Tunelski portal

A

Anonymous

Guest
Evo decki i bravo brojcile. Pa nek Vam brojcile sam veli - je li tesko ? FENOMENALNO :palci_gore:

Pitam se samo jesu li dim. za taj portal uzete "odokativno" i izradjen na brzinu samo da se proba. Sam otvor mi je OK, ali citava sirina portala malo-mala :??: Inace, jos jednom - 5+
 
A

Anonymous

Guest
Izvjesce nakon jucerasnjeg sastanka i razgovora sa :prof: Portal. Za sve svoje radove :prof: Portal upotrebljava elektricarski gips. Na pitanje u kojem odnosu se mjesa dobijam logican odgovor (a mozda je u tom odgovoru i malo Tajne)
"ovisno o tome za sto ce se smjesa koristiti". Dakle vodenija smjesa za ljevanje, tvrdja za formiranje stjena i krpanje rupa.
Vodenija smjesa se lakse "grecka" (fuge). Manji komadi bez armature, veci sa armaturom. Veliki raspon izmedju dva stupa nosaca zahtjeva i cvrscu armaturu. Armatura je ono sto sami ocijenite da ce biti jako i dobro. Da, to bi bilo to - nesto se morate nauciti i sami ipak ste "SSM" kad se upustate u tako nesto. Pocnite sa necim malim, jer svaki sljedeci objekt ce biti ljepsi i ljepsi - - - garant


DSCN0634.JPG

Alatka koju je :prof: Portal sam izradio i koju frekventno upotrebljava (nikome je neda dirati a kamoli posuditi)

DSCN0637.JPG

I ovo je omiljena alatka :prof: Portal. Za izdubljivanje / niveliranje povrsina.

DSCN0636.JPG

Dodatne, dopunjavajuce alatke. Daskica sa dva vijka za "greckanje" visine "blokova" n ona sa jednim je tamo gdje ne moze doci sa alatkom sa prve slike. Cetkicom za bormasinu urezuje na kraju svega pore / linije / rupice u "blokovima"

DSCN0635.JPG

Detaljnija fotka :prof: Portal omiljena alatka ala SSM

DSCN0654.JPG

I tako to izgleda kad preostaju jos samo ruke :prof: Piturana

Nadam se, da CE Vam sve ovo pomoci u odluci kad ce te krenuti u AKCIJU ----- SRETNO
 

Jevra

Poznati forumaš
Evo i ja sam nešto probao ovih dana.loše je ofarbano ali je ovo samo probni test.Slika je lošija jer je slikano mob.tel(crko aparat).Ja sam radio na sledeći način,prvo sam sa šilo napravio male fugice a potom sa drugi kraj četkice podebljao.Ujedno sa njom i čistim fuge
 

Attachments

  • Image001.jpg
    Image001.jpg
    43.7 KB · Pregleda: 143
  • Image003.jpg
    Image003.jpg
    41.7 KB · Pregleda: 142
  • Image004.jpg
    Image004.jpg
    32.1 KB · Pregleda: 143

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
ja nisam nista merio nego sam samo probao kako ce mi ici izrada portala i za sad sam zadovoljan s obzirom da mi je ovo prvi portal!
 
A

Anonymous

Guest
Bravo decki samo naprijed, a i znate kak se veli - svaki pocetak je malo tezak. Kad smognem vremena i ja cu to probati
 

Didy

 
Osoblje foruma
Eh ajmo sada malo da i meni pomognete.

Jucer sam pripremio kalup i probno (prvi put u zivotu) zamjesio gips i izlio plocu. Nakon susenja sam po uputama iz NEM105 norme izrezao polukruzni otvor za dva kolosijeka i u toj fazi sam bio zadovoljan sa izgledom i kako je sve ispalo.
Onda sam krenuo sa razbarenjem kamena kao brojcile ali sam shvatio da ne znam kolke dimenzije bi trebale biti kamenica kao i fuga izmedju njih.
U stvari interesuje me kojim alatom je najbolje praviti te fuge. Ja sam npr radio sa skalperom i bile su presitne. Vidim na slikama da se koristi ekser ili slicno. Nisam probao ali mozda mi neko da i konkretan odgovor.
 

nik

Veteran foruma
Didy kaže:
Eh ajmo sada malo da i meni pomognete.

Jucer sam pripremio kalup i probno (prvi put u zivotu) zamjesio gips i izlio plocu. Nakon susenja sam po uputama iz NEM105 norme izrezao polukruzni otvor za dva kolosijeka i u toj fazi sam bio zadovoljan sa izgledom i kako je sve ispalo.
Onda sam krenuo sa razbarenjem kamena kao brojcile ali sam shvatio da ne znam kolke dimenzije bi trebale biti kamenica kao i fuga izmedju njih.
U stvari interesuje me kojim alatom je najbolje praviti te fuge. Ja sam npr radio sa skalperom i bile su presitne. Vidim na slikama da se koristi ekser ili slicno. Nisam probao ali mozda mi neko da i konkretan odgovor.

Imaš ovdje nešto o izradi tunela i to, konkretno, iz BiH... :)

http://www.schmalspur-modell.at/viewtopic.php?t=6656
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
Didy kaže:
Eh ajmo sada malo da i meni pomognete.

Jucer sam pripremio kalup i probno (prvi put u zivotu) zamjesio gips i izlio plocu. Nakon susenja sam po uputama iz NEM105 norme izrezao polukruzni otvor za dva kolosijeka i u toj fazi sam bio zadovoljan sa izgledom i kako je sve ispalo.
Onda sam krenuo sa razbarenjem kamena kao brojcile ali sam shvatio da ne znam kolke dimenzije bi trebale biti kamenica kao i fuga izmedju njih.
U stvari interesuje me kojim alatom je najbolje praviti te fuge. Ja sam npr radio sa skalperom i bile su presitne. Vidim na slikama da se koristi ekser ili slicno. Nisam probao ali mozda mi neko da i konkretan odgovor.
ja sam moj portal pravio od stirodura odustao sam od gipsa jer je duplo brze uraditi od stirodura nego od gipsa e sad.. koji ti se nacin vise svidja pa ti sam izaberi!
ja samo uzmem jedno parce,ocrtam obicnom olovkom cigle i onda pocnem dubiti sa skalpelom ili sa jednim zubarskim alatom i naravno posle bojanje!
pre toga malo noktima pritiskam cigle da dobiju neravnine i malo pratima takodje pritiskam i ispadne realnije!
 

Attachments

  • P4130010.JPG
    P4130010.JPG
    53 KB · Pregleda: 40
  • P4130011.JPG
    P4130011.JPG
    49.7 KB · Pregleda: 43
  • P4130018.JPG
    P4130018.JPG
    55.1 KB · Pregleda: 44
  • P4130016.JPG
    P4130016.JPG
    54.4 KB · Pregleda: 44
  • P4130014.JPG
    P4130014.JPG
    53.5 KB · Pregleda: 43

Jevra

Poznati forumaš
brojcile skidam kapu,: :palci_gore: nema šta.Svaka čast,zato je uživanje baviti se ovim hobijem
 
A

Anonymous

Guest
Ma, milina - nema sta - sve ljepse i ljepse. A i pravi alat si nabavio. Vjeruj mi da ces njega cesto upotijebiti. Ipak se ovdje radi o mjerilu 1 : 87. Bravo cestitam
 

Damir

 
Osoblje foruma
Super si to izradio :palci_gore: A,i zubarske alatke su zakon,moći ćeš kopati i po kljovama forumašima ako nedaj bože ustreba :D :D
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
prvo cu probati na svojim kljovama pa posle otvaram stomatolosku ordinaciju i dok ja kopam po forumasima,kompozicije prolaze radi lakseg podnosenja bola hehehehehehe!!!
dobar je stirodur sta da vam kazem ljudi probajte dosta je lako..
 

Jevra

Poznati forumaš
Dobra ti je fora sa kompozicijama :D.Jel je ovaj stirodur debljine 2cm.Odustajem od gipsa samo zbog onih dodatnih delova koji stvarno super izgledaju.
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
da debljine je 2 cm i ima onaj hrapavi deo pa njega treba odstraniti prvo pa onda zalepis smirglu na neko staklo pa poravnjas povrsinu za rad! mozes i smirglati malo ovako smirglom da bi dobio male neravnine pa onda urezujes cigle i bude super!
probaj pa javi..
 
A

Anonymous

Guest
Danas je bio radni dan u KZMZ. Dakako promocija KZMZ mozda i ne spada u ovu temu ali ono sto nekolicina tamo izradjuje uistinu spada u ovu temu....pa evo onda malo fotki koje ce zacijelo inspirirati nekoga...dodat cu samo da velik broj clanova smatra neke radove "bolesnom perverzijom" tj. toliko su ti radovi uspjeli da ostali ne nalaze rijeci koje bi pokazale divljenje tim radovima. Treba li spominjati da je dizajner svih portala poznati :prof: "Portal". Zadnju ruku na te portale stavlja vec legendarni :prof: "Piturant", da ostaje jos nekoliko pari ruku koje ce ta djela ustimati u maketu, a ni to nije bas tako lako..

DSCN0797.jpg

Vijadukt uskotracne kojem se osobno divim jos i danas - iako sam ga vidio najmanje 100+PDV puta

DSCN0803.jpg

Dvokolosjecni i jednokolosjecni portali vezani arkadom. Iako jos neoliceni izgledaju fantasticno. Na zalost nece stajati ovako - okrenuti strani sa koje ce se upravljati maketom....

DSCN0807.jpg

...vec ovako. Steta, ali sad se neda vise nista promjeniti. Medjutim jos uvjek divni portali i povezna arkada.

DSCN0765.jpg

Jos jedan dvokolisjecni portal koji je i te kako svjestan svoje ljepote. Gdje god ga se stavi kao da se sepuri. I je, stvarno je ljep a jos nije gotov. :prof: "Portal" je takodjer zadovoljan sa njime ( ma i vise ali nece priznati)

DSCN0767.jpg

Iz koje god perspektive covjek promatra taj portal uvijek ostaje zadivljen (mozda ne svi ali ja DA)

Budem li nasao jos koju fotku priljepim je kasnije.
 

Jevra

Poznati forumaš
:eek: ja sam prosto zadivljen.Pravo ludilo,ovo je umetnost.Svaka čast majstorima a i tebi picoolo za slike
 

Brojčile

Burlington Northern
Supporter (2016)
svaka cast prelepi portali!!! mislim da gips ima svoje prednosti zbog vise detalja koji mogu da se urade a pokusacu ja nesto tako sa stirodurom ali mislim da nece moci tako detaljno da ispadne kao sa gipsom!
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh