JŽ 17 - SHS / MAV 342

crhav

Aktivan član
Jos jedan pogled na gotovo podvozije................spremno za farbanje...............



Prije farbanja dobro je prirediti i kotace sa balnsnim utezima.............isti mogu biti zalepljeni na kotace...............



Poslje se kotaci spoje sa osovinama i to izgleda ovako.......................



Farbanje ili bojenje radite uvijek na otvorenom prostoru moze i balkon ali nikad unutar zatvoreni prostorija. Uzmite jednu kutiju od kartona i napravite mali box......

Djelove sto farbate treba dobro ocistiti o necostoca i masnih ostataka............za ciscenje se moze upotrijebiti bilo koji deterdjent za pranje sudja ili slicno nesto za kuhinju..........

Kao sto se vidi na slici kotace sam ucvrstio na karton nosac.............tako kad zavrsim farbanje sa jedne strane, okrenm ga i farbam sa druge.............



Velimir
 

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Koristite li ikakav primer za mesing od kojeg je cijeli model ili direktno boju na ociscenu povrsinu?
Pod ociscenu mislim samo na odmascivanje i pranje sa deterdjentom koje ste spomenuli prije u postu.
 

crhav

Aktivan član
Posto radim modele za "srednji stalez" ili bolje receno oni koji nemaju novca za razbacivanje, onda sparam i ja gdje mogu................tako isto i ne mecem primer na model! Mislim nisu veliki novci ali ipak procedura je jednostavnija.

Dobro ga ocistim i predjem sa sprayem (nitro za aute...) i to mat boja............

Velimir
 

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Nema bojazni da ce se boja ljustiti sa mesinga bez primera?
Ali opet,ako je dobro ocisceno,nebi trebalo biti problema?
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Nema bojazni da ce se boja ljustiti sa mesinga bez primera?
Ali opet,ako je dobro ocisceno, ne bi trebalo biti problema?
To je i meni upalo u oči. Šteta je za ovakav model ne staviti primer za obojene metale..... ima i poseban za mesing.
Moje iskustvo s bojanjem tankih aluminijskih limova za oplate me uvjerilo u prednosti specijalnog primera. Boja je postojana kod savijanja i ne puca
Boja na mesingu bez primera je podložna oštećenju i dogodit će se se da će na rubovima i zakovicama (evo opet zakovica) gdje je boja najtanja boja skinuti kod rukovanja i onda će se tu vidjeti probijanje podloge osim ako se to namjerno ne žeči postići da bi se naglasilo da je model od metala.
Ja sam taj slučaj imao kod jedne makete broda i brodskog kormila gdje se upravo to dogodilo jer nije bio stavljen pirmer ali se htjelo naglasiti da su ti dijelovi napravljeni od mesinganog lima.
Za kvalitetan model mora se staviti specijalni primer za obojene metale. :)
Inače model je savršen i prekrasno izgleda i jedva čekam nove slike.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Iz mog iskustva, primer za mesing nije baš lako nabaviti. Barem u Sloveniji ga ne poznaju. Inaće ja sam na svoju lokomotivu 06 najprije stavio taj specijalan primer uvezen iz Engleske a onda sam je obojao sa Revell bojama. Pošto sam frem još dva puta razbojao i ponovno obojao, poslednji put nisam ni stavljao primer pa se boja dobro drži. Ali ipak sam posle nanosa 2 sloja boje prešpricao cijelu lokomotivu sa bezbojnim lakom i nema problema nigdje. Poznaje se samo tamo, gdje se lokomotiva razstavlja i sastavlja.

Prijatelj Miloš Jocif je sastavio JŽ 28 i 29 napravljeno iz Alpake (mesing sa sosatkom nikla i zbog toga su pločice tvrdije nego mesing) i nije stavljao primera, samo je sa sprejem za bojanje automobila i sl. obojao lokomotive. Nema nikakvih problema.
 

milošjocif

Član foruma
Gorči,nema problema ako lepo radiš snjima.Ako negdje udariš,velika je vjerovatnoča,da se nešto odljušti,pogotovo na rubovima.I prilikom stavljanja u embalažu treba biti pažljiv.
LP Miloš
 

crhav

Aktivan član
Normalno, kad se farba neki model preporuca se metnuti primer. Medjutim, posto ja nisam specijalist u farbanju, nego sve moje "imanje" o farbanju procitao sam iz knjiga, te vidio da dobro ocisceni model prije farbanja da poslje dobre resultate i sa jednim slojem!! Osim toga u puno slucajeva kad se mece primer i poslje finalni sloj izgube se pod debljinom farbe sve imitacije zakovica...............

Da nastavim sa mojim...............evo ga nakon zavrsenog farbajna............i sa montiranim kotacima..............



Jos jedna snimka iz blizine.....................



Sada cemo uviti vijke (crank-pin) u kotace na koje poslje dodju poluge.



Te vijke sto drze poluge isto se ucvrste u kotace sa kljucem..............



Velimir
 

BRUT1

Član foruma
Fenomenalno. Mislim da je ovo etalon za sve nas koji se upustimo u ovako nesto.
Voleo bih j ja jednom sastaviti ovakav model.
 

tomislavm

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
To je i meni upalo u oči. Šteta je za ovakav model ne staviti primer za obojene metale..... ima i poseban za mesing.
Moje iskustvo s bojanjem tankih aluminijskih limova za oplate me uvjerilo u prednosti specijalnog primera. Boja je postojana kod savijanja i ne puca
Boja na mesingu bez primera je podložna oštećenju i dogodit će se se da će na rubovima i zakovicama (evo opet zakovica) gdje je boja najtanja boja skinuti kod rukovanja i onda će se tu vidjeti probijanje podloge osim ako se to namjerno ne žeči postići da bi se naglasilo da je model od metala.
Ja sam taj slučaj imao kod jedne makete broda i brodskog kormila gdje se upravo to dogodilo jer nije bio stavljen pirmer ali se htjelo naglasiti da su ti dijelovi napravljeni od mesinganog lima.
Za kvalitetan model mora se staviti specijalni primer za obojene metale. :)
Inače model je savršen i prekrasno izgleda i jedva čekam nove slike.
Mozda grijesim,ali svima nama dostupni "primeri",(tu mislim na sve bezbojne tekucine u sprayevima dostupne svima
u svakom ducanu)omogucavaju da se model napravi kvalitetnije.
Ja sam se jednom zeznuo,pa nisam stavio primer,zalim jos i sad.
Sad ovisi o svakome sto zeli postici od modela,ali ja kazem,primer za sve,makar i najsitnije detalje na modelu
Razmisljam ovako,dadem 200 europskih novcanica za neki super napravljeni europski model i onda se cudim zasto
netko nije dijelove napravljene iz laksih materijala pripremio kako se spada?

Samo se vezem na post kolege @Kameni Most ,ne mislim nikog kritizirati,pogotovo autora samog modela.
I na mojim Mehano modelima se ne spara na bojanju,pa nece se valjda ni na ovom:hihihi:.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Normalno, kad se farba neki model preporuca se metnuti primer. Medjutim, posto ja nisam specijalist u farbanju, nego sve moje "imanje" o farbanju procitao sam iz knjiga, te vidio da dobro ocisceni model prije farbanja da poslje dobre resultate i sa jednim slojem!! Osim toga u puno slucajeva kad se mece primer i poslje finalni sloj izgube se pod debljinom farbe sve imitacije zakovica...............

Da nastavim sa mojim...............evo ga nakon zavrsenog farbajna............i sa montiranim kotacima..............



Jos jedna snimka iz blizine.....................



Sada cemo uviti vijke (crank-pin) u kotace na koje poslje dodju poluge.



Te vijke sto drze poluge isto se ucvrste u kotace sa kljucem..............



Velimir
Velimire odlican posao :) kako savijas mesingane limove i kako rolaš limove do zeljenog radiusa. Vidio sam dva genijalna alata za to pa me zanima kako ti to radis?

pozz i pratim nastavak....

Davor
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Tomislavm, imaš potpuno pravo, i ja sam tako razmišljao naročito zbog glatkosti materiala poput mesinga ili alpake. I kad sam tražio preko interneta kako je s primerom za takve materiale došao sam do informacije, da bi morao imati nekoliko kiseline, koja nagriza površinu i je tako opstojniji. Na žalost sam imao poteškoće kod bojanja kao na slici dolje :)
20081012_0004.jpg

I ako koga zanima, evo to je primer specialan za mesing odn. alpaku - Railmatch (barem jedna varianta)
20080923_0004.jpg
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
Tomislavm, imaš potpuno pravo, i ja sam tako razmišljao naročito zbog glatkosti materiala poput mesinga ili alpake. I kad sam tražio preko interneta kako je s primerom za takve materiale došao sam do informacije, da bi morao imati nekoliko kiseline, koja nagriza površinu i je tako opstojniji. Na žalost sam imao poteškoće kod bojanja kao na slici dolje :)
View attachment 74053

Vidim nekakvu paučinu?
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Tačno i to je bio problem. Vjerojatno zbog male dize na airbrushu (0,3mm) ali nisam siguran.
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Tačno i to je bio problem. Vjerojatno zbog male dize na airbrushu (0,3mm) ali nisam siguran.
Šteta truda na toj loksi. Zbog male dize i zbog pregustog primera (tu je još temp. i vlaga prostorije) primer se prebrzo sušio i bio je pregust.
Treba raditi u puno tankih slojeva. Ako rezultat nije zadovoljavajuć koristiti usporivač. Prema slici izgledajako gust.
U aribrushu bi trebao biti u stanju kao mlijeko. ako je pregust ili prereijedak nije dobro.
Uvijek treba prvo dosta puta isprobati materijal na nekom sličnom uzorku da se vidi krajnji rezultat.
 

crhav

Aktivan član
Vidim da smo presli na "skliski teren", sto se tice primera!

Ja govorim iz iskustva a i sto sam cuo drugdje. Sa primerom koji put, ako ne nadjes onaj "pravi", mozes samo napraviti stetu, a isto tako, kao sto sam rekao dogodi se da pokrije sve povrsinske imitacije ako je predebeo sloj.

Zato ja upotrijebim odmah finalnu boju na dobro ocisceni model, lak za automobile, i za sada vidim da je sve OK!

Kad je netko strucnjak u farbanju onda moze raditi sto hoce ali u suprotnom smatram ne!

Velimir
 
  • Like
Reactions: Mon

nik

Veteran foruma
aceti
Vidim da smo presli na "skliski teren", sto se tice primera!

Ja govorim iz iskustva a i sto sam cuo drugdje. Sa primerom koji put, ako ne nadjes onaj "pravi", mozes samo napraviti stetu, a isto tako, kao sto sam rekao dogodi se da pokrije sve povrsinske imitacije ako je predebeo sloj.

Zato ja upotrijebim odmah finalnu boju na dobro ocisceni model, lak za automobile, i za sada vidim da je sve OK!

Kad je netko strucnjak u farbanju onda moze raditi sto hoce ali u suprotnom smatram ne!

Velimir
U potpunosti se slažem. Farbanje je najzahtjevniji dio u izradi modela.
 

crhav

Aktivan član
Idemo dalje..........podvozije je ofarbano, montirani kotaci i ujedno ocisceni, te crvenom bojom, rucno ofarbani balansni utezi i prednja greda.



Evo pogleda na podvozije sa druge strane...................



Sada polako prelazimo na sve veci "zadatak" a to su pogonske poluge i poluge za regulaciju...............

Pogonske poluge, dok su jos na plocici, umemo ih sve zajedno i pocincamo ih sa lemilicom. Poslje toga jednu po jednu polako ocistimo i obradimo. Zatim ih spojimo sa zakovicama ili ih se zalemi.
U slucaju da imamo montirane lezajeve sa oprugama onda i poluge moraju biti ucvrscene sa zakovicama da se mogu gibati. U suprotnom mogu se zalemiti.



Montaza poluga na kotace koje smo dobro fiksirali, mora ici sa puno strpljenja. Prvo jedna strana a onda druga, otvori na polugama su 1mm, pa koji put treba sa okruglom turpijicom prosiriti otvore.
Kada montiramo obje strane, blokiramo ih sa komadicem izolirnog plasta od kabla. Polako sa prstom guramo podvozije...........ako je sve perfektno kotaci se okrecu.
Medjutim, posto nista nije perfektno sigurno ce vam se okretanje kotaca zablokirati. Nemojte forsirati mogle bi se poluge polomiti.........
E sada treba strpljenje, skinemo jednu stranu poluga i opet sa turpijicom prosirimo otvor. Isto to napraviti i na drugoj strani.
Ponovno proba sa guranjem podvozija....u slucaju da se opet blokira ponoviti sa prosirivanjem otvora.............nemojte ih previse otvarati..........
Na koncu kotaci bi se trebali okretati bez problema.......................



Velimir
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh