Opcenite diskusije i rasprave o domacim modelima

Železničar

Poznati forumaš
nik kaže:
Moko Đuricu imam ali samo jednu i to ne zbog cijene ili kvalitete već zbog loše ponude verzija modela; meni trebaju exJŽ i HŽ a od toga mogu kupiti samo dvije praktički iste JŽ 643 pa sam kupio jednu. JŽ 642 nema u ponudi kao niti HŽ ex642 ni ex643. Da je bila bolja ponuda kupio bi barem 4 modela a ovako je ostalo na jednom.
Takođe.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Bora Somborac kaže:
nik kaže:
Moko Đuricu imam ali samo jednu i to ne zbog cijene ili kvalitete već zbog loše ponude verzija modela; meni trebaju exJŽ i HŽ a od toga mogu kupiti samo dvije praktički iste JŽ 643 pa sam kupio jednu. JŽ 642 nema u ponudi kao niti HŽ ex642 ni ex643. Da je bila bolja ponuda kupio bi barem 4 modela a ovako je ostalo na jednom.
Takođe.

Pridruzujem se.
 

Herkules

Novi član
Re: JŽ/SŽ serija 342 - model i prototip

prle kc kaže:
kolega Nik, rekao sam da je ACME tipičan talijanski šlamperaj koji trpimo samo zato što jedini proizvode modele ex Yu. oni to znaju i dobro to koriste. da ima i jedan taj model od ROCO ove od ACME niko nebi niti pogledao barem dok ne bi bili upola jeftiniji. ovo je naravno moje mišljenje.

Evo i ja sam odlučio i kupio jedan ACME JŽ vagon koji ima nikakve vozne karakteristike, potupono razočaranje :( A vagoni od Roco FS excaxt koji su vrlo slični, odlični su. :naklon:
 

nik

Veteran foruma
Re: JŽ/SŽ serija 342 - model i prototip

Herkules kaže:
prle kc kaže:
kolega Nik, rekao sam da je ACME tipičan talijanski šlamperaj koji trpimo samo zato što jedini proizvode modele ex Yu. oni to znaju i dobro to koriste. da ima i jedan taj model od ROCO ove od ACME niko nebi niti pogledao barem dok ne bi bili upola jeftiniji. ovo je naravno moje mišljenje.

Evo i ja sam odlučio i kupio jedan ACME JŽ vagon koji ima nikakve vozne karakteristike, potupono razočaranje :( A vagoni od Roco FS excaxt koji su vrlo slični, odlični su. :naklon:

A koji to ACME vagon ima nikakve vozne karakteristike? Ako misliš na exFS putničke vagone onda je točno da traže malo dorade ali to su sada već poprilično stari modeli i ACME je u međuvremenu osjetno napredovao što se tiče tehničkih rješenja. Ali ti FS vagoni ionako nisu modeli u osnovi rađeni za naše nego za talijansko tržište.
 

nik

Veteran foruma
Re: JŽ/SŽ serija 342 - model i prototip

prle kc kaže:
kolega Nik, rekao sam da je ACME tipičan talijanski šlamperaj koji trpimo samo zato što jedini proizvode modele ex Yu. oni to znaju i dobro to koriste. da ima i jedan taj model od ROCO ove od ACME niko nebi niti pogledao barem dok ne bi bili upola jeftiniji. ovo je naravno moje mišljenje.
Usporedi ISTE tipove vagona koje rade ACME i ROCO (npr. DB ili ÖBB) pa ćeš vidjeti koje nitko nebi niti pogledao...

DB Bpmz
Bpmz-61-80-20-94-284-2-Dortmund-6.12.912.jpg


ACME Bpmz
ACME_55043-1_Bpmz1.jpg


ROCO Bpmz
bpmzroco.jpg


Sa svojim preniskim prozorima, tankim odbojnicima i osovinskim ležajima koji nisu u sredini kotača (u stvari je cijela maska okretnog postolja 'pobjegla' cca 1mm prema dolje) ROCO nije model nego karikatura DB vagona a usto je na njemu donji dio (pod i 'suknjica') 'posuđen' od Eurofima vagona tako da detalji uopće ne odgovaraju (plus totalno krivi oblik 'izreza' kod postolja)...

Slike sa http://www.reisezugwagen.eu .
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
Re: JŽ/SŽ serija 342 - model i prototip

bez obzira meni roco izgleda puno bolje, šta će ti interijer ako su tamna stakla pa se ne vidi???!!
milimetar vamo ili tamo ja ipak mislim onako od oka da je u pitanju 0,7 mm. i još uvijek napominjem da je to MOJE mišljenje!!!!!!!!!!!!!
 

Herkules

Novi član
Re: JŽ/SŽ serija 342 - model i prototip

Herkules kaže:
prle kc kaže:
kolega Nik, rekao sam da je ACME tipičan talijanski šlamperaj koji trpimo samo zato što jedini proizvode modele ex Yu. oni to znaju i dobro to koriste. da ima i jedan taj model od ROCO ove od ACME niko nebi niti pogledao barem dok ne bi bili upola jeftiniji. ovo je naravno moje mišljenje.

Evo i ja sam odlučio i kupio jedan ACME JŽ vagon koji ima nikakve vozne karakteristike, potupono razočaranje :( A vagoni od Roco FS excaxt koji su vrlo slični, odlični su. :naklon:

To mi je taj vagon. Možda imaš pravo da je to ipak stariji model, ne znam... ali meni puno znači da model funkcionira kako treba...nije mi ono da ga kupim i moram još šraufati, a tek onda da se "igram"...A za Acme lokice čuo sam da so OK. Nema veze ... ;) vidjet čemo tek kad 342 stavimo na progo i provozamo nekoliko kruga...
img3344f.jpg
 

wiggum

Veteran foruma
Re: JŽ/SŽ serija 342 - model i prototip

prle kc kaže:
bez obzira meni roco izgleda puno bolje, šta će ti interijer ako su tamna stakla pa se ne vidi???!!

Pa koji je cilj željezničkog modelarstva? s:xx: Uljepšati neke stvari s pravog vagona na modelu - da budu ljepše na modelu nego na pravom vagonu? Da vagon nije što točnije prebačen u mjerilo? Ako su svijetliji prozori na modelu bolji od tamnih kod orginala, onda bi ja umjesto ove nedefinirane plave, "Baby blue" plavu. I umjesto ovih MD-522 postolja, Y25 jer su mi ona osobna najljepša.

Mislim da je cilj željezničkog modelarstva što točnije i što vjernije prebacivanje 1:1 modela, u 1:87, uz što manje (ako je moguće i bez) kompromisa. :(
 

nik

Veteran foruma
Re: JŽ/SŽ serija 342 - model i prototip

Herkules kaže:
Evo i ja sam odlučio i kupio jedan ACME JŽ vagon koji ima nikakve vozne karakteristike, potupono razočaranje :( A vagoni od Roco FS excaxt koji su vrlo slični, odlični su. :naklon:

To mi je taj vagon. Možda imaš pravo da je to ipak stariji model, ne znam... ali meni puno znači da model funkcionira kako treba...nije mi ono da ga kupim i moram još šraufati, a tek onda da se "igram"...A za Acme lokice čuo sam da so OK. Nema veze ... ;) vidjet čemo tek kad 342 stavimo na progo i provozamo nekoliko kruga...
img3344f.jpg

Da, na tu seriju vagona sam mislio. ACME Goša vagoni su tehnološki jedno 2-3 generacije 'napredniji' od ovih starih FS. ACME zna zabrljati, kao i ostali, ali se trudi učiti na vlastitim greškama i ispraviti ih na slijedećim modelima.

Što se ovih exFS vagona tiče problem je u stepenicama koje su montirane na postolje. Nekad su slabo i/ili ukoso zalijepljene. Treba ih po potrebi bolje zalijepiti i/ili točnije montirati a nakon toga onaj 'usjek' gdje je prihvat kvačila proširiti/zaobliti/izgladiti da prema kvačilu izgleda kao lijevak. Osim toga ponekad nisu dobro zalijepljene 'stranice' sa 'glavnim okvirom' okretnog postolja i/ili stoje ukoso pa i to treba urediti. Sva lijepljenja na postolju se rade sa CA ljepilom. Nakon ove male korekcije na postoljima vagon bi trebao voziti bez problema.
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Re: JŽ/SŽ serija 342 - model i prototip

prle kc kaže:
bez obzira meni roco izgleda puno bolje, šta će ti interijer ako su tamna stakla pa se ne vidi???!!
Meni nije baš jasno, kako tebi u ovom slučaju Roco izgleda bolje??

Da nisi znao koji je koji, da li bi ti Roco i tada izgledao bolje? :??:

Meni je od Europljana Roco i dalje po svemu firma broj 1, ali daleko od toga da nemaju velikih kikseva... ili "planiranih" kikseva, kada unaprijed ne naprave na modelu nove alate ili detalje, jer bi to poskupilo proizvodnju - a i dalje se model prodaje po punoj cijeni! Iako je zarada puno veća zbog prečica koje su odabrali kod konstrukcije modela...

S druge strane, pozitivni su primjeri da se određenim novim serijama već proizvedenog modela ipak smanji cijena - primjer je zadnje izdanje OBB 1043/ švedske Rc6, koja ima preporučenu cijenu 189 eura, dok je isti model pred 3-4 godine imao cijenu 224 eura.
 

Martin

Poznati forumaš
Pozdrav,

u pravu je Herkules za ovaj 1937 ACME; katastrofa. To su najlošiji četveroosovinci koje sam ikad imao (imam sva tri takva zagrebačka). Dobro i Nik kaže (to mi je i osobno rekao), da je problem u stepenicama. Točno. No, nažalost, nije samo u tome. Taj dio sa stepenicama se lako riješi, ali vozne karakteristike su i dalje loše. Teško se kreče, kao da su kotači "pritvrdnjeni", postolja se teško zakreču...... Držač opruge za KKK nije kuka nego štap, pa opruge stalno ispadaju.
A, največi problem je kad se stavi Fl profi spojka. Onda, vožnja samo po ravnom.

Ovi novi, HŽ, SŽ, JŽ su puno bolji. Nema dvojbe, neusporedivo. Ali, još uvijek s nekim voznim problemima. Npr; kompozicija od osam 303 mm vagona, spojena Fl profi 6515 spojkom (koja, da bi se koristila, mora se odostraga skratiti prihvatnik - inače su vagoni preblizu i napeti) ne može proči 180 stupnjeva zavoj na radijusu 3 od Pika. Rastrga se, očigledno je na prvim vagonima na kojima je vlačna sila največa prevelika tenzija.
E, sad, netko bi mogao reči kako i nije za očekivati da takva kompozicija opstane, 8 vagona s lokomotivom je 2,5 metara, na zavoju od 180 stupnjeva prednji vagoni idu u suprotnom smjeru od zadnjih.
Ali, Liliput, Fleischmann, Trix, (čak i Roco i Rivarossi) to prolaze od šale. Čak i s 20 spojenih vagona raznih vrsta (sve s Fl 6515).
Tak da, morat će ACME još malo poraditi na tome............

Inače, slažem se s Nikom da su im modeli prilično vjerni i vrlo dobro vizualno odrađeni. Samo malo doraditi mehaniku....
 

nik

Veteran foruma
Kod ovih ACME exFS vagona postoji još jedan 'mali ali opaki' problem...

Na čeonim stranicama imitacija mijehova/harmonika se nalaze male izbočine koje predstavljaju šarafe ili zakovice na okviru te prelaznice. Kako kod korištenja kratkog kvačila prelaznice dolaze jedna tik do druge te izbočine onemogućuju njihovo međusobno klizanje u poprečnom smjeru što dovodi do iskakanja na zavoju. Treba samo skalpelom pažljivo 'obrijati' te izbočine da čela prelaznica budu glatka i vagoni onda voze bez problema.

:)

Ako se pak kotači u postolju teško okreću onda su vjerojatno okvir i stranice postolja međusobno ukoso zalijepljeni 'prema unutra' pa ih treba malo na silu raširiti...

:D
 

nik

Veteran foruma
Re: JŽ/SŽ serija 342 - model i prototip

Thommo kaže:
prle kc kaže:
bez obzira meni roco izgleda puno bolje, šta će ti interijer ako su tamna stakla pa se ne vidi???!!
Meni nije baš jasno, kako tebi u ovom slučaju Roco izgleda bolje??

Da nisi znao koji je koji, da li bi ti Roco i tada izgledao bolje? :??:

Meni je od Europljana Roco i dalje po svemu firma broj 1, ali daleko od toga da nemaju velikih kikseva... ili "planiranih" kikseva, kada unaprijed ne naprave na modelu nove alate ili detalje, jer bi to poskupilo proizvodnju - a i dalje se model prodaje po punoj cijeni! Iako je zarada puno veća zbog prečica koje su odabrali kod konstrukcije modela...

S druge strane, pozitivni su primjeri da se određenim novim serijama već proizvedenog modela ipak smanji cijena - primjer je zadnje izdanje OBB 1043/ švedske Rc6, koja ima preporučenu cijenu 189 eura, dok je isti model pred 3-4 godine imao cijenu 224 eura.

'Broj 1' Roco može biti samo zbog ogromne količine modela koje rade, dobar dio već odavno, i što još uvijek, kada 'ustanu na pravu nogu' znaju napraviti odličnu lokomotivu kao i što je na 'hrpi' sve od Roca, Fleischmanna i Kleina ('Nova' Roco DB BR 101 je u stvari stari Fleischmann model kojem su dodani novi rukohvati, pantografi i Roco motor) ali su onaj 'duh napretka' iz 80-ih i 90-ih izgubili i sada standarde postavljaju drugi (LS, ACME a u zadnje vrijeme su se 'probudili' Liliput-Bachmann i Rivarossi/Jouef-Hornby). Pogotovo se to odnosi na sektor putničkih vagona u mjerilu gdje je desetljećima Roco bio vodeći i skoro jedini proizvođač a sada je na margini i gotovo beznačajan.
 

prle kc

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Supporter 2022
Supporter 2023
Supporter 2024
da, da nisam znao koji je koji vjerojatno ne bih znao koji je ROCO, al kad ga uhvatim u ruku sigurno znam koji nije. da NIk neke firme su se zaista popravile u zadnje vrijeme, ali s obzirom da ja svoje vagone kopčam sa ROCO kurckuplungom na mehanovim tračnicama jedino nikad ne iskače ROCO ili KLAINMODELBAHN. A kad se odlučim u putnički vozni park pokraj amerike i DB uvesti i ex YU počet ću kupovati ACME, a onda ču se psihički pripremiti na njih. ovo me sve podsječa na talijanske aute; dizanj-fantazija; dodatna oprema-mrak i onda hrpa sitnih kvarova od kojih poludiš.
 

Martin

Poznati forumaš
Uf, Roco baš broj 1 (po kvaliteti)......ne bih se složio. Niti sada, niti ikada. Zapravo, previše je smjelo ijednog proizvođača u bilo kojoj domeni proglašavati brojem 1. Puno je lakše odrediti koji je najlošiji u čemu.
Po voznim svojstvima, Roco svakako nije broj 1. Prije bi to bio stari Fleischmann. I jednih i drugih modela imam cijelo brdo; Fleischmann je puuuuuno bolji.
I, inače, ta vozna svojstva su jako čudna; npr. Liliput baš ne klizi najbolje, ali nikad ne iskače; kod Trixa, imaš osječaj da se kotači ni ne vrte, ali, gle fantazije, vozio bi valjda i bez tračnica..... Roco je hirovit, neki valja, neki ne valja.
Ili, npr. Rivarossi; ti vagoni su u nekim detaljima jako šlampavo napravljeni. Imam dosta CIWL modela, koji imaju dva stupnja za montažu kvačila za KKK; na prvom je vagon preblizu i udara i napinje, na drugom je predaleko. Ali, samo dok je u vuči. U guranju, skroz se sljube i ne mogu proči zavoje na rikverc.
Brawa, kao skuplja, tako - tako, za kvalitetu uglavnom preskupo.

Ja bih nekako, ipak na čelno mjesto stavio Fleischmann i Trix.................
 

Martin

Poznati forumaš
nik kaže:
Kod ovih ACME exFS vagona postoji još jedan 'mali ali opaki' problem...

Na čeonim stranicama imitacija mijehova/harmonika se nalaze male izbočine koje predstavljaju šarafe ili zakovice na okviru te prelaznice. Kako kod korištenja kratkog kvačila prelaznice dolaze jedna tik do druge te izbočine onemogućuju njihovo međusobno klizanje u poprečnom smjeru što dovodi do iskakanja na zavoju. Treba samo skalpelom pažljivo 'obrijati' te izbočine da čela prelaznica budu glatka i vagoni onda voze bez problema.

:)

Ako se pak kotači u postolju teško okreću onda su vjerojatno okvir i stranice postolja međusobno ukoso zalijepljeni 'prema unutra' pa ih treba malo na silu raširiti...

:D
Hvala, ovo za prelaznice ću pogledati.
Kaj se tiče kotača, ma, svi se teško okreču; nije za pretpostaviti da bi na sva tri vagona svih šest podvozja imalo kakvu grešku. Očito je ipak loša proizvodnja...........
 

nik

Veteran foruma
Ne mogu sada provjeriti sve detalje u vezi postolja exFS vagona jer ih osobno nemam ali se sigurno mogu srediti da se fino kotrljaju...
 

Martin

Poznati forumaš
nik kaže:
Ne mogu sada provjeriti sve detalje u vezi postolja exFS vagona jer ih osobno nemam ali se sigurno mogu srediti da se fino kotrljaju...
Nik, nema sumnje u to; nema takvoga koji se ne može. Ali, kako je netko maloprije rekao, ne da se svakom šarafati. Pogotovo ne nešto što kupi novo.
Ti to znaš raditi, baviš se time, i puno ti je lakše. Ja bi samo volio da model koji kupim dobro vozi. To mu je namjena. Suze mi krenu kad moram na novom modelu rezati prisjed za spojku, jer, eto, malo su fulali....... Model više nije "virgo intacta".....
Imam onaj vražji Proxon, donekle znam raditi, ali imam i skoro 50 godina. I, ne vidim dobro, i neće mi se......
A, da ne kažem kad nešto sjebem............onda od grizodušja ne idem blizu modelima danima.....šmrc.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
.... eh, oduvijek sam si govorio: da nam je imati modele koji su po nivou detalja rađeni kao LS Models, a da im je kvaliteta izrade dobrog starog Fleischmann-a :D
 

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
ja također ne mogu razumit zašto uopće rade bilo koje setove s naših prostora kad ne namjeravaju proizvesti niti jednu nasu lokomotivu a bogami bi mogli i kennedya i aseu. Cemu to uopce? Shvacam da je jugoslavija express vlak koji je putovao kroz nekoliko europskih drzava pa je s toga interesantan, i shvacam da ga je u, recimo, njemackoj vukla ta neka bež-plava BR-bog-te-pita-koja-od-onih-milijun, ali kroz Jugoslaviju te vagone zasigurno nije vukla ta BR-blabla a bogami ni vučna zraka s USS-Enterprise-a.... nego možda neki 661, 441 ili možda čak 442? I onda oni od sveg tog izbace nekakav "moped SŽ", ono... wtf? nisam ni znao da ta lok. postoji dok se nije počelo spominjati da je ACME izbacuje na tržište....

sorry na malom OT
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh