Opcenite diskusije i rasprave o domacim modelima

nik

Veteran foruma
NClight kaže:
Sky kaže:
Primjećujem da su ovdje kod nas mnogi modelari razmišljanjem zapeli tamo negdje u 80-ima :D
Ah, ti su još i "moderni" >:)

Trenutno smo "in" i neka tako ostane... samo koliko dugo?
Oni koji trenutno imaju alate, vjerojatno će ih "crpiti" još godinama, no hoće li tu stati?

Ono što meni ide na jetrica j da uz toliko ekipe koja zna toliko o modelima i prototipu još uvijek nemamo razvijenu vlastitu proizvodnju u resinu ili etchu... a imamo potencijala na bacanje, i uz par (točnije na prste jedne ruke) već ustaljenih imena mogli bi smo zadovoljiti sami vlastite potrebe.

Resin je samo 'zamjena' za modele od plastike dok se isti ne pojave a etch... pa ACME modeli su puni jetkanih dijelova.

Maloserijska proizvodnja je imala smisla dok su 'veliki' (npr. Roco) računali s minimalnim serijama od 2000 komada. Danas (u stvari, kad je riječ o KMB, još od sredine 90-ih) serije idu od 200 komada i to je onda već puno lakše prodati. Za očekivati je da će maloserijska proizvodnja uglavnom nestati.
 

NClight

Hybernated
Hmmm, nisam siguran... jer 200 komada se odnosi na shemu bojenja (cijena za izradu tampona je daleko manja od cijene alata za brizganje... i isplativa), za izradu alata se traži ipak malko veća brojka i što je moguće veće pokrivanje tržišta - iliti zaštita investicije.

Maloserijski neće nestati... uvijek će se naći komad za odraditi, pa čak i ako ga veliki odrade (a ima slučajeva)
Rapid Prototyping je tu i malima od pomoći... puno brže dolaze do mastera za ljevanje uz manje muke.

Zanimljive su neke pojave... s jedne strane masovno se rade modeli prototipa koji je postojao u npr. 1-5 primjeraka (kao, slavni su i jedinstveni, pa vam ga na... evo...) a s druge strane neke serije nikad nisu prikazane u modelu a imale su 100+ primjeraka.
Logika je neki puta neuhvatljiva stvar u ovom hobiju :??:
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
NClight kaže:
Trenutno smo "in" i neka tako ostane... samo koliko dugo?
Oni koji trenutno imaju alate, vjerojatno će ih "crpiti" još godinama, no hoće li tu stati?
Sumnjam da će stati. Ići će dalje! Ako neka firma propadne, u igru ulazi nova. Dokumentacija ostaje, samo mijenja vlasnika! :D

NClight kaže:
Ono što meni ide na jetrica j da uz toliko ekipe koja zna toliko o modelima i prototipu još uvijek nemamo razvijenu vlastitu proizvodnju u resinu ili etchu... a imamo potencijala na bacanje, i uz par (točnije na prste jedne ruke) već ustaljenih imena mogli bi smo uz malo više sloge i akcije nadodati još nekoliko... izadovoljiti sami vlastite " domaće" potrebe, bez čekanja na "velike" igraće.
Nažalost, i u našem modelarstvu vrijedi ona poznata: Puno babica, kilavo dijete! :D

Svijetla točka su nam: g.Crha, S.Jovanović, Klub 'Baat', MOKO! :palci_gore:
Valjda nisam nekoga izostavio :D

Ne smijemo zaboraviti niti ekipu koja radi za velike igrače (ACME,LSM ....)
 

NClight

Hybernated
Sky kaže:
NClight kaže:
Trenutno smo "in" i neka tako ostane... samo koliko dugo?
Oni koji trenutno imaju alate, vjerojatno će ih "crpiti" još godinama, no hoće li tu stati?
Sumnjam da će stati. Ići će dalje! Ako neka firma propadne, u igru ulazi nova. Dokumentacija ostaje, samo mijenja vlasnika! :D
[/quote]
Nisam mislio na propadanje, već na izbacivanje novih konstrukcija iz novih alata... dakle drugačijih prototipova ;)

Sky kaže:
Nažalost, i u našem modelarstvu vrijedi ona poznata: Puno babica, kilavo dijete! :D
Mdaaaa....
Svijetla točka su nam: g.Crha, S.Jovanović, Klub 'Baat', MOKO! :palci_gore:
Valjda nisam nekoga izostavio :D
Shuca, Jani (N) i Markez za kojeg nismo nikada sigurni šta će biti na kraju... :D

Ne smijemo zaboraviti niti ekipu koja radi za velike igrače (ACME,LSM ....)
Pa, izgleda da se sa svakom pojavom novog modela njih UVIJEK SJETIMO uz počasnu paljbu iz svih oružja :D
 

nik

Veteran foruma
NClight kaže:
Hmmm, nisam siguran... jer 200 komada se odnosi na shemu bojenja (cijena za izradu tampona je daleko manja od cijene alata za brizganje... i isplativa), za izradu alata se traži ipak malko veća brojka i što je moguće veće pokrivanje tržišta - iliti zaštita investicije.
...

Naravno da je 200 komada za jedno bojenje i da nitko neće raditi alate koje ne može 'provući' barem kroz 10-ak bojenja. Doduše kada je u pitanju ACME Goša Z1 restoran tu imamo ukupno 3 primjerka u 1:1 sa ukupno 7 bojenja. :D Ali 'veliki' su do nedavno, a djelomično i sada, računali sa 2000 komada po bojenju... :shock:
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
NClight kaže:
Sky kaže:
Ne smijemo zaboraviti niti ekipu koja radi za velike igrače (ACME,LSM ....)
Pa, izgleda da se sa svakom pojavom novog modela njih UVIJEK SJETIMO uz počasnu paljbu iz svih oružja :D

Naravno! To je dobro, da se previše ne opuste! >:)
 

Mon

 
Osoblje foruma
Moje misljenje je da je najveci promasaj sto mi kao hobbysti nismo smogli snage da na neki nacin uticemo na Mehano(tehniku)
kao jedinog naseg serijskog proizvodjaca da izbaci par nasih domacih modela.

Na misljenju sam da: da je tadasnja Mehanotehnika izbacila model pravog Kennedyja (umesto one JZ GP18) i par Gose (na pr.)
mi bi imali dovoljno "materijala" za domace kompozicije.
Male zahvate, dorade, par drugacijih oznaka i brojeva i eto nam brdo domacih modela.

Mehanotehnici bi se puno isplatilo jer bi joj se kasa neprekidno punila - svakim danom se pojavi neki nas kolega koji bi "nesto domace".
Da ne spominjem i strane hobbyste koji su zainteresirani za Kennedyja.

Nikad necu moci da skontam zasto se nisu odlucili za bar par nase umesto sve one silne US modele... :S:
 

U47

Član foruma
Mon kaže:
Nikad necu moci da skontam zasto se nisu odlucili za bar par nase umesto sve one silne US modele... :S:
Za one silne US modele je bilo veliko tržišče................
 

Mon

 
Osoblje foruma
Mogli su da uskrate par US modela i da umesto njih naprave nase, domace.
Veliko US trziste bi im ostalo a dobili bi jos jedno, po mom vidjenju nepresusno trziste. ;)
 

Davor

Veteran foruma
Mon kaže:
Nikad necu moci da skontam zasto se nisu odlucili za bar par nase umesto sve one silne US modele... :S:

Baš tako. Ni meni ne ide to u glavu a mere za modele su mogli uzeti na svakom koraku. Da su samo napravili Kenedija i dve tri Goše kao start set pare bi pljuštale kao ekvatorske kiše.
A za ljubitelje preciznosti i detalja ti poboljšani modeli su mogli ići pojedinačno.
 

kasti

Član foruma
Supporter (2016)
U47 naveo je pravi razlog. Izgleda ima potrebnu kilometrinu da poznaje stanje kakvo je bilo u vremenu od oko 1968 pa do recimo 1974 kada je počeo Roco. Imam nešto manje kilometrine od U47 al svejedno ta vremena su mi poznata. Mehano je pravio i za Rivarossi parnjaču DB BR 39 ali ništa nije ostalo za raju. Inače u tadašnje vreme u Jugi nije bilo modelara takvog tipa kao što ste sada. Važno je bilo samo da vozi vlak . Pogledajte samo kakve modele /detajle je pravio Marklin u razdoblju npr 1964 -1974./ Tada je i Kleinbahn bio avion samo nije imao takve reklame i predigrea kao marklin. Kada Davor ide u posetu g. Bratovžu čuč če da tvornice nikad nisu voljele ljubitelje i takozvane modelare. Nešto je napraviti model funkcionalan i neke stvari u 1:87 razmjeri nedaju se napraviti. Puno puta čujemo kako se sve može ali oprostite ako kritikujem ali home made uvjek ostaje homemade. Nije to fabrički izradjeno. A posao je posao. Ima puno toga ali znajte to su bila druga vremena osobito za modelne željeznice. Tada nije bilo compa, mobitela i da ne nabrajam tehnike koja sada hara. I znajte da vlasnici ili oni koji troše pare ne slušaju baš svakog koji misli da zna sve. I Acme nije poče praviti modele JŽ zbog tržišta ex Yuge .
Više se tih vagona proda u inostranstvu nego gde mi mislimo. Kako izgleda ekonomska situacija ne nadam se izdanju parnjače jž 03 jer tko če je kupiti. Ne možemo to usporediti sa sž 541 koja se kupuje i u Austriji i Njemačkoj gde vozi tako je količina od 500 komada nekako sposobna da se proda jer je uložak samo tamo tisak je model imaju. Ali utrapiti 500 komada JŽ 03 parnjače je znanstvena fantastika. Ponajviše zbog cjene koja je takva kakva jest. Ne prave oni modele za naše đepove. Ako več govorimo o cjeni sa strane konstruktora više prihvačam 399 eur za parnjaču nego li 56 eur za jedan vagon naprimjer. Ali to je samo moje mišljenje. Svejedno ostajem vjeran tom hobiju više od 40 godina ali ima nas sve manje i to ne samo kod nas i drugde vidi se da je vrijeme tog hobija prošlo. Samo još jedan podatak provjeren. Marklin je parnjaču br89 koje je bila i u kompletima prodao u količini 5 000 000 komada i još se proizvodi ali ta brojka je postignuta od početka proizvodnje oko 1960 sada jasno stagnira.
pozz
kasti
 

nik

Veteran foruma
kasti kaže:
Kako izgleda ekonomska situacija ne nadam se izdanju parnjače jž 03 jer tko če je kupiti. Ne možemo to usporediti sa sž 541 koja se kupuje i u Austriji i Njemačkoj gde vozi tako je količina od 500 komada nekako sposobna da se proda jer je uložak samo tamo tisak je model imaju. Ali utrapiti 500 komada JŽ 03 parnjače je znanstvena fantastika. Ponajviše zbog cjene koja je takva kakva jest.

Ako misle raditi 500 komada onda je jasno da ju neće moći prodati. Ako naprave 200 onda je već lakše. Ali ako ne naprave JŽ 03 što će sa alatima od SB 109? Osim toga i kod nje je razlika samo u tisku i nekim detaljima a model već imaju kao i kod 541. Postoje danas samo tri komada muzejskih; slovenska, austrijska i mađarska. Mogu napraviti i mađarsku muzejsku ali to znači samo 2 verzije što ne može isplatiti alate. Ranije epohe; u ep.III su vozile isto u ove 3 zemlje; a tržište za mađarsku ili slovensku u toj epohi je još manje nego za muzejske. Ostaje Austrija ali to opet nije dovoljno. Najavljena je talijanska u ep.II pa bi to bile 4 verzije sa obje austrijske i mađarskom muzejskom; opet premalo za alate tako kompliciranog modela. Hoće-neće morati će napraviti i JŽ 03 jer nemaju što drugo; takav prototip su odabrali, lokomotivu koja nije vozila ni u Poljskoj ni u Čehoslovačkoj.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Kao sto se vise trose modeli parnjaca koje su klizile i kroz Njemacku i Austriju na primjer, tako je i GM16 klizila takoreci na svim kontinetima. To je to sto logiku tjera da pokazuje na uspjeh u prodavanju.
Ne kazem da sam u pravu i mozda gresim ali sam eto uvjeren da bi se jedan serijski Mehanov model GM16 prodavao puno vise no neki US modeli istog proizvodjaca
kojih su cak neki prodavci u toj istoj US dali kao Bozicne poklone nekoj sirocad posto "su im ionako godinama samo sakupljali prasinu na policama"...

Uostalom, jel znate za nekog drugog svetskog proizvodjaca koji nije uradio nit jedan jedini domaci model osim Mehana (Mehanotehnike)???
 

kasti

Član foruma
Supporter (2016)
Što se mene tiče mogu napraviti i 100 komada. Naravno da treba napraviti količinu da se ne samo povrati nego i isplati proizvodnja. Da oni če napraviti 2 talijanske varijate, kasnije puno austrijanskih, pa mađarsku, čak i možda njemačku iz vremena 2 sv.rata. Što se modela 109 tiče i mene je iznenadilo da su odabrali tu ali kada je skoro jedina ko još vozi i ima 100. rodjen dan razlog je opravdan. Nadam.se da če uhvatiti i seriju 80 našu jž28 baš zbog veličine tržišta jer je prometovala u največe zemlje Europe. D,A,PL,F,I,CZ,H,YU,GR, RO i čak Iran /samo do sada još nisam pronašo neku sliku od tamo/. Što se veličine serija tiče kada na oko izbrojim količine koje če zajedno proizvesti Micro metakit i Feinmechanik modela serije 80 dojdem do broja oko 700 komada što mi se uopšte ne čini mala serija uzeči u obzir cjenu od 1600 eur. I još kad usporedim detajle sa npr Roco 109 ne shvačam kako nadju toliko kupaca. Uz uslov, da oni počnu proizvodnju bez nekih prenarudžbi . Odluče napraviti model in naprave ga samo što su model 80 odgođivali cijele 2 godine.
Vidječemo kaže slijep a čučemo kaže gluv. Samo da još naprave koju Goelsdorfovu parnajču i kako smo bili nekada u istoj zemlji neče pogrešiti modela koji je vozio i na našem tlu.
pozz
kasti
 

Thommo

 
Osoblje foruma
kasti kaže:
Svejedno ostajem vjeran tom hobiju više od 40 godina ali ima nas sve manje i to ne samo kod nas i drugde vidi se da je vrijeme tog hobija prošlo.
Jooooj, koliko sam se ovakvih izjava "o potopu hobija" nagledao na USA forumima - a svejedno je u zadnjih 10-tak godina izašlo gomila modela tako rijetkih prototipova, da su se "sveznajući" forumaši "koji su 30, 40 ili 50 godina već u hobiju" zaklinjali da nikad neće biti proizvedeno u plastici....

Primjer, USA: Milwaukee Little Joe, Milwaukee Bi-Polar elektra; Pennsy Centipede, B&O EM-1, Pennsy Q1 parnjača, Gas turbine svih vrsta
Primjer, Europa: Goša Y, Moped, OBB 1245 od Roca, ima toga još hrpa...

Po mom mišljenju, ubrzano se "troše" prototipovi, firme se nadmeću koja će prije neki vagon ubaciti u proizvodnju... Npr. OBB Eanos u bijelom RCA bojanju izbacuju i Tillig, i Roco... RCA Shimmns je izbacio Piko, slijedi i Roco, itd. OBB 93 su radili i Roco i Liliput, ovu trofaznu FS elektru i Roco i Rivarossi/Hornby.

Vrijeme "tog hobija" sigurno nije prošlo - istina, puno nas je manje, ali smo naoružani znanjem, fotoaparatima, Internetom - pa zahtijevamo veliku točnost modela, visoku razinu detalja, i kvalitetu izrade.

Tko plače za nekad zlatnim vremenima, neće mu se sviđati današnje stanje hobija - visoke cijene, male serije, gomila detalja. Ali i za takve ima lijeka - pa ebay ima desetine tisuća modela starijih generacija po vrlo povoljnim cijenama.
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Što se tiče eventualnog Kenedija, slažem se sa Nikom i Monom - ja uopće ne sumnjam da bi npr. serija od 500 JŽ primjeraka "planula" s polica.

Da slučajno imam resurse kao ACME, ja bi napravio ovako:

1. serija od 500 za JŽ (verzija kasna epoha 4)
2. serija 200 kom HŽ zelena
3. serija 200 kom SŽ zelena
4. serija 200 kom JŽ, drugi broj (ako se rasproda prva serija)
5. serija 200 kom ŽS
6. serija 200 kom HŽ plava
7. serija 200 kom MŽ
(ako bi bilo interesa; jel tako Mon??)

Ove bi serije bile vremenski odmaknute cca. 6 mjeseci, da se tržište ne prezasiti... Jasno, sve gore navedeno isti alat modularnog tipa, eventualno s dodatnim dijelovima koji se nadovežu na osnovni...

Ako je projekt uspješan, može se razmišljati o dodatnim podserijama, bojanjima itd.

Ne znači da sam u pravu, ali dosadašnja iskustva s 'našim' modelima pokazuju da bi vrlo lako moglo sve biti rasprodano...
 

wiggum

Veteran foruma
Mon kaže:
Uostalom, jel znate za nekog drugog svetskog proizvodjaca koji nije uradio nit jedan jedini domaci model osim Mehana (Mehanotehnike)???


Šta je s ovim vagonom?

Bl_022-6.jpg

http://modelni.vlaki.com/Serial/sz.htm
 

NClight

Hybernated
Za boga modelarskog milog... pa što je to???
Izgleda ko' mutant igračkaste Mehanotehnike iz 70' i 80'
Spoj čela vagona je nekako čudan - ko' da nije spojen.
Ovo je ili predprodukcijski model, ili prerada... vrag će ga znati... možda bi nam Borut mogao pojasniti :hmmm
 

Mon

 
Osoblje foruma
Thommo kaže:
...Da slučajno imam resurse kao ACME, ja bi napravio ovako:

1. serija od 500 za JŽ (verzija kasna epoha 4)
2. serija 200 kom HŽ zelena
3. serija 200 kom SŽ zelena
4. serija 200 kom JŽ, drugi broj (ako se rasproda prva serija)
5. serija 200 kom ŽS
6. serija 200 kom HŽ plava
7. serija 200 kom MŽ
(ako bi bilo interesa; jel tako Mon??)....

...Ne znači da sam u pravu, ali dosadašnja iskustva s 'našim' modelima pokazuju da bi vrlo lako moglo sve biti rasprodano...

Thommo, tu smo negde sa razmisljanjem. Ja bih samo dodao ono sto je NCl jos na pocetku ovih diskusija rekao da bi se modeli mogli preoznacavati po zelji, sa dekalima.


wiggum kaže:
Mon kaže:
Uostalom, jel znate za nekog drugog svetskog proizvodjaca koji nije uradio nit jedan jedini domaci model osim Mehana (Mehanotehnike)???

Šta je s ovim vagonom?

Bl_022-6.jpg

http://modelni.vlaki.com/Serial/sz.htm

Daj mi slikicu prototipa wiggume pa cu ti reci sta je s tim vagonom. ;)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh