Model JZ 661 Kenedija u 1:87

nik

Veteran foruma
Nik druže a i ostali...

Više je no očigledno da se NIKO od vas ne bavi preduzetništvom i proizvodnjom. To se vidi iz olakog shvatanja proizvodnog biznisa...
Da bi neki proizvod uspeo na tržištu-ključno je upravo to tržište, t.j. njegova prosečna kupovna moć.
Mala kupovna moć= jeftinija roba i obratno... Ovde su plate premale i TO
je osnovni razlog zasto neće biti skoro 661 u seriji..

Velite , za alat treba uložiti 100 ooo jura+ radni sati+repromaterijali+ marketing+ekspedicija..... Okvirno treba DUPLO dok na izađe model 661.
Koja je minimalna količina primeraka ?
Lako se izračuna, 200 000 e. podeljeno sa projektovanom cenom 250 eura
= 800 primeraka. To samo pokrije utrošak izrade i ništa drugo.
Ulagač želi jesti, živeti, je.., pa i zaraditi, tako da je 800 premalo, Za čistu zaradu, treba min. DUPLA, pa i trodupla količina, dok se isplate krediti, zarade, porezi, osiguranja itd...

Stanimo na 2000 primeraka , gde bi sigurno bilo isplativo proizvoditi..
E sada muke po Isusu.... GDE TO PRODATI ????
U ex-Yu ???? Ima nas oko 200-400 kada bi se sakupili od vardara do Triglava.. O.K. neka bude i 500. Neki će kupiti i po nekoliko komada 661.
Neka bude čak i 1000 plasiranih rimeraka 661 ovde.
Ovo je NAJOPTIMISTIČKIJI proračun sa našim platama.

A šta će proizvođač sa preostalih 1000 ???

U tih 1000 mu leži sva čista zarada. Ne proda li i to -ON JE PUKAO !
I taj fabrikant nema namere čekati deceniju da mu se vrate novci prodajući komad po komad na e-bayu...

Stavite sebe u ulogu proizvođača. Šta bi vi radili?
Ili još bolje. Pišete koliko bi ko modela kupio. Sakupite te novce na gomilu (ja nakupih oko 1500-2000 e. vasih ponuda), nađite još kojeg jakog ulagača, osnujte A.D. ili Konzorcij i sa 100000 početnog kapitala krenite
sami sa izradom.... Nije teško,!
Pisac ovih redova je preko 30 godina samostalni proizvođač-fabrikant...
Roba nije ista, ALI SU PRAVILA IGRE ISTA za svakojaku robu i u svakoj državi...

Zato, deco moja, još dugo neće biti serijskog modela 661.
Makar dok se plate u regionu ne podignu na nivo Češke republike.
Vidite koliko se modela ČSD proizvodi ???
Zato što tamo ima para, pa roba ide...
Jednostavno....
Pišeš da su Slavko i ostali prodali 400-500 maloserijskih Kennedyja a onda procjenjuješ 500-1000 komada prodanih velikoserijskih od napravljenih 2000.
Tržište za velikoserijske modele je uvijek znatno veće od onog za maloserijske modele i nikada se maloserijskima ne može zasititi.

Prvo lijepo na početku ove teme piše da se planira 1500 komada a ne 2000, drugo ima nas hrpa koji bi kupili nekoliko Kennedyja ali nemamo nijedan jer ovi koji su ponuđeni ne zadovoljavaju naše želje, treće ima hrpa onih koji su kupili 1 ili 2 maloserijska Kennedyja tek toliko da imaju nešto a u stvari bi ih kupili više da su modeli velikoserijske kvalitete.

Kakva korist od Slavkovog, Draženovog ili od nekog trećeg Kennedyja onom tko jednostavno ne želi Mehano pogon, kistom farbane rukohvate i decale a da o polusavinutom rezinu ni ne pišem. Ja spadam u tu grupu koja takav model jednostavno ne želi i nisam jedini.
 

nik

Veteran foruma
Pratim vas i moram vam ovo rec.model rucne izrade (slavkov zes-ov ili bilo ciji nikad nece bit bezvrjedan.cak i da izidje serijski zlatni kenedi uvjek ce bit ljudi koji nemaju puno love i kupovat ce te modele.morate znat da postoje ljudi koji netraze dlaku u jajetu.sama cinjenica da je slavko natuko preko 300 kenedije sve govori.sad ja imam jedno pitanje za vas.di su te vase exact i perfekt i 100% makete?ja je nemam a koliko sam vidio nemate je ni vi(osim 3-4covjeka).primjetio sam da stalno isti ljudi mlate praznu slamu(nemojte se ljutit ali ovo sam moro reci)
Neće biti doslovno bezvrijedan ali će biti bezvrijedan u odnosu na svoju nabavnu cijenu i u odnosu na velikoserijski model. Točno je da će takav model također opet naći nezahtjevnog kupca ali za odgovarajuću cijenu i imati će ulogu nekakvog junior modela. Tako sada 303mm HŽ Mimara vagoni koje sam ja davno preuredio @daco sada voze po izložbama i sličnim događanjima KŽMZ (npr. nedavni Auto Show) jer je šteta tamo ostaviti ACME model da vozi cijeli dan i svi ga pipkaju i trgaju.
 

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
Dosadilo mi je ponavljati svima, u ovom slučaju SHUCA nije pratio, dakle kolega, ex Yu prostor je MINORNO tržište!! 1000-2000 velikoserijskih kennedya će PLANUTI na tržištu Austrije i Njemačke! Neću ovo više ponavljati.
 

nik

Veteran foruma
Nik druže a i ostali...

Više je no očigledno da se NIKO od vas ne bavi preduzetništvom i proizvodnjom. To se vidi iz olakog shvatanja proizvodnog biznisa...
Da bi neki proizvod uspeo na tržištu-ključno je upravo to tržište, t.j. njegova prosečna kupovna moć.
Mala kupovna moć= jeftinija roba i obratno... Ovde su plate premale i TO
je osnovni razlog zasto neće biti skoro 661 u seriji..

Velite , za alat treba uložiti 100 ooo jura+ radni sati+repromaterijali+ marketing+ekspedicija..... Okvirno treba DUPLO dok na izađe model 661.
Koja je minimalna količina primeraka ?
Lako se izračuna, 200 000 e. podeljeno sa projektovanom cenom 250 eura
= 800 primeraka. To samo pokrije utrošak izrade i ništa drugo.
Ulagač želi jesti, živeti, je.., pa i zaraditi, tako da je 800 premalo, Za čistu zaradu, treba min. DUPLA, pa i trodupla količina, dok se isplate krediti, zarade, porezi, osiguranja itd...

Stanimo na 2000 primeraka , gde bi sigurno bilo isplativo proizvoditi..
E sada muke po Isusu.... GDE TO PRODATI ????
U ex-Yu ???? Ima nas oko 200-400 kada bi se sakupili od vardara do Triglava.. O.K. neka bude i 500. Neki će kupiti i po nekoliko komada 661.
Neka bude čak i 1000 plasiranih rimeraka 661 ovde.
Ovo je NAJOPTIMISTIČKIJI proračun sa našim platama.

A šta će proizvođač sa preostalih 1000 ???

U tih 1000 mu leži sva čista zarada. Ne proda li i to -ON JE PUKAO !
I taj fabrikant nema namere čekati deceniju da mu se vrate novci prodajući komad po komad na e-bayu...

Stavite sebe u ulogu proizvođača. Šta bi vi radili?
Ili još bolje. Pišete koliko bi ko modela kupio. Sakupite te novce na gomilu (ja nakupih oko 1500-2000 e. vasih ponuda), nađite još kojeg jakog ulagača, osnujte A.D. ili Konzorcij i sa 100000 početnog kapitala krenite
sami sa izradom.... Nije teško,!
Pisac ovih redova je preko 30 godina samostalni proizvođač-fabrikant...
Roba nije ista, ALI SU PRAVILA IGRE ISTA za svakojaku robu i u svakoj državi...

Zato, deco moja, još dugo neće biti serijskog modela 661.
Makar dok se plate u regionu ne podignu na nivo Češke republike.
Vidite koliko se modela ČSD proizvodi ???
Zato što tamo ima para, pa roba ide...
Jednostavno....
Nominalni BDP u nabrojenim zemljama (i malo šire).
Slovenija $23.000
Češka $20.000
Slovačka $18.000
Hrvatska $14.000
Mađarska $13.000
Srbija $6.000
Ne uočavam bitnu razliku između grupa Slovenija/Hrvatska i Češka/Slovačka/Mađarska ako se gledaju skupno (a tako sam ih složio jer modelarski čine nekakve cjeline) osim što je prva grupa brojem stanovnika osjetno manja tako da ne vidim kakvo povećanje trebamo čekati.
 
Last edited:

željko halambek

Veteran foruma
Ako se uspije realizirati velikoserijski model JŽ 661 to bi bila druga prelomnica u modelarstvu na ovim prostorima.

Prva prelomnica je bila pojava velike količine domaćih ACME H0 vagona. To je kod mene utjecalo na neke promjene u formiranju kolekcija modela jer se pojavila mogučnust skupljanja i sastavljanja dugačkih kompozicija vlakova sa ovih prostora.

Međutim s vremenom se pojavilo pitanje: što će vući te vlakove?

Model 661 bi riješio niz problema:

1. dobili bi smo glavnu lokomotivu sa koridora X u epohi III i IV, koja može vući poznate vlakove kao što su: Direkt Orient, Simplon ex, ... ( pogotovo 60tih kada X koridor nije bio elektrificiran )

2. Prilka da dobimo prvu HŽ lokomotivu i to veliki plavi dizel

3. Prilka da dobimo prvu ŽS lokomotivu

4. Netreba ni navoditii što bi značilo imati nekoliko 661 lokomotiva iz epohe 80tih (žtp bg, žtp zg, žg Ljubljana)

5. Uostalom ta lokomotiva je i još uvjek aktalna. Svakao bi trebalo razmisliti o izradi muzejske SŽ 661 032

Svakao bi trebalo dobro i pametno razraditi da se sa što manje alata dobije što više bojanja, epoha, oznaka tj. uprava a da se uzmu u obzir razlike između 000, 100 i 200 podserije....
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Svakao bi trebalo dobro i pametno razraditi da se sa što manje alata dobije što više bojanja, epoha, oznaka tj. uprava a da se uzmu u obzir razlike između 000, 100 i 200 podserije....
Koliko sam shvatio postove Kamenog, izgleda da su autori to već napravili (u onoj mjeri u kojoj su mislili), valjda....:hmmm:


Citiram Kamenog ;):

'Radi se o visokokvalitetnoj izradi svima nam poznate lokse u 3 verzije, nekoliko različitih brojeva (govori se o 5 brojeva) i 7 bojanja.'
.......
'Za ovu loksu o kojoj govorimo imao sam priliku vidjeti listu pozicija kojih ima preko stotinjak a svaka pozicija ima svoje dijelove i komponente.'

:neznam: :neznam:
 

Kameni

AC/DC-DCC podrška
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Potvrdjeno je da se planira napraviti bojanje za Australako trziste i dvije mogucnosti kao Hong Kong i Izrael verzija s tim da su ove dvije zadnje special edition. Ovo isto zna i jos jedan kolega s foruma.
Volio bih vidjeti kako te lokse izgledaju :)
Ostatak inf. Ovaj tjedan nadam se.
 

željko halambek

Veteran foruma
Brazil

800px-G16_608_EFVM_Vinicius_Secchin.JPG

Izvor: https://en.wikipedia.org/wiki/EMD_G16#/media/File:G16_608_EFVM_Vinicius_Secchin.JPG

Španjolska

800px-Aut1968bn1.jpg

Izvor: https://en.wikipedia.org/wiki/EMD_G16#/media/File:Aut1968bn1.jpg
 

adi

Član foruma
Potvrdjeno je da se planira napraviti bojanje za Australako trziste i dvije mogucnosti kao Hong Kong i Izrael verzija s tim da su ove dvije zadnje special edition. Ovo isto zna i jos jedan kolega s foruma.
Volio bih vidjeti kako te lokse izgledaju :)
Ostatak inf. Ovaj tjedan nadam se.
Neznam jeste li pogledali slike lokomotiva.sve su to emd g16 ali nijedna jedina nije ista.nisu ralice nisu svjetla nisu po krovu iste nisu po boku.kako mislite da ce bit vise verzija ako model nije isti.pogledaj nasu 661 i izraelsku ili spanjolsku pa ce ti mozda bit jasno o cem pricam.nemozes iz jednog kalupa dobit 5 razliciti modela.moze se nasa 661 ofarbat u izraelsku boju ili spanjolsku ali pravi znalci ce odma skuzit da to nije to
 

djzlaja

Veteran foruma
Supporter (2016)
Citiram Kamenog ;):

.......
'Za ovu loksu o kojoj govorimo imao sam priliku vidjeti listu pozicija kojih ima preko stotinjak a svaka pozicija ima svoje dijelove i komponente.'

:neznam: :neznam:

Vjerovatno se tu krije odgovor na to pitanje..
Al to sve su pretpostavke..
Sumljam da ce samo "nasu " prefarbat..
:neznam:
 

adi

Član foruma
Koliko sam upratio iran je imo kenedija ali za australiju nisam nikad cuo da ima.sad moze bit da nisam dobro pratio.ima li velike razlike izmedju.emd g16 i gt16?
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh