Restoran/bife vagoni u sastavima ex YU

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
To je onaj koji je bio kasiran zbog teških oštećenja frema kako je napisao g. Filipič @matija. Ali na žalost suviše sam mlad da bih mogao pomoći ka odgovoru na tvoje pitanje Stanley :crvenilo: :crvenilo:
Inaće koliko znam sad ima možda 3-4 (+1 Mimara) vagona restauracije u Sloveniji, jedan u t.zv. Pohorc design-u bi mogao da bude Ganz proizvodnje a svi ostali su Goša Y.
 

matija

Član foruma
Inače dužan sam reći da je na moju molbu mail koji sam postavio ustvari postavio svojevremeno Tomi Vauda iz Maribora pod nickom:stadt_haag, na Srpskom forumu, medjutim ne znam što je sa njim jer od kraja 2008. uopšte se nije ni konektovao na forum, a zaista je jako dobar poznavalac vagona.

Pored ovoga,(malo je OFF TOPIC) ako već budeš u prilici da fotografišeš nešto od muzejskeg vlaka, moliko bih te za nekoliko fotografija službenog vagona (čelo vagona gde nije terasa, obrtno postolje i oznake, posebno me interesuje dužina) i od čisto braon vagona me interesuje dužina. Postavi ovde pod posebnom temom: Muzejski vlak SŽ. Hvala ti unapred.
 

nik

Veteran foruma
Re: IC 'Croatia'

Vedi kaže:
nik kaže:
Što se tiče 4 restorana 89-80 oni su očigledno građeni oko '80-e jer imaju diskove i toplozračno grijanje ali sa rešetkama starog tipa (uglata i podijeljena na 4 'polja') ali nitko ih se ne sjeća iz '80-ih niti postoje fotke prije proljeća '92. tako da pretpostavljam da su oni također pregrađeni (od '91/92.) ali ovaj put iz vagona 1. razreda (imaju 9 velikih prozora) i to 'u paketu' sa moderniziranim Al vagonima (koji su tada također dobili automatska vrata).

Oni su isporučeni 9. 7. 1980. g.
Nisu pregrađivani iz vagona 1. razreda kako si napisao jer postoje u arhivi u Gredelju njihovi brojevi još iz doba JŽ, brojevi koje sam napisao (89-90 200 - 203).
Oni su bili modernizirani u Gredelju, 1991., 1992., 1995. i 1996. g. Ova zadnja dva su bili dodatno modernizirani i klimatizirani 2005. g. u Gredelju u WRee vagone.
Znači, ti restorani itekak jesu postojali.

Pa '91. (i 92.) je još uvijek bio JŽ (odnosno stare oznake) i to da su ti vagoni tada bili WR (fizički gotovi ili tek na modernizaciji a već prenumerirani) ništa ne govori o tome što su oni bili '80-'90.
 

nik

Veteran foruma
matija kaže:
Podaci iz registra SŽ (stanje cca. oktobar 2007) su za ovaj vagon sljedeči:

Regist. štev: 020225
UIC številka vagon: 507987100009
Serija vagona: WRlm
Dolžina čez odbojnike: 24,5 m
Hitrost vagona: 120 km/h
Masa vagona: 41,0 t
Datum 1. uvrstitve: 01. 1950
Proizvajalec: Y188 (Goša)
Tovarniška številka: 00001
Ovo su zvanični podaci o tom vagonu, a evo i fotografija proizvodjačke ploče:

Zato i kažem da je "diskutabilan". Mislim da je on u stvari dug 24,5 m, a da je oznaka na njemu pogrešna. Jedino metar u ruke i premeriti ga. :S:

Na svim njegovim fotkama se lijepo vidi da je riječ o kratkom i niskom vagonu; znači Ganz ili nešto slično. Ako je građen 1950. onda nije ganz jer su oni došli 10-ak godina kasnije ali kako je u 'službenim podacima' duljina netočno navedena onda ni godini proizvodnje nije za vjerovati. Na Gošinoj pločici je ukucana 1980. što je godina modernizacije/pregradnje i o godini proizvodnje i proizvođaču nam ništa ne govori.
 

nik

Veteran foruma
Gorchi kaže:
nik kaže:
Taj slovenski Y restoran je očigledno isto pregrađen od nečega u nekom trenutku ali izgleda nešto kasnije od 3 zagrebačka jer po svim detaljima odgovara Y vagonima iz sredine 80-ih (glatki krov, diskovi, mali generator na postolju).
Dobro pogledaj nik, vidjet ćeš da ima puno luftera na krovu. Sa jedne strane dobro se vide (t.j. s ove sa slike) a s druge manje. I na drugoj strani ima i pravokutan gril na stranici.

Matija, jednog dana ću otići na stanicu pa da ga izmerim. Baš me zanima. I hvala za kopiju Filipičevog mejla.

Ima luftera na krovu ali ne svugdje i nepravilno su raspoređeni pa je jasno da su se tamo našli tokom pregradnja a prije ih ili nije bilo ili su bili ravnomjerno raspoređeni cijelom duljinom krova. No to nije bitno a kad sam napisao 'gladak krov' mislio sam na zadnju generaciju goša Y vagona koji imaju gladak krov sa samo po 2 luftera i po 2 pravokutna poklopca na svakom kraju što može govoriti o tome da je vagon moderniziran u vrijeme kada su takvi vagoni građeni, ili kasnije.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
nik kaže:
matija kaže:
Podaci iz registra SŽ (stanje cca. oktobar 2007) su za ovaj vagon sljedeči:

Regist. štev: 020225
UIC številka vagon: 507987100009
Serija vagona: WRlm
Dolžina čez odbojnike: 24,5 m
Hitrost vagona: 120 km/h
Masa vagona: 41,0 t
Datum 1. uvrstitve: 01. 1950
Proizvajalec: Y188 (Goša)
Tovarniška številka: 00001
Ovo su zvanični podaci o tom vagonu, a evo i fotografija proizvodjačke ploče:

Zato i kažem da je "diskutabilan". Mislim da je on u stvari dug 24,5 m, a da je oznaka na njemu pogrešna. Jedino metar u ruke i premeriti ga. :S:

Na svim njegovim fotkama se lijepo vidi da je riječ o kratkom i niskom vagonu; znači Ganz ili nešto slično. Ako je građen 1950. onda nije ganz jer su oni došli 10-ak godina kasnije ali kako je u 'službenim podacima' duljina netočno navedena onda ni godini proizvodnje nije za vjerovati. Na Gošinoj pločici je ukucana 1980. što je godina modernizacije/pregradnje i o godini proizvodnje i proizvođaču nam ništa ne govori.
Nik, ona pločica je koliko vidim sa postolja pogledaj oznaku tip (G26), a lijevo od pločice vidi se kraj puščice na postolju..

nik kaže:
Ima luftera na krovu ali ne svugdje i nepravilno su raspoređeni pa je jasno da su se tamo našli tokom pregradnja a prije ih ili nije bilo ili su bili ravnomjerno raspoređeni cijelom duljinom krova. No to nije bitno a kad sam napisao 'gladak krov' mislio sam na zadnju generaciju goša Y vagona koji imaju gladak krov sa samo po 2 luftera i po 2 pravokutna poklopca na svakom kraju što može govoriti o tome da je vagon moderniziran u vrijeme kada su takvi vagoni građeni, ili kasnije.
Slažem se s time, nisu baš ravnomjerno rasporedjeni. Nadam se da ću moći uslikati i ostale vagone restauracije ali tek kada bude bolje vrijeme. Danas imamo snijeg u Sloveniji :)
 

matija

Član foruma
nik kaže:
matija kaže:
Podaci iz registra SŽ (stanje cca. oktobar 2007) su za ovaj vagon sljedeči:

Regist. štev: 020225
UIC številka vagon: 507987100009
Serija vagona: WRlm
Dolžina čez odbojnike: 24,5 m
Hitrost vagona: 120 km/h
Masa vagona: 41,0 t
Datum 1. uvrstitve: 01. 1950
Proizvajalec: Y188 (Goša)
Tovarniška številka: 00001
Ovo su zvanični podaci o tom vagonu, a evo i fotografija proizvodjačke ploče:

Zato i kažem da je "diskutabilan". Mislim da je on u stvari dug 24,5 m, a da je oznaka na njemu pogrešna. Jedino metar u ruke i premeriti ga. :S:
Pa upravo to su stvari zbog kojih je DISKUTABILAN ja bih i godinu gradnje uzeo sa rezervom. Pločicu proizvodjača ne bi smeo niko uklanjati, jedino dodati svoju.

Na svim njegovim fotkama se lijepo vidi da je riječ o kratkom i niskom vagonu; znači Ganz ili nešto slično. Ako je građen 1950. onda nije ganz jer su oni došli 10-ak godina kasnije ali kako je u 'službenim podacima' duljina netočno navedena onda ni godini proizvodnje nije za vjerovati. Na Gošinoj pločici je ukucana 1980. što je godina modernizacije/pregradnje i o godini proizvodnje i proizvođaču nam ništa ne govori.
 

Vedi

Član foruma
Re: IC 'Croatia'

nik kaže:
Pa '91. (i 92.) je još uvijek bio JŽ (odnosno stare oznake) i to da su ti vagoni tada bili WR (fizički gotovi ili tek na modernizaciji a već prenumerirani) ništa ne govori o tome što su oni bili '80-'90.

Ponavljam, da su ta 4 vagona isporučena 9. 7. 1980. g.
1980. g. ŽTP Zagreb nije naručivao nikakve vagone osim WL-a i ta 4 restorana, znači nema govora o Al ili Bl vagonima iz 1980. g. koji bi bili pregrađeni 1991/1992.. g., a i da jesu bili pregrađeni, pisalo bi u njihovoj arhivi, tj. pisali bi njihovi stari brojevi koji su bili prije pregradnje, a pišu samo brojevi 89-80 200-203, i njihove modernizacije 1991., 1992., 1995. odn. 1996. g.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Evo još jednog vagona restauracije SŽ. Dužina preko odbojnika mu je 22,60, vjerojatno je prerađeni GANZ?
 

Attachments

  • SZ WRL 51 78 87-30 001-2_20100427_06.JPG
    SZ WRL 51 78 87-30 001-2_20100427_06.JPG
    324 KB · Pregleda: 81

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Slavonski Brod, 02.10.1988:
(photo: Emilio Crignola)
 

Attachments

  • 441-042 02-10-1988 Slavonski Brod.jpg
    441-042 02-10-1988 Slavonski Brod.jpg
    106.6 KB · Pregleda: 213

nik

Veteran foruma
Da, ono što i ja jedino pamtim iz tog vremena; mali tamnoplavi WR na međunarodnima (ne računajući onih par Y WR u 'IC' boji na poslovnima).
 

Vedi

Član foruma
Evo još jednog, već u SŽ oznakama:
 

Attachments

  • SZ WRl 51 79 87 - 40 000-2 Ljubljana 18.6.93.jpg
    SZ WRl 51 79 87 - 40 000-2 Ljubljana 18.6.93.jpg
    575.4 KB · Pregleda: 197

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
link na jedan vrlo interesantan post o rekonstrukciji Goša Y vagona u Gredelju 1982., za potrebe 'Bosna Express' vlaka:
http://vozovi.com/forum/viewtopic.php?f ... &start=120

citat iz članka o rekonstrukciji Bife vagona:

Rekonstrukcija na biffe kolima:
- prostor biffea je znatno povećan i podijeljen u dva dijela i to barski prostor i restoranski prostor. U barske prostor smješten je šank iznad kojega je ugrađen spušteni plafon.
- restoranski prostor ima 29 sjedećih mjesta
- do restoranskog prostora izgrađena je kabina stjuardese sa razglasnim sistemom odakle se pušta muzika i obavijesti za cijelu garnituru
- biffe kola raspolažu sa kuhinjom za spremanje i posluživanje toplih jela, hladnih narezaka i svih vrsta pića


Popis svih bife/restoran vagona Bosne Express:
-ARll 51 72 84-10 401 - 8 crveno-bijeli, Gosa 68-70
-ARll 51 72 84-10 402 - 6 crveno-bijeli, Gosa 68-70
-ARll 51 72 84-10 403 - 4 crveno-bijeli, Gosa 68-70
-WRll 51 72 88-00 400 - 9 crveno-bijeli, Gosa 68-70

Očigledno da je i ovaj WRll nastao iz ovakve jedne rekonstrukcije...

Prema pisanju autora slike, ovo bi bio taj restoran (tj. ono što je od njega ostalo):



Više o vagonima Bosne Express možete pročitati na forumu 'www.vozovi.com':
http://vozovi.com/forum/viewtopic.php?f ... &sk=t&sd=a
 

Attachments

  • Copy of WRll 51 72 88-00 400 - 9 .jpg
    Copy of WRll 51 72 88-00 400 - 9 .jpg
    54.5 KB · Pregleda: 137

nik

Veteran foruma
Ovo je na tragu moje pretpostavke da su svi JŽ 'Y' restorani nastali pregradnjom a da su u Goši građeni samo bifei...
 

alsbgd

Član foruma
Ovu tvoju tezu Nik, potvrdjuje to da u Gosinoj lifer listi (sturoj) ne postoji nikakva isporuka WR vagona za JŽ...
 

matija

Član foruma
Dobro ali još uvek ostaje misterija oko one skraćene verzije WR-a (22m) kao što je u muzejskom vozu Slovenskih železnica. :??:
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Par slika Goša Bife vagona, isporučenih 1975. grčkim željeznicama (14 komada):

(photos MLP):
 

Attachments

  • OSE Brm 2.jpg
    OSE Brm 2.jpg
    309.6 KB · Pregleda: 98
  • restaurant coach.jpg
    restaurant coach.jpg
    187.9 KB · Pregleda: 104
  • storage compartment.jpg
    storage compartment.jpg
    164.9 KB · Pregleda: 98
  • OSE Brm1.jpg
    OSE Brm1.jpg
    161.8 KB · Pregleda: 97
  • coach compartment.jpg
    coach compartment.jpg
    191.5 KB · Pregleda: 96

nik

Veteran foruma
Koliko je taj OSE Goša bife sličan/isti JŽ Goša bifeu? To pitam zato jer bi u slučaju da je ACME imao razlog više da napravi taj inerijer. Bife vagoni su malobrojni pa je pitanje da li je exYU dovoljan 'razlog' a sa Grčkom ipak ima više šansi. I kakav je uopće točno originalni interijer Goša 'Y' AR i BR vagona?
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Bravo Sky za ove slike! :palci_gore: :palci_gore: :palci_gore: :palci_gore: A di si našao link odnosno možeš li ga objaviti?
Inaće koliko pratim ovu temu onda zaista nije bilo fabričkih restorana i zato je toliko različitih restorana po željeznicama bivše Juge? Zanimljivo da se ne sjećam ni jednog bife vagona na SŽ od raspada SFRJ a kamoli prije. Ali znam da se jedan vozio u Kozari ;)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh