Roco SŽ/JŽ 03 (SB 109)

Mon

 
Osoblje foruma
:naklon: za slike nik, odlicne su!

Svaka cast! 1990 a parnjace se dime!

U Makedoniji su za razliku, pocevsi od 1971 (kada su ih ukinuli) pa nadalje sve parnjace poslali u zeljezaru na topljenje
bez razlike sto su iste bile u ispravnom, voznom stanju! :S: :uvrnut
 

mali.paja

Član foruma
nik kaže:
Karlovac u svibnju 1990.[/b
Lokomotiva 03 je nakon dolaska iz Splita otišla u ložionu na namirivanje vodom i ugljenom.
Foto: D.Kušt

Turisti iz vlaka su nakon dolaska u Karlovac prenoćili u hotelu, vlak je przan otišao prema Ljubljani a slijedeći dan je u Karlovac došla 17-ica sa muzejskim 2-osovincima i odvezla 'putnike' preko Ozlja u Sloveniju.

Vlak je iz Karlovca do Dobove vukla elektra serije 441. Lokomotiva 06 je bila naprijed dok je 03 bila na kraju vlaka. Strojovođa na seriji 03 je bio iz Divače. Strojovođa na elektri je bio Ivan Pavlek. Vlak je imao zadržavanje samo u Zagreb Zapadnom kolodvoru i Zaprešiću.

http://i276.photobucket.com/albums/kk22 ... g075rs.jpg
http://i276.photobucket.com/albums/kk22 ... g077rs.jpg

Zagreb Gl.kol. Fotografiju uslikao D.K. krajem šezdesetih godina.
 

Stanley

Poznati forumaš
Mon kaže:
U Makedoniji su za razliku, pocevsi od 1971 (kada su ih ukinuli) pa nadalje sve parnjace poslali u zeljezaru na topljenje
bez razlike sto su iste bile u ispravnom, voznom stanju! :S: :uvrnut
Godine 1986. vidio sam u Velesu nekoliko lokomotiva serije 33. Bile su u hladnom stanju, ali su u tenderu imale ugljen. Vjerojatno je bila riječ o tzv. ratnoj rezervi.
 

Mon

 
Osoblje foruma
Jeste Stanley, u Velesu su bile par njih stacionirane kao ratne rezerve ali su tokom vremena neke jednostavno "nestale"
tako da su ostale samo jos 01-064 i 33-090.
Ova druga, 33-090, je zaslugom forumasa Vladimira koji je imao "vjetar u ledja" sa strane rezisera Stoleta Popova i potrebe njegovog filma
"Bajke sa divljeg istoka" prosle godine sveze ofarbana i sada je guraju sa manevrom da bi snimili taj film.

A 01-064 je jos uvek u jadnom stanju, eno je trune u Velesu.
Sve u svemu u Makedoniji je ostalo samo nekoliko parnjaca koje se mogu na prstima jedne ruke izbrojati,
i sve su to spomenici (nijedna nije u voznom stanju). :S:
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=549

Malo smo otisli u O.T. , izvini nik.
 

kasti

Član foruma
Supporter (2016)
Nik imam jedno pitanje: koji model je napravljen po tvome kako treba. Blago tebi jer uštediš puno novca kad ne kupiš ništa jer ne valja jedno te drugo. Imao sam prilike upoznati se bivšim konstruktorom Roca u njegova zlatna doba. Iz razgovora sam zaključio izmedju svega da se ogradjuju od takozvanih modelara je zna se da je uvjek moguče napraviti bolje ali model biče uvjek model in nikada neče napraviti modela u nulu. Zato sam i stavio post o weinert meingleis da se vidi da niko nema početka kako treba šine recimo. Da idemo dalje kod kupplunga. Koja je napravljena kako prave i u razmjeru 1:87 NIJEDNA. Oprosti ali umjesto da se veselimo jedne ljepe lokomotive tražimo ono što ne valja. Pa i Micro Metakit ili Feinmechanik ne prave kako treba /imao sam 2 komada od njih jedno JŽ 145 / Koliko se godina čekalo na nešto takvo? Ja osobno čekao sam 30 godina. Kako čete onda tek komentirati JŽ ili SŽ verziju ako je naprave. Samo toliko sa moje strane Uživajmo u tim modelima jer drugih nema a život je samo jedan.
Štetasamo da na prostoru ex Yu nema nijedne firme koja bi napravila model u nulu i to za recimo 100 eur.
još uvjek prijateljski pozz
kasti
 

NClight

Hybernated
Ma, nije problem u prigovaranju... svi mi imamo svoje zahtjeve i prohtjeve a modelima cijena nikako da padne.

Problem je po meni, što se još nitko kod nas nije usudio napraviti KIT za KONVERZIJU tj složiti paketić dijelova i dekala za preradu modela u odgovarajući... nešto u stilu Weinarta. Komadić-dva resina, koji komad jetkanog bakra i mali arak dekala... pa nije to svjetsko čudo nego normalna pojava u svakoj modelarskoj zemlji.

U zadnje vrijeme isprofiliralo se dosta ekipe sa preradama i doradama modela... da samo slože po jedan paketić za najproblematičnije modele, već bi bilo lakše. Broj modela bi se povećao, momci nešto zaradili, a sa većom prodajom modela osiguralo bi se i tržište.

Da ne velim da ima ekipe koja nemože, nezna ili se ne usudi prčakti... pa neka to prepuste sposobnijima uz naknadu. Nećete od toga živjeti, ali uz fer cijenu, da se natući koji € za pokrivanje troškova i malu zaradu. (Nik radi već godinama dorade i prerade modela... zar je jedini?)

Malo širi pogled na stvari ne škodi...

Zar bi bio veliki problem za ovu ljepoticu složiti dva-tri kompleta dodataka?
Vratimo se mi loksi... sa svim manama i slabostima, što je bolje upoznamo biti će lakše doraditi na pravi način... ;)
 

crhav

Aktivan član
Ne zelim prigovarati nikome ali mislim da je Roco pretjerao sa cijenom tog modela! Pa cak i najljepse Roco-ve 01 ili 50 nekostaju toliko.
Istina to je i prvi model koji ima podvozje u kombinaciji 2-6-0! Napraviti jedan dobar model sa tim podvozijem je nije bas lako! Vjerojatno i to povecava cijenu.
Velimir
 

nik

Veteran foruma
kasti kaže:
Nik imam jedno pitanje: koji model je napravljen po tvome kako treba. Blago tebi jer uštediš puno novca kad ne kupiš ništa jer ne valja jedno te drugo. Imao sam prilike upoznati se bivšim konstruktorom Roca u njegova zlatna doba. Iz razgovora sam zaključio izmedju svega da se ogradjuju od takozvanih modelara je zna se da je uvjek moguče napraviti bolje ali model biče uvjek model in nikada neče napraviti modela u nulu. Zato sam i stavio post o weinert meingleis da se vidi da niko nema početka kako treba šine recimo. Da idemo dalje kod kupplunga. Koja je napravljena kako prave i u razmjeru 1:87 NIJEDNA. Oprosti ali umjesto da se veselimo jedne ljepe lokomotive tražimo ono što ne valja. Pa i Micro Metakit ili Feinmechanik ne prave kako treba /imao sam 2 komada od njih jedno JŽ 145 / Koliko se godina čekalo na nešto takvo? Ja osobno čekao sam 30 godina. Kako čete onda tek komentirati JŽ ili SŽ verziju ako je naprave. Samo toliko sa moje strane Uživajmo u tim modelima jer drugih nema a život je samo jedan.
Štetasamo da na prostoru ex Yu nema nijedne firme koja bi napravila model u nulu i to za recimo 100 eur.
još uvjek prijateljski pozz
kasti

Kad si već zapeo braniti Roco da ti opširno i argumentirano odgovorim u vezi kotača.

Ovo je zadnja generacuja Roco lokomotive pa ima metalne kotače. Metalni kotači na Roco parnim lomomotivama su slične konstrukije kao i zadnja generacija plastičnih Roco kotača na parnjačama što znači da nema rupu za osovinu skroz kroz kotač nego od iza za recimo 3/4 debljine kotača a od naprijed je kotač bez rupe i na sredini ima reljefno izrađenu imitaciju čela osovine. Roco zadnjih godina svoje kotače za vagone i lokomotive izrađuje u nekakvom sjajnom 'tamnosrebrnom' finišu koji liči na polirani čelik. Kotači parnih lokomotiva su usto i lakirani odgovarajućom bojom, izuzev obruča i vijenca odnosno onog dijela koji je u kontaktu sa tračnicom. Trebalo je samo, prilikom farbanja u crno, kotače ove lokomotive maskirati u središnjem dijelu kako bi isti ostao nepofarban odnosno bio vidljiv goli metal što bi daleko bolje izgledalo nego kružić sivosrebrne boje.

I ne, nije stvar u tome da od modela očekujem nemoguće i tražim savršenstvo nego je svar u tome da Roco ima lošeg tehnologa koji nije izabrao ovu opisanu opciju nego farbanje u sivosrebrno čime je:
a) dobio bitno lošiji efekt na modelu (a nije ništa 'uštedio' jer kad se lakira kotač u crno svejedno je da li maska pokriva samo obod ili i srednji dio kotača)
b) dodao još jednu radnu operaciju u izradu modela (farbanje kruga na kotaču) čime je poskupio proizvodnju
...i ovo sve samo potvrđuje da je Roco i dalje na svojoj sigurnoj silaznoj putanji.
 

nik

Veteran foruma
NClight kaže:
Ma, nije problem u prigovaranju... svi mi imamo svoje zahtjeve i prohtjeve a modelima cijena nikako da padne.

Problem je po meni, što se još nitko kod nas nije usudio napraviti KIT za KONVERZIJU tj složiti paketić dijelova i dekala za preradu modela u odgovarajući... nešto u stilu Weinarta. Komadić-dva resina, koji komad jetkanog bakra i mali arak dekala... pa nije to svjetsko čudo nego normalna pojava u svakoj modelarskoj zemlji.

U zadnje vrijeme isprofiliralo se dosta ekipe sa preradama i doradama modela... da samo slože po jedan paketić za najproblematičnije modele, već bi bilo lakše. Broj modela bi se povećao, momci nešto zaradili, a sa većom prodajom modela osiguralo bi se i tržište.

Da ne velim da ima ekipe koja nemože, nezna ili se ne usudi prčakti... pa neka to prepuste sposobnijima uz naknadu. Nećete od toga živjeti, ali uz fer cijenu, da se natući koji € za pokrivanje troškova i malu zaradu. (Nik radi već godinama dorade i prerade modela... zar je jedini?)

Malo širi pogled na stvari ne škodi...

Zar bi bio veliki problem za ovu ljepoticu složiti dva-tri kompleta dodataka?
Vratimo se mi loksi... sa svim manama i slabostima, što je bolje upoznamo biti će lakše doraditi na pravi način... ;)

Ma neće trebati ovoj SB 109 dodaci za doradu, biti će to korektan model ali ne onoliko koliko bi mogao biti da su neke sitnice pametnije napravljene. Što se cijene tiče najavljeno je 400 eura za model bez zvuka ali se toplo nadam da će se u dućanima prodavati nešto jeftinije; 350 bi po mom mišljenju već bila korektna cijena. Kod ove, kao i kod većine drugih A-U parnjača, problem je relativno mali mogući broj prodanih komada; moguća tržišta su Austrija, exYU, Mađarska i ponešto Italija (pod FS su vozile samo u Ep.II; došle kao ratni plijen i brzo kasirane zbog elektrifikacije). Priča se da će 2013. ići i model JŽ verzije kao muzejske* u Ep.IV pa prerade u 'domaće' neće biti potrebne.

*) danas postoje samo 3 sačuvane lokomotive ovog tipa; SB(OBB), MAV i SŽ(JŽ) a sve voze ili su vozile pa Roco baš i nema izbora osim da napravi SVE 3 jer drugih nema u aktuelnoj epohi

BTW KlubBaat radi set za konverziju Roco ili Liliput parnjača u JŽ seriju 53 (sadrži jetkane dijelove i dekale) a čini mi se da se nešto slično sprema i za seriju 33.
 

nik

Veteran foruma
crhav kaže:
Ne zelim prigovarati nikome ali mislim da je Roco pretjerao sa cijenom tog modela! Pa cak i najljepse Roco-ve 01 ili 50 nekostaju toliko.
Istina to je i prvi model koji ima podvozje u kombinaciji 2-6-0! Napraviti jedan dobar model sa tim podvozijem je nije bas lako! Vjerojatno i to povecava cijenu.
Velimir

Nije ova i bilo koja DB lokomotiva uopće za usporedbu; ovdje je riječ o daleko manjoj seriji pa i cijena mora biti osjetno viša da bi se izrada alata isplatila, nažalost.
 

Thommo

 
Osoblje foruma
Imao sam sreću u proljeće 2010. prisustvovati vožnji SB 109 pod parom! Muzejska mađarska ljepotica je posjetila Kotoribu povodom 150. godina prve pruge u HR.

P4240656.jpg


P4240685.jpg


P4240659.jpg


http://www.zeljeznice.net/forum/index.p ... ge__st__40

Model izgleda prekrasno, ali nažalost po ovoj cijeni meni baš nikako ne ulazi u koncepciju... Nadam se da će vozna svojstva biti izvrsna, tj. u skladu s cijenom!
 

Damir

 
Osoblje foruma
Što se tiče kvalitete novije generacije Roco parnih lokomotiva,a tu se slažem sa nikom da i nisu neke kvalitete.
U 5 mjesecu imao sam osobnu čast upoznati gospodina Matjaža (nemogu se sjetiti prezimena) koji je
bio jedan od 3 Slovenska inžinjera od samoga nastajanja tvornice Roco.
On mi je toga jako puno ispričao kako je bilo nekada i kakva je situacija sada.
Rekao je još i ovo: Uzmi i pogledaj parnjaču ili bilo koji drugi model koji se proizvodio unatrag 15 i više godina
pa potom uzmi današnju najnoviju proizvodnju i vidjet ćeš bitne razlike u kvaliteti obrade. ISTINA!
Imam Rocove modele starije i nove proizvodnje,a čak mi se na jednoj novoj parnjači odmolala vida na poluzi
koja pokreće kotač i srećom da sam to primjetio jer ko bi je više našao?!
Uz sve to samo da se zna (za one koji neznaju),Roco se više ne proizvodi u Austriji već u Slovačkoj. U Beču im je samo uprava i to je sve...
 

kasti

Član foruma
Supporter (2016)
Da došlo do greške koju sada ispravljam. Kod Roca nemam ništa da ga branim ali sada je napravio tip lokomotive koja je bila napravljena baš za trasu Dunaj /Beč/ -Trst. Tako da je i sa tim oznakama naša jer tada je ta teritorija bila po AUMonarhijom. Davor je napisaoc nešto o g. Matjažu Bratovžu koji je bio u Rocu u zlatna doba Rocoa. Ali znajte tada je Roco imao svog vlasnika i normalno se radilo drugčije kao danas. Kao sa pogleda kapitala, kvalitete i kontrole. Danas Roco nema ništa sa Rocom iz zlatne dobe samo ime. Nekoliko ljudi došlo do para i kupili alate te počeli raditi željeznice. Zna se da kvaliteta pada a prave se lokse i u Kini tako da ako je napravljena u Slovačkoj još je dobro. U takvom vremenu živimo sada kvaliteta ne vijedi puno samo da se vlasnik kapitala dočepa novca što brže i lakše. Ali ne mogu dobiti 15-20 godina stare Roco 109 jer tada se nije proizvodila pa ču je prihvatiti takvu kakva jest. Želja za jednu takvu našu loksu je stara 30 godina pa neka se ispuni.
pozz
kasti
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh