovinac? Inaće bilo kakvo bila unatrašnjost ali me ipak zanima pa ako se može zamoliti za koju fotku :) I isto tako od onog zagrebačkog restorana - 89-49 200...

Taj slovenski Y restoran je očigledno isto pregrađen od nečega u nekom trenutku ali izgleda nešto kasnije od 3 zagrebačka jer po svim detaljima odgovara Y vagonima iz sredine 80-ih (glatki krov, diskovi, mali generator na postolju).

Ovaj sa Borongaja je nekakva 'metalizacija' pa zato liči na Baat (koji je isto metaliziran) ali je 4-osovinac. Interijer na njemu je razvaljen i spaljen. Od 88-49 200 drugih slika nemam.
 

matija

Član foruma
Gorchi kaže:
Gorchi kaže:
Matija, taj diskutabilan plavi vagon kažeš da je Gošin? Moram pogledati njegovu dužinu kad stignem kući ali mislim da nije ni Y nego nešto krači. I ako nije 24,5m tada se pitam jel Goša pravila slične vagone?
Evo fotki sadašnjeg slovenskog muzejskog restorana, snimljene novembra 2011 u Ljubljani. Lijepo se vidi da je dužina vagona preko odbojnika 22,6 m a to ne može biti Y nego neki drugi, možda neki drugi GANZ?




Autor fotografija sam ja.

Inaće koliko sam načuo onaj slovenski restoran Y kojeg sam fotku objavio na 4 strani je nešto mlađi od Zagrebačkog ali možda za pokoju godinu, vjerojatno tamo negdje oko 1969-70... Onda bi se morao naći na onom popisu restorana, zar ne?

Nik, ovaj salon iz Borongaja; zašto mi lići na neki Baat? Jel je bio isto tako dvoosovinac? Inaće bilo kakvo bila unatrašnjost ali me ipak zanima pa ako se može zamoliti za koju fotku :) I isto tako od onog zagrebačkog restorana - 89-49 200...

Podaci iz registra SŽ (stanje cca. oktobar 2007) su za ovaj vagon sljedeči:

Regist. štev: 020225
UIC številka vagon: 507987100009
Serija vagona: WRlm
Dolžina čez odbojnike: 24,5 m
Hitrost vagona: 120 km/h
Masa vagona: 41,0 t
Datum 1. uvrstitve: 01. 1950
Proizvajalec: Y188 (Goša)
Tovarniška številka: 00001
Ovo su zvanični podaci o tom vagonu, a evo i fotografija proizvodjačke ploče:

Zato i kažem da je "diskutabilan". Mislim da je on u stvari dug 24,5 m, a da je oznaka na njemu pogrešna. Jedino metar u ruke i premeriti ga. :S:
 

Attachments

  • SŽ WRl 87-10 000-9, Maribor, 10. 11. 2007 0028.JPG
    SŽ WRl 87-10 000-9, Maribor, 10. 11. 2007 0028.JPG
    97.7 KB · Pregleda: 74

matija

Član foruma
Na pitanje o poreklu ovog vagona muzej SŽ je dao sledeći odgovor:

»Spoštovani!

Odgovarjam vam v zvezi z vašim vprašanjem o bife vagonu, ki vozi v sestavi muzejskega vlaka in pravzaprav še ni muzejski vagon o čemer govori tudi njegov režim izmenjave, ki je 50 in ne tako kot pri muzejskih vagonih, kjer je 60. Vagon so nam dodelili v letu 1995, ker je prejšnji bife vagon , ki smo ga imeli v sestavi muzejskega vlaka kazal znake nepopravljive hibe v sami konstrukciji vagona. Kot je meni znano je bil ta vagon resnično uvrščen v vozni park takratnih Jugoslovanskih železnic v letu 1950 kot sedežni vagon drugega? razreda. V času Olimpiade v Sarajevu pa je bil predelan v bife vagon. Za ostale predelave ne vem, ker nimam njegove kartoteke, ker vagon kot rečeno še ni naša last (muzejska) Za dejanskost oznake na vagonu glede dolžine, pa se bom pozanimal z metrom, ki bo pokazal katera oznaka je prava.

Lep pozdrav iz Ljubljane

P:S.: Predelava na električno napajanje potrošnikov v vagonu z dieselskim agregatom je bila narejena v TVT -ju v Mariboru. Morda imajo v njihovem arhivu kaj več podatkov o predelavah na tem vagonu !

Filiplič Uroš ref. za muzejska vozila.«
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
nik kaže:
Taj slovenski Y restoran je očigledno isto pregrađen od nečega u nekom trenutku ali izgleda nešto kasnije od 3 zagrebačka jer po svim detaljima odgovara Y vagonima iz sredine 80-ih (glatki krov, diskovi, mali generator na postolju).
Dobro pogledaj nik, vidjet ćeš da ima puno luftera na krovu. Sa jedne strane dobro se vide (t.j. s ove sa slike) a s druge manje. I na drugoj strani ima i pravokutan gril na stranici.

Matija, jednog dana ću otići na stanicu pa da ga izmerim. Baš me zanima. I hvala za kopiju Filipičevog mejla.
 

Vedi

Član foruma
Re: IC 'Croatia'

nik kaže:
Što se tiče 4 restorana 89-80 oni su očigledno građeni oko '80-e jer imaju diskove i toplozračno grijanje ali sa rešetkama starog tipa (uglata i podijeljena na 4 'polja') ali nitko ih se ne sjeća iz '80-ih niti postoje fotke prije proljeća '92. tako da pretpostavljam da su oni također pregrađeni (od '91/92.) ali ovaj put iz vagona 1. razreda (imaju 9 velikih prozora) i to 'u paketu' sa moderniziranim Al vagonima (koji su tada također dobili automatska vrata).

Oni su isporučeni 9. 7. 1980. g.
Nisu pregrađivani iz vagona 1. razreda kako si napisao jer postoje u arhivi u Gredelju njihovi brojevi još iz doba JŽ, brojevi koje sam napisao (89-90 200 - 203).
Oni su bili modernizirani u Gredelju, 1991., 1992., 1995. i 1996. g. Ova zadnja dva su bili dodatno modernizirani i klimatizirani 2005. g. u Gredelju u WRee vagone.
Znači, ti restorani itekak jesu postojali.
 

Stanley

Poznati forumaš
S obzirom da je ovo tema (i) o bife-vagonima, nešto me kopka pa imam jedan upit za znalce (naročito iz Slovenije).
Šezdesetih godina, kao gimnazijalac, dok sam išao u školu ili iz škole znao sam viđati na nasipu kod Jukićeve/Jagićeve putnički vlak Zagreb - Maribor. Kretao je iz Zagreba negdje oko podneva (plus/minus neko vrijeme, to zbilja ne pamtim). Vukla ga je parna lokomotiva serije 06, a u svom sastavu imao je vagon-buffet. Zapravo, čini mi se da je pola vagona bilo buffet i pola s odjeljcima za putnike, ali tu zbilja ne mogu biti precizan.
Čudilo me da vidim buffet u sastavu putničkog vlaka, jer su u ono doba takav luksuz imali jedino poslovni (danas bi rekli IC) vlakovi. Vjerojatno je uvršten s obzirom na dugu relaciju i na relativno dugo trajanje putovanja.
Vagona se sjećam otprilike: bio je 4-osovinski (u to sam siguran), ličio je na GANZ (i u to sam siguran), ali mi se čini da je bio kraći od uobičajenog GANZ-a kakav je bio u sastavima brzih vlakova. Ne sjećam se da sam takav vagon viđao na bilo kojem drugom vlaku.
Podaci o vlaku i o uvrštenju buffeta u garnituru mogli bi se provjeriti u voznim redovima iz tog razdoblja (ja sam nažalost sačuvao samo VR 1978./1979.).
Ono što me zanima jest: tko je bio proizvođač tog vagona; je li riječ o prototipu, o serijskom proizvodu (u što blago sumnjam) ili o nekakvoj preradi; gdje je taj vagon završio? Još kad bi se iskopala kakva slika...
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh