JŽ/SŽ 342 - model i prototip

nik

Veteran foruma
wiggum kaže:
Da li su ovi čeoni konektori na obje strane?

Pitam jer za eventualnu crvenu verziju postoje neki Mopedi bez tih zatvorenih čeonih konektora, a neki imaju te zatovrene konektore kao sad ovaj žuti model pa me zanima da li ih nema na obje strane ili su na nekim lokomotivama to maknuli?

U originalu su sve lokomotive imale te konektore pa su na nekima poskidani ali to nije bitno jer ACME ionako radi te konektore za FNM i FER verzije pa ih po potrebi može staviti i na JŽ odnosno SŽ.
 

nik

Veteran foruma
damir661 kaže:
nik kaže:
Evo i 'mopeda' u originalnom izdanju kakav je isporučen iz tvornice. Njemu bi manje-više odgovarao model koji je ACME napravio u bojama FER.

U Dobovi 1970.
br-342-209316.jpg

http://www.bahnbilder.de/name/einzelbil ... R+342.html

U Rijeci 1983.
6777083714_80068b1ca5_z.jpg

http://www.flickr.com/photos/hanswiskerke/6777083714/

Mislim da cemo morati progutati i reflektor, na eventualnoj JZ verziji. Iako su one i za vreme JZ krajem osamdesetih znale dobiti reflektor.
Mogu se uraditi cak i dve JZ verzije. Jedna kao na slici iz 1970. dakle sa kockastim pantografom, onakvim fontom brojeva i sa tablama na bokovima, bez klime, JZ logo 60tih. Dok bi druga bila sa polumakazastim pantografom, sa klimom, JZ televizorom kao logom i obicnim fotnom brojeva i bez tabli

Reflektor je došao valjda zajedno sa promjenom pantografa i JŽ 'televizor' logom...

JŽ 342-016 (94 72 4 342 016-5) u Spielfeldu 10.02.1992.
3240987877_a84dabd3d8_z.jpg

http://www.flickr.com/photos/johannes-j ... 240987877/
 

damir661

Veteran foruma
Pa ne mora da znaci, bilo je svakakvih kombinacija.
Novi pantograf/stari logo, novi logo/pantografi/bez reflektora, stari pantografi/novi logo i sl.

Ova slika koju si postavio iz JZ perioda je jedina koju sam video da ima reflektor
 

H0 amater

Član foruma
Konektori su bili predviđeni za daljinsku komando za vožnju dveh lokomotiva zajedno. Na crvenim lokomotivama 342 jih više nema, ali Italijani su za svoje tražili baš ove konektore. I nije jih bilo več tako simpl dobiti.

Što se pantografa tiče, oni su se menjali u polamakazne u isto vrijeme kao kod serije 362 (žutka) i to zbog unifikacije sa 363. Tako su bili svi isti, što je poželjnije za lakše održavanje i još pravimo jih sami.

Ako očete praviti JŽ verziju, je najbolje, da uzmete italijanske 342, skinete reflektore i klimu i ubacite pločice i grb. I to je to.
 

wiggum

Veteran foruma
nik kaže:
wiggum kaže:
Da li su ovi čeoni konektori na obje strane?

Pitam jer za eventualnu crvenu verziju postoje neki Mopedi bez tih zatvorenih čeonih konektora, a neki imaju te zatovrene konektore kao sad ovaj žuti model pa me zanima da li ih nema na obje strane ili su na nekim lokomotivama to maknuli?

U originalu su sve lokomotive imale te konektore pa su na nekima poskidani ali to nije bitno jer ACME ionako radi te konektore za FNM i FER verzije pa ih po potrebi može staviti i na JŽ odnosno SŽ.

Na ovo sam mislio (fotografije Miro Marolt, railfaneurope.net):

-neke imaju još uvijek ove zatvorene


-a neke crvene nemaju uopće niti te zatvorene konektore
 

H0 amater

Član foruma
Ako so konektori na lokomotivi, onda su na obe strane, ako jih nema, onda jih nema nigdje :razz:

U prošlosti niso bile sve 342 predviđene za vožnjo u tandemu. Nadam se, da će mi sutra old boysi reći, koje su to bile. ACME je pogodio, jer 004 imala je konektore, a danas samo poklopce.
 

lokomotiva

Član foruma
H0 amater kaže:
Ako so konektori na lokomotivi, onda su na obe strane, ako jih nema, onda jih nema nigdje :razz:

U prošlosti niso bile sve 342 predviđene za vožnjo u tandemu. Nadam se, da će mi sutra old boysi reći, koje su to bile. ACME je pogodio, jer 004 imala je konektore, a danas samo poklopce.
BOK MOJEGA MODELA SZ 342 V NOVI BARNA SHEMA
:)
LOKOMOTIVA
Luca's train page
http://trainpagesofluca.net/

BOK
 

Attachments

  • 3421.jpg
    3421.jpg
    69.6 KB · Pregleda: 120

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Još nešto. FER moped iako ima kockaste pantografe nema istu opremu na krovu kakvu je imao moped za zlatno doba JŽa. Kod ulaznih vrata je bio neki zračni vod kojeg na FER mopedima nema.
 

KAPO

Poznati forumaš
Primjetio sam jedan detaljić!
Prava lok. ima tri stepenice, dok model ima dvije!
mop3.jpg

Nekako mi se čini da je to zbog prolazka kroz oštrije zavoje (da ne smeta) :??: .
 

wiggum

Veteran foruma
Da u pravu si, damir661 je isto već spomenuo pa je vjerojatno riječ o tome. :hmmm

damir661 kaže:
Isto primecujem da fali donja stepenica, kod ulaznih vrata, no izostavljena je zbog rotacije postolja, mozda dolazi u dodatnim delovima
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Da, sigurno je zbog toga... Da su stavili ovu najdonju stepenicu na model, vjerojatno bi i na R4 zavoju zapinjalo/iskakalo.
 

crhav

Aktivan član
Danas sam dobio odgovor od ACME treni, lokomotiva/model JZ342 izaci ce u prodaju koncem godine, znaci pred Bozic!
Velimir
 

nik

Veteran foruma
crhav kaže:
Danas sam dobio odgovor od ACME treni, lokomotiva/model JZ342 izaci ce u prodaju koncem godine, znaci pred Bozic!
Velimir

Ne JŽ nego SŽ...
 

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
mozete li mi reci na kojem jeziku se korespondirate sa firmom ACME?? kad god sam im na engleskom pisao mail nikad nisam dobio odgovor, prije 10ak dana sam im pisao na talijanskom, odgovorili su mi u roku od 15 min. Koji jezicni sovinizam....
 

crhav

Aktivan član
Ne JŽ nego SŽ...

Kao sto vidis ja sam im pisao "JZ". Mozda imas pravo ti, je mislim da ne razlikuju izmedju SZ ili JZ! Na nekim stranicama i slikama pisu "Slovenski model"....
Uglavnom imat cemo ga uskoro!
Velimir
 

nik

Veteran foruma
U najavi je samo SŽ 342 u žutoj boji pod brojem 60241 kao i 'parovi' (motorna + 'dummy') FER 60245 i FNM 60246.

Na 'prazna mjesta' između njih (60242, 60243 i 60244) se fino uklapaju sve preostale 3 osnovne verzije 'domaćih' Mopeda ali bilo što od toga možemo očekvati tek sa novitetima za 2013. pa nadalje:
-JŽ, stari logo, stari pantografi, sa konektorima
-JŽ, novi logo, novi pantografi
-SŽ, crvena
...a ja se nadam da će tako nekako i biti.

:D
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh