Moja HO kolekcija, tj. moje kompozicije

Thommo

 
Osoblje foruma
Stanley kaže:
Jako lijepa garnitura, svaka čast. Da ne kažem kako pobuđuje i malo zavisti. ;)
Nego, imam jedno praktično pitanje: na kolikom usponu vozi tj. koliko % savlađuje ovaj vlakić od 10 vagona?
Ja sam na maketi planirao skrivenu stanicu ispod vidljivog dijela makete, pa sam u području ovog tunela sa fotki gore dosta dizao trasu. Kako sam ukomponirao i povratnu petlju (balon tračnica) na tom području, a maketa je mala, baš u tunelu je uspon dosta jak, odokativno bih rekao oko 3.5%.
Ovo gdje sam snimio filmić je na povratnoj petlji, i tu je uspon oko 2.5 - 3%.

Poslije sam odustao od skr. stanice, ali je uspon ostao. :S: No svejedno, nemam tu nekih problema, pogotovo sa digitaliziranim lokomotivama. U dekoderu namjestiš BEMF=ON, tj. dekoder osjeti usporenje lok. na usponu i "pusti" veći napon na el.motorić. Korisnik u realnom vremenu ni ne vidi ove operacije koje se događaju u smjeru dekoder <--> motorić, ti vidiš samo glatku vožnju bez ubrzavanja ili usporenja!

Da se vratim na tvoje pitanje, ova Roco ASEA, kao i Roco 1245, Roco 4 države i slične lok. mi nemaju nikakvih problema s vlakom ove dužine. Na analognom upravljanju će malo usporiti, ali bi izvukle i 50% duži vlak bez većih problema.

Gumice na jednoj osovini lokomotive + fino kotrljajući vagoni = Voziiiiiii Miško! *<green:
 

Stanley

Poznati forumaš
Thanks na pojašnjenju.
Ja na svojoj budućoj (akobogda) maketi predviđam teretne garniture maksimalno do nekih 24-28 osovina, zavisno od sastava, uz uspon od 3%. Stoga mi svako iskustvo dobro dođe. ;)
A vozni park je u velikoj većini Roco, plus nešto Brawa, Fleischmann, Piko i Tillig, stoga s kotrljanjem ne bi smjelo biti problema.
No, o tom potom. :cool:
 

Mon

 
Osoblje foruma
Ako imas gumice na tockovima nece uopste da bude problem da se loksa izbori sa tim 3% Stanley,
bez razlike sto ces da imas 28 osovina.

Ja nisam elektro-strucnjak pa se pitam sta ce biti sa dekoderom i sa motorom, dali ce oni da pretrpe neku stetu
zbog napora kojeg treba da uloze da bi kompoziciju popeli na uspon?

Zna neko?
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Evo sad jedne vrlo moderne kompozicije.

Iz tunela izlazi Siemens ES64F4-920 lokomotiva, u vlasništvu Dispolok GmbH. Poznata je pod nadimkom "4 države" jer je jednom prilikom povukla vlak od Hamburga do Rijeke, kroz 4 države i tri granice - bez mijenjanja lokomotive!

Proizvođač je Roco, zaista izvrstan model!

komp_mod1.jpg


Prvi vagon u vlaku je Trix ÖBB Res, sa oznakama epohe 6.

komp_mod2.jpg


Slijede dva ÖBB "H" dvoosovinca, moderniji Hbbillns i malo stariji mu "brat", Hbillns. Prvi je Roco, a drugi Fleischmann.

2010-12-15_modkomp4_.jpg


komp_mod4.jpg


Pa onda jedna DB cisterna tipa Zans, u meni super uspjelom bojanju firmi Wascosa/OMV. Fenomenalan Piko model!

komp_mod5.jpg


Zatim Roco ÖBB Eanos, moderni vagon s RCA grafikom.

komp_mod6.jpg


Sljedeća tri su DB Shimmns vagoni, za prijevoz rolanog lima i sličnih tereta. Prva dva su Roco, a treći je Piko. Sva tri zaista dobri modeli. Uz ovu trojku ide i pozdrav Wiggumu! :plaza: ;)

komp_mod7.jpg


komp_mod8.jpg


komp_mod9.jpg


Zadnji vagon u vlaku je ÖBB Uacs, vagon za prijevoz cementnog praha. Odličan Klein Modellbahn model.

komp_modA.jpg
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Thommo :palac_gore: Zadrti OBB fan! ;)
Imaš li možda u voznom parku kojeg OBB četveroosovinca tipa H?
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Sky kaže:
Thommo :palac_gore: Zadrti OBB fan! ;)
Imaš li možda u voznom parku kojeg OBB četveroosovinca tipa H?
He-he, pa 4 od 9 u ovom vlaku su DB! :D I loksa je švapska! *<green:

Šala, ÖBB je dominantan u kolekciji. Od H 4-osovinaca imam samo jednog, Märklin Habbillns s RCA oznakama. Ti isto imaš pokojeg?
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
Imam jedan Roco 47133. Volio bih u kolekciji imati i jednoga sa RCA oznakama...
 

fic

Član foruma
ove slike su prekrasne :ljubav
Thommo imaš odličan fotić kao da uživo gledam modele klopa
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Hvala fic :crvenilo:

Fotić mi je nov, pa malo isprobavam. Ali i na AUTO modu radi puno bolje slike nego Olympusić kojeg sam do sad koristio! :vrag5:
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Sky kaže:
Imam jedan Roco 47133. Volio bih u kolekciji imati i jednoga sa RCA oznakama...
Znaš li možda koje godine je osnovana RCA, tj. od kad OBB vagoni imaju tu grafiku na sebi?
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Ovo je prva moja nabavka u 2011.-oj! :plaza:

HZ_Uk-z1.jpg


HZ_Uk-z2.jpg


HZ_Uk-z3.jpg


HZ_Uk-z4.jpg


HZ_Uk-z5.jpg


Prekrasan modelčić, zaista je jako detaljan i kvalitetno napravljen. Po tko zna koji put žao mi je što je Herr Klein zatvorio butigu. :(

Inače, model je bez oriđiđi ambalaže, ali je za divno čudo savršeno očuvan! :ljubav
 

Mon

 
Osoblje foruma
Cestitam Thommo :palci_gore:
Lep, odlicno dekoriran vagoncic!
Sad kao i sto pise na njemu "pazljivo manevriraj" da ga ne bi ostetio!
 

Damir

 
Osoblje foruma
Evo da se i ja uključim čestitkama :palci_gore: stvarno imaš zadivljujući vozni park!
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Već koji mjesec je kod mene, ali poslikao sam je tek sad, pa evo je na uvid cijenjenom forum-pučanstvu. :plaza:
Fleischmann ASEA, OBB 1043 006-4.

2011-03-28_FleASEA6.jpg


2011-03-28_FleASEAA.jpg


2011-03-28_FleASEAC.jpg


I jedan (meni) presimpatičan vagončić nabavljen u Grazu, CFL Elm. Iz rane je epohe IV, taman paše za one operacije o kojima tupim u nekoj tamo temi... :D

2011-03-13_C-ulov56.jpg


2011-03-13_C-ulov57.jpg


2011-03-13_C-ulov59.jpg
 
A

Anonymous

Guest
Jutros (pogledajte vrijeme) sa moje strane procitana je Thommina tema kako stoji u naslovu. Po svemu sudeci procitao sam je medju zadnjima. No nije mi krivo, u miru sam prosetao od lokomotive do lokomotive od vagona do vagona. Odusevila me Thommina pedantnost u sastavljanju kompozicija unatoc njegovim godinama te poznavanje svakog objekta zasebno. Interesantan i neobicno rafiniran pristup sakupljanja modela koji se ne vidi tako cesto. Sa svime time, Thommo - dobio si jednu lako prepoznatljivu maketu sa lako prepoznatljivom epohom. Stvarno si me odusevio :palci_gore:
 

Coppaz

Član foruma
Thommo kaže:
Već koji mjesec je kod mene, ali poslikao sam je tek sad, pa evo je na uvid cijenjenom forum-pučanstvu. :plaza:
Fleischmann ASEA, OBB 1043 006-4.

2011-03-28_FleASEA6.jpg
Možda da previše volim ASEA-lokomotive ali oni su zaista mnogo lepi. Ovaj model je isto mnogo fino urađen i Fleischmann obično ima baš jako dobar kvalitet. :palac_gore:


U stvari su Rh 1043 isti kao SJ Rc2 i ÖBB su kupili deset komada od ASEA 1971-1974. Jedan su pokvarili ali oni ostali devet su se svi vratili u švedskoj.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... lsberg.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... ket_rc.jpg
 

Lost Train

Član foruma
Svaka cast Thommo kad vidim tvoje kompozicije i jos neke od kolega tek tada vidim koliko jos neispunjenih zelja imam.Moj favorit u svjetu vlakovaBravo :palci_gore:
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Evo jedne male manevarke u mojoj loko-šupi... Kupljena je polovna, ima par sitnih oštećenja, ali solidno vozi - ako se uzme u obzir da je to Limin model od pred 10-tak godina... Eh, u njoj je već bio ugrađen ESU LokPilot Basic dekoder! :cool:

Slikana je na maketi "Draga". Za krajolik je (najviše) zaslužan naš Željko! :palac_gore:

ÖBB 2067 091-5

IMG_4504.jpg


IMG_4506.jpg


IMG_4507.jpg


... a evo i kako izgleda prototip:

800px-Jedlersdorf2067.jpg
 

Schigi

Član foruma
:) super simpaticna manevarka :palci_gore: .. pomalo podseca na meni omiljenu ALCO Switcher seriju no jedna me stvar kod nje zbunjuje :??:

mozda idem OT ali prosto moram da znam jer prvi put vidim klasican frem od manevarke preko postolja koje kao da je od manje parnjace :shock:
koji bi tu bio princip pokretanja?
ocigledno je da je loksa tipa dizel-elektra (gomila iscrtanih gromova po njoj jasno ukazuju na postojanje generatora) ali dal ima samo jedan trakcijski motor pa se snaga prenosi na ostale osovine preko spoljasnjih poluga, tu ostajem u rebusu :hmmm

:>idea:
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh