Opcenite diskusije i rasprave o domacim modelima

nik

Veteran foruma
damir661 kaže:
Kalup podserije 200 bi mogao da obuhvata i brojeve podserije 100 (144-164) ;)

Ajd sad to lijepo ilustriraj slikama kao što sam ja npr. u temi o 731 pa ćemo možda biti korak bliže velikoserijskoj 661.
:D
 

wiggum

Veteran foruma
Mon kaže:
wiggum kaže:
Šta je s ovim vagonom?

Bl_022-6.jpg

http://modelni.vlaki.com/Serial/sz.htm

Daj mi slikicu prototipa wiggume pa cu ti reci sta je s tim vagonom. ;)

1000020.jpg


NClight kaže:
Za boga modelarskog milog... pa što je to???
Izgleda ko' mutant igračkaste Mehanotehnike iz 70' i 80'
Spoj čela vagona je nekako čudan - ko' da nije spojen.
Ovo je ili predprodukcijski model, ili prerada... vrag će ga znati... možda bi nam Borut mogao pojasniti :hmmm
To je prvi ikad serijski proizveden vagon sa SŽ oznakama. Nedavno se jedan prodavao na nekom forumu, mislim da čak tu.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Najverojatnije da se nismo dobro razumeli jer to nisu domaci modeli.
To su modeli stranih vagona i loksi na kojima su samo napisane domace oznake i brojevi. ;)
 

damir661

Veteran foruma
661-200 (konkretno ova 261 je proizvedena 1972. i isporučena je sa ovakvim logom. Može predstavljati ep IV, odnosno period do 1979, tada se prešlo na onaj grb sa petokrakom, a i nakon 74 su republike pisale različite natpise)
661-261-1.jpg


661-144-164 (1961.) Mogle bi doći sa onim JŽ grbom sa točkom, i pločom USA AID, kao i GM EMD tablom i tim još nekih sitnih detalja
661-155w-1.jpg

Nažalost nisam imao fotku od davnina, gde se sve lepo vidi.

661-101-143, važi isto kao i za gore napisano, ali se one od ostatka podserije 100 razlikuju (u vizuelnom smislu) po suprotnom otvaranju onih malih vratanca na kraćem delu, gde je generator pare.
661-104a.jpg


Podserije 000,300,400 su ipak sasvim drugačije
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Mon kaže:
Najverojatnije da se nismo dobro razumeli jer to nisu domaci modeli.
To su modeli stranih vagona i loksi na kojima su samo napisane domace oznake i brojevi. ;)

Jesmo Mon, razumjeli smo se dobro! :D
Općenito vlada mišljenje, da na modelima ne treba tražiti dlaku u jajetu, pa onda prolaze i ovakvi modeli!
Netko voli veći, netko manji kompromis na modelima, ali ipak moramo priznati da je to mehanotehnikin 'domaći model'!
 

nik

Veteran foruma
wiggum kaže:
Mon kaže:
Daj mi slikicu prototipa wiggume pa cu ti reci sta je s tim vagonom. ;)

1000020.jpg


NClight kaže:
Za boga modelarskog milog... pa što je to???
Izgleda ko' mutant igračkaste Mehanotehnike iz 70' i 80'
Spoj čela vagona je nekako čudan - ko' da nije spojen.
Ovo je ili predprodukcijski model, ili prerada... vrag će ga znati... možda bi nam Borut mogao pojasniti :hmmm
To je prvi ikad serijski proizveden vagon sa SŽ oznakama. Nedavno se jedan prodavao na nekom forumu, mislim da čak tu.

Mehano je ABl 39-80 a pravi na slici je Bl 20-80... :D
 

wiggum

Veteran foruma
Mon kaže:
Najverojatnije da se nismo dobro razumeli jer to nisu domaci modeli.
To su modeli stranih vagona i loksi na kojima su samo napisane domace oznake i brojevi. ;)

Znači po tebi je samo ovo šta ACME radi ono pravo. A npr. Roco sa SŽ Taurusima je rađenje tuđih lokomotiva sa SŽ bojanjem. Što da slovenci naprave kada im je lokomotiva identična onima vani. A i kako možemo reći da je ovaj vagon samo pobojan strani? Da je prvo ovaj model bio izdan kao SŽ, a onnda tek kao DB ili koji već onda bi bilo da je to domaći vagon obojan u strano. ;)
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
nik kaže:
Mehano je ABl 39-80 a pravi na slici je Bl 20-80... :D

nik, ti si baš cjepidlaka! :D

Nego, šalu na stranu! Ovo je već x-ta tema koja se bavi općom raspravom o domaćim modelima i u kojoj stalno prevrćemo iz šupljega u prazno.
Modela ima, bit će ih i još! Ljudi su dovedeni u situaciju da više niti ne znaju što bi kupili od dosad ponuđenih artikala!
Lova je glavni problem, a ne pitanje domaćih modela! :D

Ne rade proizvođači ove modele zato što nas posebno vole!
 

Mon

 
Osoblje foruma
:D :D
U pravu si Sky, zavisi kako ko vidi na stvar, s kog ugla.
Ja se uopste ne racunam za cepidlakom i trazioc dlake u jajetu
ali mi je jednostavno neshvatljivo da jedna GP18 moze da bude GM16, pogotovu da bude nasa 661.

Wiggume, SZ Taurus ili DB taurus ili sta ja znam kakav Taurus JE Taurus, a ovo je GP18 a ne GM16 da bi mogla glumiti domacu 661.
Cepidlacenje je kad kazemo da Rocov modeli JZ 361 imaju neko crevo levo a isto je trebalo biti desno, ili da ACME-ovi vagoni imaju onu ili ovu crtu za 0,10 deo milimetra deblju no sto je trebalo.
Ali u mojim ocima GP18 jednostavno nije ni izbliza ono sto je GM16.

Da se razumjemo, ja licno imam taj Mehanov model JZ GP18 i ne bih ga se odreko ni za zivu glavu jer mislim da je vredan takav kakav je, dodje mi kao neki antikvitet,
ali nikako nemogu da ga prihvatim kao model neke nekada postojece JZ lokomotive. ;)

Mozemo da branimo i da opravdavamo Mehana kolko hocemo ali je istina ta da je nas jedini i najveci proizvodjac
odj..o svoje domace ljubitelje domacih zeljeznickih modela.
I opet da ponovim, 99,9% sam siguran da bi isti taj Mehano zaradio dobru paricu od jednog modela GM16 odnosno 661-ce. :cool:

Nego, dosta kuknjave, licno se nadam se da ce se ova greska u buducem (mozda) ispraviti pa cemo dobiti i nasu loksu od sireg znacaja za nase porducje. ;)
 

wiggum

Veteran foruma
Mon kaže:
:D :D
U pravu si Sky, zavisi kako ko vidi na stvar, s kog ugla.
Ja se uopste ne racunam za cepidlakom i trazioc dlake u jajetu
ali mi je jednostavno neshvatljivo da jedna GP18 moze da bude GM16, pogotovu da bude nasa 661.

Wiggume, SZ Taurus ili DB taurus ili sta ja znam kakav Taurus JE Taurus, a ovo je GP18 a ne GM16 da bi mogla glumiti domacu 661.
Cepidlacenje je kad kazemo da Rocov modeli JZ 361 imaju neko crevo levo a isto je trebalo biti desno, ili da ACME-ovi vagoni imaju onu ili ovu crtu za 0,10 deo milimetra deblju no sto je trebalo.
Ali u mojim ocima GP18 jednostavno nije ni izbliza ono sto je GM16.

Da se razumjemo, ja licno imam taj Mehanov model JZ GP18 i ne bih ga se odreko ni za zivu glavu jer mislim da je vredan takav kakav je, dodje mi kao neki antikvitet,
ali nikako nemogu da ga prihvatim kao model neke nekada postojece JZ lokomotive. ;)

Mozemo da branimo i da opravdavamo Mehana kolko hocemo ali je istina ta da je nas jedini i najveci proizvodjac
odj..o svoje domace ljubitelje zeljeznickih modela.
I opet da ponovim, 99,9% sam siguran da bi isti taj Mehano zaradio dobru paricu od jednog modela GM16 odnosno 661-ce. :cool:

Nego, dosta kuknjave, licno se nadam se da ce se ova greska u buducem (mozda) ispraviti pa cemo dobiti i nasu loksu od sireg znacaja za nase porducje. ;)

Dobro, ja ovu 661 zbilja ne smatram nekim relevantnim predstavnikom naših modela. To je neka lokomotiva koja ima oznake 661. Mogla je imati i oznake 664 pa bi bila ipak malo vjernija orginalu, ali s obzirom na konstrukcijsku NEsličnost s bilo kojom JŽ lokomotivom, također je mogla nositi i bilo koju oznaku.
To je kao da na taurusa stave oznaku 363 - ima 2 osovine manje od prototipa (kao i ova 661), konstrukcijski nema ništa slično s prototipom (kao niti 661), lokomotiva je elektra pa evo, to su iste lokomotive.

Ovaj vagon osim što nema žutu crtu na pola vagona kao oznaku prvog razreda, što ne piše na jednoj strani 1, što piktogrami neki nedostaju, što kutije na podvozju nisu iste, sve je ostalo ok jer to je model koji bi mogao biti u rangu neke lošije (ili nekadašnje) Piko Hobby serije.
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Bez brige, mehano je uzeo paru i sa tim kalupom GP18, nije mu bila sila ići raditi posebno GM16.
I danas će nas odj.. svaki drugi proizvođač za neki model, ako u njemu ne vidi svoju računicu,
a s druge strane će te kroz raznorazne marketinške trikove natjerati da kupiš i ono što ti ne treba!
 

NClight

Hybernated
Sky kaže:
Bez brige, mehano je uzeo paru i sa tim kalupom GP18, nije mu bila sila ići raditi posebno GM16.
Upravo tako! I vrijedi za sve proizvođače, pogotovo danas!
I danas će nas odj.. svaki drugi proizvođač za neki model, ako u njemu ne vidi svoju računicu,
O tome i ja pričam, ali bez odj...b >:)
a s druge strane će te kroz raznorazne marketinške trikove natjerati da kupiš i ono što ti ne treba!
... kao naprimjer setove od tri-četri vagona od kojih ti barem 1-2 netrebaju, ali kupiš zbog onog koji ti treba... ili najave limitiranu ediciju, a poslje ga štancaju jer se dobro prodao... ti kupio odmah po višoj cijeni... za svaki slučaj... itd...

Koliko god se mi trudili, ovo je biznis...
 

Mon

 
Osoblje foruma
Ove nemogu da se mere sa Slavkovim modelima, bar ne ona sa srednjeg linka.

Bice Slavkovih na prodaju sigurno, ukoliko se pojave neke tvornicke, serijske 661 loksice.
Ali ja mislim da ce puno njih zacuvati i njegove modele. :zvizdi:
 

SHUCA

Poznati forumaš
Mislim da bi mnogi prvo trebali da nauce , makar osnovne pojmove o tome sta je TVORNICKI
proizvod , ili kada nesto prestaje biti hand-made, OBRTNICKI rad, a pocinje SERIJSKA proizvodnja. Isti delovi ,
i ISTI SKLOPOVI koji se montiraju po istoj proceduri...

Po tehnoloskoj nauci- SVE sto se izradjuje u seriji po unapred pripremljenim alatima, i donosi
JEDNAKE proizvode jeste TVORNICKI ili serijski rad...

Upravo stoga,mnogi po forumima se upustaju u razne diskusije oko kvaliteta modela XY, a da ne mogu
razumeti i ZASTO je proizvod bas takav.

Siguran sam da HO amater moze razumeti o cemu pisem, jer je prosao pakao pripreme alata, pa
makar za livenje ressina- i TO je serijski rad.

Uporedjivati one modele 342 i Slavkovu 661 je nemoguce, jer to nije isti tehnoloski nivo izrade. :!:

Voleo bih KONACNO videti serijski model 661, uradjen kao MOKO Djuran, i po ceni okolo 200 eura.
Najavljeni MESSING model 661, ako se BRIZGA, nema sanse da kosta manje od 400, pa makar ga Kinezi radili.
Cena Vanadium celik negativa (alata) za brizganje mesinga je SF !
U ECCU bi bio jos skuplji i ,verujte mi :zvizdi: I TEHNOLOSKI NEIZVODLJIV >:) za manje od 500 e.
Ovde bi g. Velimir mogao sto reci, kako bi uradio ona dvostruka zakrivljenja na spoju krov celo
i dobio prozore na kabini iole cvrsta na dodir prstiju..

U ovakvim okvirima, NEMOJTE se plasiti a ce uskoro Slavkova 661 imati dostojnog rivala.
Takav nivo izrade i kvaliteta, po toj ceni, je tesko pobediti na trzistu.
Konkurentski model bi MORAO imati ROCO kvalitet, DCC, po ceni do 250 e.

DA LI BISTE dali vise ??????

A ovde imate vec sazvakan model, dostojne kvalitete za 170 e.

Gundjanje i razmisljanje Malog Djokice su makar besplatni....
Barem ja cekam da mi neko ponudi 661 u "N" bolje kvalitete, po istoj ili nizoj ceni, no sto ih ja isporucujem.....
Kupio bih nekih 4-5 primeraka :molitva

Slicno ocekuje i Slavko...HO 661, klase ROCO za oko 200 eura :eek:
Kupije odmah nekoliko i baca svoje alate za izradu !!!!!
 

nik

Veteran foruma
Upravo to i ja mislim. Još jedan (ili dva) maloserijska Kennedyja nikom ne trebaju. Tko želi maloserijski model može kupiti Slavkov. Ja ga ne želim pa ga niti nemam. Kome ne odgovara Mehano pogon u njemu može ga sam preurediti ugradnjom Rocovog. Ja bi dao možda i do 300 EUR za velikoserijskog Kennedyja ali on toliko ne vrijedi osim ako ima zvuk. Vrijedi 180-250 i ako bi cijena bila do nekih 200 ili 220 onda se može računati da ljudi u većem broju kupe i po 3 komada.
Moko Đuricu imam ali samo jednu i to ne zbog cijene ili kvalitete već zbog loše ponude verzija modela; meni trebaju exJŽ i HŽ a od toga mogu kupiti samo dvije praktički iste JŽ 643 pa sam kupio jednu. JŽ 642 nema u ponudi kao niti HŽ ex642 ni ex643. Da je bila bolja ponuda kupio bi barem 4 modela a ovako je ostalo na jednom.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh