Moja HO kolekcija, tj. moje kompozicije

torrente

Poznati forumaš
Schigi kaže:
...

mozda idem OT ali prosto moram da znam jer prvi put vidim klasican frem od manevarke preko postolja koje kao da je od manje parnjace :shock:
koji bi tu bio princip pokretanja?
...

:>idea:

nije to jedini primjer poluga na "neparnjacama". njemacke V20, V60, V140 pa najpoznatija svicarka SBB Ce(Be) 6/8 III ... sigurno ih ima jos... :hmmm
 

NClight

Hybernated
Ima, ima... gotovo sve evropske elektre do kasnih 30' godina 20. stoljeća, a ima i na našim prostorima dizel-hidrauličkih ili mehaničkih manevri sa polugama.
 

Schigi

Član foruma
dizel mehaničkih manevri

aha, cim sam ovo izguglao izasla mi je sledeca slika:



znaci to je tip lokomotive koji mu dodje nesto kao (uz neke razlike) da se stavi veliki kamion na sine :??:

jos jednom sorry na O.T. ali skupljajuci americke modele nisam imao prilike da se susretnem sa ovakvim tipom lokse. tamo preko bare je sve predimenzionirano pa samim tim ovakva manevarka ne bi bila prakticna jer, koliko sam uspeo da procitam, ovakav mehanizam je ogranicen na lake manevarke...
 

Attachments

  • dizelmehanickalok.JPG
    dizelmehanickalok.JPG
    34 KB · Pregleda: 286

nik

Veteran foruma
Schigi kaže:
dizel mehaničkih manevri

aha, cim sam ovo izguglao izasla mi je sledeca slika:



znaci to je tip lokomotive koji mu dodje nesto kao (uz neke razlike) da se stavi veliki kamion na sine :??:

jos jednom sorry na O.T. ali skupljajuci americke modele nisam imao prilike da se susretnem sa ovakvim tipom lokse. tamo preko bare je sve predimenzionirano pa samim tim ovakva manevarka ne bi bila prakticna jer, koliko sam uspeo da procitam, ovakav mehanizam je ogranicen na lake manevarke...

wks600x451_p1.JPG


:prof:
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Nik, nisi u pravu s ovim :prof: ... ;)

Na fotografiji koju si postao je General Electric 45 ton switcher, američka industrijska manevarka iz 50-tih godina 20. stoljeća. Ona ima dva dizel motora od 150 KS i dva generatora, koji pogone jedan elektro motor po postolju, koji je spojen na jednu od osovina. Poluge koje se vide sa vanjske strane postolja prenose snagu i na drugu osovinu koja nije pogonjena direktno elektromotorom. Znači, ovo svakako nije dizel-mehanička lokomotiva. Po UIC standardu to je osovinski raspored B'B'.

Tko ne vjeruje: http://en.wikipedia.org/wiki/GE_45-ton_switcher :>idea:

Amerikanci gotovo da ne poznaju drugi način pogona dizel lokomotiva osim dizel-električnog. 50ih/60ih je Kraus Maffei prodao nekoliko dizel-hidrauličnih voznih lokomotiva Rio Grande i Southern Pacific željeznicama, ali nisu se baš pokazale kao pouzdane. Zvali su ih "Krauts" ("Švabe"). :D :D

Bachmann radi vrlo dobar model ove manevre:


Schigi, ni ti nisi baš na dobrom tragu... Ova ÖBB manevra je dizel-hidraulična lokomotiva, ima Voith hidraulični prijenosnik.
http://de.wikipedia.org/wiki/%C3%96BB_2067

A oni gromovi su samo kao oznaka opasnosti od kontaktne mreže iznad lokse! ;)

Slične su naše Jenbach/ĐĐ manevarke, serije JŽ 732 tj. HŽ 2132, samo Jenbachi nemaju štangu sa strane.
 

Attachments

  • ge_45t_black.jpg
    ge_45t_black.jpg
    41.5 KB · Pregleda: 245

Thommo

 
Osoblje foruma
Postavio sam pitanje o ovom vagonu na njem. forumu (istina na engleskom jeziku :tisina ), ali nema odgovora... Možda kod nas ima boljih znalaca. :??:

Dakle, zanima me ima li ovaj Fleischmannov vagon svoj prototip? Po dužini, stranicama i postoljima
izgleda kao da je neka USA/USTC ostavština iz 2. svj. rata...

IMG_4540.jpg


IMG_4535.jpg


IMG_4534.jpg


IMG_4532.jpg
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Nekoliko zanimljivih vagona koji su zadnjih par mjeseci sletili u kolekciju.

Prvi je Fleischmannov Talbot "Schotterwagen", tj. po naški vagon za prijevoz tucanika. Sličan je onom Damirovom koji je dobio teret, ali je moj od ÖBB-a. Vagon je stvarno detaljan i kvalitetan. Nema oznake, jer je to vagon za specijalne (željezničke) namjene, ali bi vjerojatno imao oznaku Facs.

IMG_5255.jpg


IMG_5256.jpg


IMG_5263.jpg


Sljedeći vagon, ÖBB Fb, je posebno interesantan. To je "Sägespänetransportwagen", iliti vagon za prijevoz drvene piljevine. Pretpostavljam da je prototip dobiven dodavanjem drvene nadogradnje na standardni E vagon. Model je od Klein Modellbahna, a kako ga nitko drugi više ne proizvodi, dosta je rijedak i teško ga je nabaviti.

IMG_5257.jpg


IMG_5258.jpg


IMG_5264.jpg


Treći vagon je Liliputov 6-osovinski plato vagon, ÖBB Samm. Dio je nove Liliput-Bachmann produkcije, ima nešto dijelova za postaviti na model (ove šipke po boku i ograda, crijeva za zrak). Vagon je solidan, iako detalji i tisak nisu baš na Roco/Fleischmann razini.

IMG_5259.jpg


IMG_5260.jpg


IMG_5261.jpg


IMG_5262.jpg
 

cisalpino

Aktivan član
...zanimljiva kolekcija austrijanaca, čak se preklapamo u jednom vagonu :palac_gore: PIKO Wascosa cisterna! u ovaj postojeći vozni park lijepo bi se uklopio neki set od cca šest EC sivo/crvenih vagona npr. ACME/ROCO sa 1216 ili 1044 ili 1822...nadam se da je ušao u rebalans proračuna za 2012.god. :zvizdi:
 

Davor

Veteran foruma
Kao što je Picollo napisao, izuzetna pedantnost u slaganju kompozicija i vrlo rafiniran odabir vagona i lokomotiva. Svaka čast. :palac_gore:

Davor
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Ja na ZG burzu ne idem primarno zbog nabavke modela, nego zbog ekipe i druženja, ali obično se nađe neki "komadić" za kolekciju. ;)

Ovaj wasserwagen, tj. dvoosovinska cisterna za vodu, bit će dio nekog mog radnog vlaka. Inače je to Roco Club model iz 2003. godine. Viđao sam ga zadnje dve-tri burze kod istog prodavača, pa sam ga uz fer cijenu riješio muke i kupio ga. :D

IMG_5284.jpg


IMG_5288.jpg
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Jedan Liliput kit za sastavljanje me prisjetio da je ova tema malo zapostavljena... :)

Pa, evo jedne ÖBB radne kompozicije. Vuče dvoosoovinska manevra 2060 od Kleinbahna.

IMG_6214.jpg


Vagon za osoblje je od Roca, kao i crvena cisterna za vodu.

IMG_6217.jpg


IMG_6218.jpg


Balast za popravak pruge voze u četveroosovincu sa gravitacijskim samoistovarom. Model je Fleischmann.

IMG_6219.jpg


Cijevi za neke tamo popravke voze na Kbs vagonu, Roco model.

IMG_6220.jpg


A štok kompozicije drži teretna motorna drezina.

IMG_6222.jpg


To je Liliputov proizvod, dolazi u kitu. Sklapanje nije nimalo teško, kopče i kotači su dio kompleta.
Ovako izgleda u radu. Ljepilo, nešto osnovnog alata i malo strpljenja, i dobije se jeftin model kojeg ostali proizvođači ne proizvode.

IMG_6210.jpg


IMG_6213.jpg


Još par slika gotovog modela.

IMG_6224.jpg


IMG_6225.jpg


IMG_6227.jpg
 

hyperion

Veteran foruma
Thommo kaže:
To je Liliputov proizvod, dolazi u kitu. Sklapanje nije nimalo teško, kopče i kotači su dio kompleta.
Gdje je ta drezina na njihovoj stranici? Ja sam našao samo dvije žute Plasser & Theurer drezine.
 

Damir

 
Osoblje foruma
Wile E Coyote kaže:
ja bi na onaj plastični kup "šodera" ipak nabacil sloj pravog..

Nije plastika nego olovo!
Ali, slažem se s tvojim mišljenjem za pravi šoder preko toga ;)
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Ja se ne slažem! >:finger:

Mislim, slažem se da je teret nerealan, ali bi za sanduk ove drezine bolje pasala hrpa pragova ili kakav alat. Trebalo bi odrezati ili otući jednu olovnu ploču za dno sanduka, da se ne izgubi sva težina, obojati u plavo ili tamno da se ne primijeti, i ubaciti hrpu pragova sa starih tračnica...

Također bi bilo dobro obojati svjetla u srebrno i crveno, i ove hidrauličke elemente i kuku u srebrno i crno....

Sad ću si taj plan za doradu staviti na popis modelarskih planova koje treba napraviti... :zvizdi: negdje na 23. mjesto... >:read: *<green:
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Opa Klek, pa imaš ti mnogo toga za pokazati! :palac_gore:

I ti si znači sastavio par drezina. Fino, fino!
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh