ACME Jugoslavija Express

Mon

 
Osoblje foruma
It's not a problem at all rolwie, we can and we will wait.
Some of us ware waiting over 40 years for the first Gosa wagons. ;)
 

nik

Veteran foruma
Sky kaže:
damir661 kaže:
Nadajmo se da će ACME uraditi i verziju Goša Y-'76
Kada je ACME već krenuo u izradu GOŠA Y modela, bilo bi šteta da sada ne nastavi sa daljnjim razvojem podvarijanti...

Ali sa "tipom '76." je već gotova stvar što vidimo na narančastom modelu iz ovog seta. Mogli su jedino prije lakiranja nalijepiti ona 4 'luftera' na krov ali, eto, nisu (možemo to naknadno sami). Što se bočne rešetke tiče to je dvosjekli mač jer danas ta serija vagona uglavnom ima rešetku sa zaobljenim uglovima pa je pitanje koliko bi bilo isplativo to mijenjati samo za modele iz ranije epohe. Kardan-generator ili alternator je ionako samo pitanje što nataknuti na postolje što znači da je to već riješeno pa mislim da je "tip '76" sada već gotova stvar a kako se on u modelu bazira na kalupu novijeg tipa možemo ga očekivati i kao Al odnosno ABl bez ikakvih dodatnih troškova za ACME. Da li je "tip '76" postojao kao Bcl sa normalnim krovom to neznam (bio je OSE i Bg sa povišenim krovom).
 

damir661

Veteran foruma
nik kaže:
Ali sa "tipom '76." je već gotova stvar što vidimo na narančastom modelu iz ovog seta. Mogli su jedino prije lakiranja nalijepiti ona 4 'luftera' na krov ali, eto, nisu (možemo to naknadno sami). Što se bočne rešetke tiče to je dvosjekli mač jer danas ta serija vagona uglavnom ima rešetku sa zaobljenim uglovima pa je pitanje koliko bi bilo isplativo to mijenjati samo za modele iz ranije epohe. Kardan-generator ili alternator je ionako samo pitanje što nataknuti na postolje što znači da je to već riješeno pa mislim da je "tip '76" sada već gotova stvar a kako se on u modelu bazira na kalupu novijeg tipa možemo ga očekivati i kao Al odnosno ABl bez ikakvih dodatnih troškova za ACME. Da li je "tip '76" postojao kao Bcl sa normalnim krovom to neznam (bio je OSE i Bg sa povišenim krovom).


Beogradski papagaj iz seta je Gosa iz '80tih godina, dakle kao i postojeci ljubljanski Bl vagon.
Beograd je imao takve vagone.
JZ_B_7.jpg


Koliko znam nije postojao Bcl ovakvog tipa, a beogradski sa visokim krovom su bili stari sa papucicama
 

hyperion

Veteran foruma
damir661 kaže:
Beogradski papagaj iz seta je Gosa iz '80tih godina, dakle kao i postojeci ljubljanski Bl vagon.
Beograd je imao takve vagone.

Koliko znam nije postojao Bcl ovakvog tipa, a beogradski sa visokim krovom su bili stari sa papucicama
To je slikano u Beogradu?
 

nik

Veteran foruma
damir661 kaže:
nik kaže:
Ali sa "tipom '76." je već gotova stvar što vidimo na narančastom modelu iz ovog seta. Mogli su jedino prije lakiranja nalijepiti ona 4 'luftera' na krov ali, eto, nisu (možemo to naknadno sami). Što se bočne rešetke tiče to je dvosjekli mač jer danas ta serija vagona uglavnom ima rešetku sa zaobljenim uglovima pa je pitanje koliko bi bilo isplativo to mijenjati samo za modele iz ranije epohe. Kardan-generator ili alternator je ionako samo pitanje što nataknuti na postolje što znači da je to već riješeno pa mislim da je "tip '76" sada već gotova stvar a kako se on u modelu bazira na kalupu novijeg tipa možemo ga očekivati i kao Al odnosno ABl bez ikakvih dodatnih troškova za ACME. Da li je "tip '76" postojao kao Bcl sa normalnim krovom to neznam (bio je OSE i Bg sa povišenim krovom).


Beogradski papagaj iz seta je Gosa iz '80tih godina, dakle kao i postojeci ljubljanski Bl vagon.
Beograd je imao takve vagone.
JZ_B_7.jpg


Koliko znam nije postojao Bcl ovakvog tipa, a beogradski sa visokim krovom su bili stari sa papucicama

Još bolje! Doduše ovaj na slici ima drugu boju vrata nego model iz seta... Sad treba vidjeti kako će riješiti zagrebački Bl iz trećeg seta? Dodatne 'luftere' nije problem zalijepiti na krov ('Mimara' vagoni imaju zalijepljene luftere) kao ni zamijeniti generator alterntorom pa samo ostaje pitanje oblika bočne rešetke.
 

damir661

Veteran foruma
A kontaktna mreža za 3 kV napajanje Kakvo napajanje su imali tada i kakvo danas?

Ja mislio pitas za setove YU express :D
Ovo je slikano negde u Italiji, (Venecija express) i sl, iza papagaja se vidi i skopski Gosa X kuset
 

damir661

Veteran foruma
Pardon, znam da se na nekoj slici isto iz Italije, nalazi Goša X kušet, a to je ova slika, permutacija
OSE_Bc_4.jpg
 

nik

Veteran foruma
Kad se u 'ACME-2012' pdf-katalogu poveća onaj zeleni zagrebački Bl iz 3. seta vidi se da ima MD52 postolja a takvi vagoni nisu postojali (postojali su novosadski ali ovaj 9. vagon u JuEx treba biti zagrebački). Može biti ili onaj 'tip '76.' u zelenoj boji ili iz '83/84. sa prekinutom bijelom crtom. U slučaju da ACME napravi ovog drugog bilo bi zgodno da bude sa Wegmann postoljima, da se razlikuje od ova dosadašnja 2 (ABl i Bl) iz setova 1 i 2.
Beogradski zeleni Bcl na toj slici ima korektna, Wegmann, postolja.
 

nik

Veteran foruma
JŽ WLBl 51 72 71-80 635-1 Munchen 13.7.90.
JZ-WLBl-51-72-71-80-635-1-Muenchen-13.7.90A.jpg


ACME 55061
ACME_55061-3_WL.jpg


detalj
ACME_55061_Detail2.jpg


http://www.reisezugwagen.eu/?p=7171

Očigledno se radi o istom vagonu ali na pravom je okvir iznad vrata svjetloplavi dok je na modelu tamnoplavi a ista je greška i na okviru/tunelu čeonih vrata; na modelu je tamnoplavi a na pravom višebojni...
>:finger:
 

nik

Veteran foruma
Pretpostavljam da je do greške iznad bočnih vrata došlo zato jer su neki vagoni u ovom bojenju stvarno i imali taj tamnoplavi okvir a što se 'tunela' čeonih vrata tiče tu im je vjerojatno tehnološki to bilo puno jednostavnije pa su namjerno to tako napravili.

jzd294wlb51727180restun.jpg


Foto: Rolwie
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
nik kaže:
Pretpostavljam da je do greške iznad bočnih vrata došlo zato jer su neki vagoni u ovom bojenju stvarno i imali taj tamnoplavi okvir
Te tamnoplave okvire imaju i danas... (barem ovi koji su ostali u plavoj shemi).
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh