British Columbia Railway ex Pacific Great Eastern

Bero01

Veteran foruma
Malo je off ali na slijedećem kanalu je upravo vožnja vlakom (cab ride) u Americi (ili Kanadi)
Cab Ride NIKAD nije off, posebice po Kanadi ili americi...
:dada:
... a kako bi znali nešto više o tome gdje strojovođa vozi, i što mi zapravo gledamo, pomažu ovakve publikacije:
Railway Mileposts: British Columbia (Volume I) CPR Mainline Route
BC_Mileposts_1.JPG
Publikacija je nabavljena rabljena (hvala @challenger :palac_gore:), jer je davnih dana out of print, ali, pomalo ofucane korice
sadrže izuzetno vrijedan sadržaj.
BC_Mileposts_2.JPG
U ovoj relativno tankoj publikaciji, vrlo sažeto, ali detaljno obrađeni su svi relevantni podaci vezani uz željeznice u
Britanskoj Kolumbiji, poput ruta, profila, tunela, mostova i voznog parka pojedinih kompanija (CP, CN, VIA i BN).
BC_Mileposts_3.JPG
Uz poprečne profile, prikazane su i karte, sa kilometražom, orijentacijom i opisima SVIH važnijih dionica (subdivision).
BC_Mileposts_4.JPG
Naravno da su spiralni tuneli tu, a isto tako i Jerriyeva KVR... ;)
BC_Mileposts_5.JPG
Da zaključim: ova publikacija je odlična nadopuna i must have za svakog koga zanimaju željeznice u Britanskoj Kolumbiji,
odnosno Kanadi, jer obrađuje sve pruge u južnom dijelu te pokrajine kao i glavne rute (CP i CN) koje se koriste.
Podaci su sažeti i jasni, sa detaljnim opisima svih subdivision-a, te pripadajućim kartama, i ilustracijama; a sve navedeno
lako se može iskoristiti kao inspiracija ili uzor pri gradnji neke ''american/canadian style'' makete.
:djed
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Eh,sad spremi jedne dobre gojzerice,par hlaca(zlu netrebale:naklon:)Pa ces vidjet I KVR i CP i CN.
I napravi itinerary,ono sta,gdje,kako:hmmm:.A i meni treba godisnji odmor.Nekih 12 mjeseci:yes
Valjda sam zasluzio:hmmm:
BTW,moram si i ja nabavit tu knjigu:party:
 

Bero01

Veteran foruma
Do tada, dišem na škrge+slamčicu, te su mi konačno stigle neke sitnice koje sam planirao nabaviti,
poput:
RC&LogBunks.JPG
Tichy Train postolja, Microscale BC/PGE+logging decals, Red caboose mehanizmi 222S za N skretnice (Code 55),
Details West log bunks i Precision Scale dimnjaci sa iskrolovkama za logging konverzije na Mehanu... :dada:
tako da imam materjala za igranje kad odem na (prošlogodišnji) G.O.
:cool:
Kao dodatni balast, bio je tu i još jedan izvanredni Atlas-ov Evans 53Ft Double Plug Door box
BCIT 800461
DSC_0005.JPG
Atlas je to zaista odlično napravio - nemam nikakvih prigovora na taj model, i koliko god da ih nabavim, nije mi dosta.
Sada imam brojeve: 450, 461 i 472, u izdanju Atlas, te broj 306 u izdanju Athearn... koji je obojan u nešto svjetlije nijanse
(rekao bi da su ga ipak malo zabrljali?) ali taj se onda tako zgodno ističe kao apšisali vagon kojeg je ubilo Sunce,
da na njemu samo decali sa grafitima fale... Moram ih sve postrojiti, i okinuti jednu grupnu fotku.
;)
 
Last edited:

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
I bio kod ovog prije 2-3 dana
I zvekn`o na straznjicu(ono glutius maximus!!).
Mas mi pater!!Kako je lik odradio u N skali:crazy::glup
I neboj se,vidjet ces uzivo!!A obecao je da ce nas odvesti kod lika
koji modelira E&N,ono 40x50 stopa(12 sa 15 metara!!):fp:.
Uh,sunce boNzije:crazy:!!
Lik se zove Malcolm West,doktorat u klinickoj psihologiji,a ne bi mu
udijelio ni dvije pare kad ga sretnes na ulici??
 

Bero01

Veteran foruma
:hahahaha::hahahaha:To se desi jednom u zivotu,sad,bogatu il` sirotu??To ne bira pamet,nego srce:crazy:
Kazhi mi da ti kazhem:neznam:
Znam zato ja, al' bolje je da šutim... :sutim !!!
:strelica
Morao sam iskoristiti GO od prošle godine, pa se onda konačno (bar malo) bavim hobijem.
Meteo uvjeti pogoduju upotrebi airbrusha, tako da sam sastavio i uredio ovaj Roundhause
PGE 4505 50 Ft boxcar:
PGE_4505_1.JPG
To mi je drugi takav vagon, koji sada pravi društvo starijem bratu sa brojem PGE 3695:
PGE_4505+3965.JPG
Kao i na svim Roundhause modelima koji dolaze u dijelovima, potrebno je obojati podvozje u neku temeljnu
crnu boju, tipa Revell SM 302, te zamijeniti orginalne X2F/horn kopče i osovine sa Kadee-om, kako bi se dobile
pristojne vozne osobine. Model je relativno sirov, i po detaljima je tek nešto bolji od Mehana, ali, kako ide u
PGE/BCR kolekciju, ne postavljam previše pitanja oko toga.
:)
 

Bero01

Veteran foruma
Iduća dva modela su Accurail GN 40Ft boxcar-ovi. Jedan stari, jedan novi - uzeo sam ih kao balast, i za cijenu
od 10ak USD po komadu, bez šipinga, uvijek ću reći da su to Best Buy vagoni za popunu kolosijeka i šarenilo.
Accurail GN 24352
GN_24352_Accurail.JPG
Jako mi se dopadaju ti stari (međuratni) drveni vagoni, a Accurail me uvijek oduševi jer vode računa o
specifičnim detaljima tipa ovih ''Andrews'' postolja! Jedini dodatak su Kadee kopče i osovine...
Idući je moderniji (poslijeratni) double door steel box, ali mogu proći zajedno.
GN 3084
GN_3084_Accurail.JPG
Još jedan zgodan detalj koji Accurail ima u svojoj ponudi: opcija za re-numeriranje vagona!
Zašto gomilati iste RN, kad ih možeš dodatno dekalirati po želji i potrebi?
GN_3084_renumbering.JPG
Znači ova dva uzeo sam specifično kao vagone za interchange između PGE i GN, koja je također operirala u BC,
te će kao takvi voziti u sastavu PGE vlakova.
GN_24352+3084.JPG
Dragi kolege ameri, tko želi jeftine i dobre američke vagone (value for money), zaista preporučam Accurail.
:palac_gore:
 

Bero01

Veteran foruma
BREAKING NEWS!!! Stop the Press!
:slinim:

Konačno! Došao je red da objavim i na forumu, jer sada je oficijelno.
@challenger - jednu buteljku otvori, a drugu stavi da se hladi!
:strelica
Your application for an Electronic Travel Authorization (eTA) has been approved.
You are now authorized to travel to Canada by air.
Karta je kupljena te sam ovime riješio i zadnji dio administracije potreban za jedno vrlo neformalno druženje forumaša,
i hodočašće u Svetu Zemlju, odnosno, postojbinu moje najdraže željeznice - British Columbia Railway.
:ljubav
Što bi rekli džombe u bivšoj narodnoj nam armiji - sitno brojim, ne mogu da stojim....
1_BC_logo.jpg
Dolazim!
:yes
 
Last edited:

Bero01

Veteran foruma
Do tada, ajmo se još malo psihički pripremati i educirati:
Canadian Railway Scenes No.1 by Adolf Hungry Wolf
CRS_1.JPG
Ovu publikaciju nabavio sam ponajviše zbog njezinog autora, koji je napisao ''Route of the Cariboo: PGE / B.C. Rail''
i radoznalosti, nego zbog bilo čega drugoga.
CRS_2.JPG
Na sreću nisam pogriješio, i u njoj se nalazi pregršt arhivskih fotografija, te opisi nekih vrlo egzotičnih kanadskih
željeznica, poput uskotračnih linija na Newfoundland-u, ili preživjelih parnih lokomotiva u B.C. muzejima.
CRS_3.JPG
Naravno da jedna takva publikacija ne može bez KVR-a :zarulja !
CRS_4.JPG
ili egzotike poput elektri u Montreal-u, plus CN, CP, VIA, i BCR
CRS_5.JPG
...te muzeja u BC. Meni dosta.
:dada:
PS - Jerry, mogli bi obići koji od tih muzeja, jel'da?
 

Bero01

Veteran foruma
Za kraj ove runde postova, jedan high visibility Accurail model,
u vrlo specifičnom narančastom PGE bojanju: 50 Ft insulated HEATED boxcar:
Accurail PGE 8029 (plus Kadee kopče i osovine)
PGE_8029_Accurail.JPG
Insulated Heated - jel' to je za one situacije kada ne želiš da ti se nešto duboko smrzne po putu! :crazy: ?
P-1997.JPG
Fotka pravog snimljena je u muzeju, koji bi se Jerriyu i meni mogao naći na putu... :dada: ?
PGE8030a.jpg
Čini mi se da ekipa iz Accurail-a taman uzima mjere za ovaj model?
However: Central BC Railway and Forestry Museum
http://pgrfm.bc.ca/collections/rolling-stock
:ljubav
 

Bero01

Veteran foruma
DOBRO DOSAO:yes
Hvala! Još bolje te našao! :palac_gore:
Mali OT, i jedan zanimljiv blog koji nije direktno vezan uz modele i željeznicu,
a govori o tome koliko je Britanska Kolumbija zapravo velika.
Ovo je primjer u odnosu na dio Europe, koji nam je geografski relativno blizak:
UKMap.jpg
How big is British Columbia?
It’s big.
Vast.
Bigger than most US states, bigger than most countries.
This Canadian province is so huge that most people who live there rarely see it all.
It’s so vast that you’d need well over a month to properly explore it all.

http://www.bcrobyn.com/2012/12/how-big-is-british-columbia/
Jerry, prostranstvo je pred nama!
:o
 
Last edited:

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Je,Bero,to ti je kao kad dijete stavis u pekmez.Usere se
od milja:hahahaha::hahahaha:.I kao sto sam rekao,zivotna prilika I MENI da vidim:fp:.
Kom se svidilo,a kom ne(znas na koje mislim:vrag:).
BTW,Britis Columbia je okolo 940,000kv.kilometara,ako me pamcenje
sluzi,dok je bivsa Yu bila 140,000(eh sad km ili milja:hmmm:).
Sve u svemu,taj sto je napisao da ti treba mjesec da je upoznas??
Lik lupeta k`o otvorena vrata na vjetru.Treba ti zivot da vidis samo jedan dio.
Ali ono da vidish!!!Da ne postavljam fotke,zagusio bi forum.Vidjet ces uzivo!!
I ponesi neki stap da mozes poduprijet donju vilicu,da ne bude :slinim:i da te tjeram nazaj:hahahaha::hahahaha:
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
I sad zamisli put iz Lux za Glasgow:hmmm:To ti je odprilike Vankuver-Prince George!!
A gdje je kraj??Tamo gore na sjeveru,jos nekih 5-600 km.A idi lijevo ka Prince Rupertu
da se otelish.Zato ide obavezno Internacionalna Vozacka,jer ako mislish da cu ja sam voziti:neznam:
Ima da zaplaces i da zapjevash,imal` ovom s*anju kraja:yes.Al` sto vishe vidish...
Sjetim se Jozeta,Ljubljancana,Joza,jel` ti treba poduprijet vilicu??
Samo muk:neznam:Jedva je procijedio,pa zar je ovo boNg mogao napravit??
Eh,sad znash,i tu ti ne pomaze nit Visa nit MasterCard.
Samo ti,na cijelom svijetu,mozes naci sebe.
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Mon,moze li ovo??
Jedna dobra emisija na lokalnom TV,velike zeljeznice,a nabavio sam i male!!
KVR!!Sve u messingu!
Hocu li se uspjet popeti gdje je McCulloch gradio prugu??O tom,po tom!
Volio bih da to bude u planu putesestvija,jer kako nauciti o malim zeljeznicama
ako ne znas velike?
 

challenger

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2018)
Supporter (2019)
Supporter 2020
I evo je,Bero:pozdrav:
To su zeljeznice sto zivot znace!!Da ti srce stane:crazy:
Sve sto bih drugo napisao,pokvario bih...
Samo 4 SD40-2 i jedna GP 38-2 u jednoj Svetoj Zemlji:crazy:
I nije Jeluserem:vrag: nit Mehka:vrag:,nego je Kanada:harakiri.
Uh,mogu mislit sta ce mi dezurni porucit:respect:
I NIJE OT!!!
:neznam:
Josh jednom,DOBRO DOSHAO!!:pozdrav:
 

Bero01

Veteran foruma
Josh jednom,DOBRO DOSHAO!!:pozdrav:
Vidimo se, uskoro!
:pivo:
Ovaj snimak napravljen je na onoj ''drugoj'' KVR (Kootenay), koja nije ucrtana na ove karte, jer nije fallen flag.
S
poj na originalnu KVR nalazi se u mjestu Castlegear, od prilike na pola puta između Trail-a i Nelson-a,
te je na satelitu još uvijek vidljiva trasa nekadašnje ''prave'' KVR (Kettle), kao industrijski kolosijeci tamošnje
drvne industrije, i hidroelektrane!
map_KVR.gif
https://www.kettlevalleyrailway.ca/map.html
Proći ćemo valjda i kroz taj dio Britanske Kolumbije, jer ako to ne napravimo, kao da nigdje nismo ni bili;
a to je samo DIO onoga što planiramo obići.
:yes
PS - ajmo ne ljutiti admine - topic treba pročistiti od reduntantnih poruka, kako bi se napravilo mjesta
za fotke i poruke napravljene kada budemo obilazili prave lokacije.
:dada:
 

Bero01

Veteran foruma
However, ajmo vratiti temu na pravi kolosijek, i usput proslaviti Praznik rada radno.
Mehano 0-4-0:
Mehano_0-4-0_1.JPG
Stripirao sam originalne oznake, i obojao je u crno, te dodao Kadee kopče kako naprijed, tako i na tender,
pa da mogu nešto i zakvačiti na nju.
Mehano_0-4-0_2.JPG
Vozne karakteristike baš i nisu neka sreća, model se ponaša kao da je križanac između prave parnjače i mlinca za kavu :hihihi:,
odnosno, opremljena je vizualnim efektima iskrenja u ložištu (beat that) - iskre frcaju iz motora na sve strane, a ne znam
da li bi išao na zamjenu motora i ugradnju dekodera - tako dobra ipak nije (stari Mehano, hbga :prd:). Možda samo
ugradim rasvjetu u tender (sa vremenom).
Mehano_0-4-0_3.JPGHtio sam imati ovaj model u svojoj Mehano (US steam) kolekciji, kao još jedan primjer nekadašnje Mehano produkcije,
a kako je takvih i sličnih lokomotiva bilo posvuda u raznim industrijama, onda se i ona dobro uklapa u tu temu.
Mehano_0-4-0_4.JPG
Za kraj, model je zgodan iako malo sirov, i u krajnjoj liniji, uvijek može poslužiti kao statični model za neki spomenik,
popunu kolosijeka, kasaciju, ili šta god.
:)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh