Tunelski portal

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
treba mi pomoc oko izrade tunelskih portala ako je neko izradjivao iste,sve mi ide od ruke ali to nikako pa molim malo pomoci ako je neko izradjivao!
 

Didy

 
Osoblje foruma
Takodjer i sam sam zainteresiran za ovu temu tako da se pridruzujem brojcile-u u molbi za pomoc :palac_gore:
 

zdaki

Aktivan član
Da napomenem na samom pocetku da nisam isprobao ovu tehniku, ali ce vam mozda bar malo pomoci ili bar dati ideju u kom pravcu bi to trebalo ici. Raspitivao sam se oko rada sa gipsom, izlivanja kalupa itd. Naisao sam na nekom forumu na coveka koji se time bavi i dao mi je neke zanimljive smernice, a pored toga dacu i neko svoje razmisljanje o tom poslu. Prvi korak je najbitniji za sam izgled portala. Ima gomila primera i slika na internetu i na osnovu toga izradite prvi portal koji ce koristiti za izradu kalupa. Za to je po meni pogodan stirodur ili cak i knauf. Rezite, secite, modelirajte na kraju krajeva :D Nakon toga morate izraditi kalup. Kalup je moguce raditi od silikona ili gipsa.

Za kalup od silikona moze vam koristiti i najobicniji silikon za staklo. Kasnije u taj kalup izlijete gips, nakon susenja izvadite i to bi trebalo da bude to.
Sto se tice gipsa postupak je za nijansu komplikovaniji. Naime, potrebno je izmedju kalupa i uzorka stvoriti "film" koji ce omoguciti da se kasnije odvoje. Taj film je moguce napraviti i obicnim sapunom, ali mi je ovaj covek preporucio "kalijumov sapun" koji moze da se nabavi u farbarama i trebalo bi da nije skup. I takodje bitan korak, potrebno je premazati svaki delic kalupa kako bi se kasnije odlivak sto bolje izvadio. E sad, zaboravio sam tad da pitam nakon koliko vremena izvaditi odlivak? Neko moje razmisljanje je da ne treba ostaviti na neki duzi period(sat, dva) vec da je moguce izvaditi odlivak za nekih 20-ak min do pola sata. Takodje sam dobio preporuku da to bude onaj modelarski gips, zato sto je finiji od ovog obicnoh i sporije se steze.

Ako imate vremena i mislite da bi moglo da uspe isprobajte ovu tehniku na nekim prostijim primerima, pa tek onda na portalima kakve zelite na maketi :D Da ne bih ja zavrsio kao ovaj :crk: :D
Evo i par klipova koji mogu da pomognu...

http://www.basic-stuff.com/hobbies/ceramics/mould-making-ceramics.htm

[media=youtube]LSH19G_6Yeo[/media]&feature=related

Pozdrav i srecno :D
 

jocacar

Član foruma
pozdrav... evo imas na forumu kako sam ja to uradio...ja zadovoljan izgledom...a ti vidi sad :)

<a class="postlink-local" href="http://forum.malezeljeznice.net/viewtopic.php?f=20&t=841" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=20&t=841</a>
 

kvrga_mrga

Aktivan član
pozz! ja sam radio tunel portale od gipsa, (armirao sam ga sa plastičnom mrežom koja se koristi za gletovanje) prvo sam izlio gips pravokutnog oblika cca 1 cm debljine, i onda sam obrađivao, prvo sam izrezao željeni oblik, zatim stanjivao zidove na djelovima koji bi trebali biti udubljeni, i zatim urezivao cigle, jednu po jednu... i onda farbanje. ovaj način je malo dugotrajan ali daje dobre rezultate...

slika ima ovdje <a class="postlink-local" href="http://forum.malezeljeznice.net/viewtopic.php?f=20&t=95&start=150" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=20&t=95&start=150</a>
 

Mr.Joe

R.I.P.
Ja sam radio tunel portale od gipsa i to od modelarnog gipsa.
 

Attachments

  • P11h.jpg
    P11h.jpg
    145.1 KB · Pregleda: 382
  • P7h.jpg
    P7h.jpg
    145.9 KB · Pregleda: 385
  • P2150014.JPG
    P2150014.JPG
    68.9 KB · Pregleda: 385
  • scan0002.jpg
    scan0002.jpg
    140.3 KB · Pregleda: 385

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
e hvala na ovim slicicama istampacu ih pa imam modele kako da izradjujem portale!
 
A

Anonymous

Guest
Eto, i ja cu malo pridonjeti. Meni (i ne samo meni) palo na sive celije raditi portale od stirodura (nasao sam neki zuti 20-tak mm debljine) Pokupio na netu koji su gabariti za tunele i dao se na rezuckanje.


Prvo izmudrujemo sablonu za neki portal :
portal%201.jpg


...pa u stiroduru izrezemo formu portala, i uz to si ljepo fuckamo da nam ne bude dosadnu. PAZITE NA PRSTE :prof:
portal%202.jpg


...uz daljnje zvizdanje neke ljepe melodije urezete blokove (ne ovako kao fotki jer su preveliki) I dalje pazite na prstice :prof:
portal%204.jpg


...ovako je puno bolje. Ako Vam se da moze i malo sitnije. I kad ste sve izreckali onda to date nekom prijatelju koji je dobar u pituranju. Ove je olicio :prof: u licenju iz KZMZ
portal%208.jpg


:prof: I SADA ONO NAJVAZNIJE KOD TUNELA :prof:
...ne dozvolite da Vam tunel sjaji, svijetli, bode za oci. Tunel mora biti najmanje tamno, tamno sive boje skoro pa crno ili crno. Svjetlos koja ulazi u tunel izvana daje mu onda stvarni izgled. Jos nesto - u tunelu mora biti sve besprjekorno srijedjeno prije nego se on odozgora zatvara - ukiliko nemate na umu neko drugo rijesenje.
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
ovo dosta dobro izgleda bas bas dobro a cini mi se i dosta manje vremena treba da se uradi nego da se pravi od gipsa,dal sam u pravu?
inace da te pitam jel si isto skalperom urezivao portal mislim na imitaciju kamena? bas je dobro sve pohvale..
 
A

Anonymous

Guest
Upravo tako , brojcile. Meni se osobno svidja ta tehnika i najvjerojatnije je da ce svi moji portali biti tog tipa. Jos je jedna dobra stvar u ovome. Lagani su, prate kretanje makete, kad si napravio prvi - sljedeca tri napravit ces za isto vrijeme. :D
A ako se zelis zekati onda svaki blok izbockaj sa nekim cavlicem (ne previse siljastim) Nevjerojatan efekt. SRETNO
 
A

Anonymous

Guest
Re: damiru
Eto ga na, a ja nek se sad :crvenilo: Hvala, hvala, i jos kad ti vidim avatar mozda si stvarno "moj"
Drago mi je da ti se portali te izrade svidjaju, a ja cu se jednog dana dati na izradu i nekog zamka. Moram ipak priznati da su portali koje radi jedan frend u klubu prava remek djela kao i neki gipsani objekti jednog forumasa (ne mogu mu se sad sjetiti nika) a olovke i papira ni blizu :D :D :D :D

Re: niko
Je,, je niko - to je to. Jeftino, jednostavna izrada, vjesto obojano - pa ako nije za deset ali za pet+ je
 
A

Anonymous

Guest
Evo jednog mostica preko uskotracne pruge na maketi KZMZ. :win1: :prof: izradio mostic, :win2: :prof: ga olicio...

ID_839_2011326143045.jpg


nisam autor fotke ali IMAM autorovu dozvolu za objaviti istu
 

Damir

 
Osoblje foruma
Most i njegovo bojanje su po meni za 5! Ali,šta je sa Njemačkim bunkerom malo je prebljedunjav ili još nije došao na red za dekoraciju :??: :hmmm
 

blubacy

Član foruma
ljudi ovo je predobro, i ja sam imam u planu izrađivati dosta toga po sistemu "uradi sam" kad dođe "taj trenutak" da počnem planirati maketu ali ovi svi postovi na teme kako je netko napravio ovo ili ono od ovog ili onog prelazi granicu pojma "uradi sam" i ulazi u profesionalnost. svaka čast ljudi........ :palci_gore:

samo još pitance... kak odšacate veličinu i dimenzije kamenja i ciglica na tunelima i zidovima, odokativno ili ???
 
A

Anonymous

Guest
:D "blubacy", nista odokativno. Sve u stvarnosti djelis sa 87 ako je mjerilo H0. Pa onda mali kompromis sta je izvedivo sta ne.
Osobno sam pobornik "URADI SAM". Upravo na taj nacin imas ono sto zelis, a stedis i novac.

:D "damir" - istina, bunker jos nije dosao na red. Nas fenomenalan "bunkeroportalviaduktomost" licilac skoro da i ne stigne sve oliciti kojliko mu jos fenomenalniji "bunkeroportalviaduktomost" izvoditelj pripremi :D :D :D :D :D
 
A

Anonymous

Guest
Pa ovako decki, obzirom da ja nisam taj koji ovo radi ali sam uvjek uz rame tog koji radi te portale, bunkere, mostice i vijadukte na kvadrat okacit cu jos koju fotkicu a poslije sljedeceg susreta mene i portal :prof: okaciti i fotke sa njegovim alatom. Mogu samo reci da nije tesko ali i to da iziskuje vremena i strpljenja. Ma trazit cu ga i recept pa sve to sa njegovim blagoslovom objaviti. Slicno je radu jos jednog naseg forumasa.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh