Roco SŽ/JŽ 03 (SB 109)

Davor

Veteran foruma
Prvobitna oznaka ovih lokomotiva bila je SHS 109. Samo je preuzeta numeracija od SüdB. Kasnije je prenumerisana u 03.
 

kasti

Član foruma
Supporter (2016)
Loksa, kotao i kabina su iz plastike. U kotlu je uteg tako, da ima prednji dio dovoljnu težinu i loksa vozi veoma dobro. Isto dobro je napravljena što se održavnja tiče. Rasklapanje veoma jednostavno. Vozi dobro i po radijusu 360 i u S zavojima ali nije trasa za ovakvu loksu. Motor je iz br24 sa takvom malom švungmasom, da je i ne bi trebalo. Moja je analogna /zvučna me nije uvjerila još/ i sa dobrim trafom startuje i ubrzava kao digitalna. Izrada je fenomenalna usporedba sa micro feinmechanikom ukazuje da je nadmašila handarbeit messingmodelle. Moja vozi tiho /na stranim forumima ljudi pričaju svašta/
Vuče 5 brzih vagona a 220mm bez problema duže kompozicije ne mogu staviti zbog ograničenog prostora. Generator pare se stavlja sa vrha skida se dimnjak /ne baš lako/. Sve u svemu fali bolje rečeno višak je nekih 50 eur kod cjene ali shvatite da je to model austrijske parnjače i na njemačke kojih je previše na tržištu pa im cjena pada. 310 tki nije cjena pala posle tolko vremena jer je to nešto drugo nega einhajc loksa. Nemojte zamjeriti ljubitelji njemaca ali priznajte da ima te robe previše. Ponuda i potražnja. Kad če biti Austrijskih isto toliko i cjene če pasti. Samo da naprave još koji model ala 170,270 ili 180 ,80 neču im zamjeriti i takvu cjenu. Moja filozofija je malo ali dobro.
Pozdrav svima paroljubcima
 

nik

Veteran foruma
Balkano kaže:
Pitam se sta bi trebalo na modelu, zapravo pogotovo na oznakama uciniti da se pretvori u SHS seriju 03 kasnih 20ih godina. Posto nemam slike iz tog doba nemam pojima kako su oznake tadasnjih SHS parnjaca iz bivse Austro-Ugarske izgledale... :hmmm
72110detail4.jpg

Mislim da bi se mogla naći negdje pokoja slika, potražiti ću; uglavnom nije ništa bitno mijenjano u odnosu na originalne oznake.
 

nik

Veteran foruma
U knjizi Tadeja Bratea je i ova skica.

Prema gornjem rješenju trebalo bi samo nekako i negdje dodati ovakvu pločicu:

SHS-CXC
_(Sud)

...kako se vidi na mnogim slikama lijevane SHS pločice su uglavnom bile jako svijetle sa nešto tamnijim natpisima i okvirom. Ja bi to protumačio kao mesingane pločice kojima je udubljeni dio bio ofarban u bijelo (analogno sa JŽ-J>l< pločicama čiji je udubljeni dio bio crven) i u modelu bi ih odradio jetkanjem.
 

Attachments

  • sb-shs.JPG
    sb-shs.JPG
    354.4 KB · Pregleda: 71

nik

Veteran foruma
kasti kaže:
Loksa, kotao i kabina su iz plastike. U kotlu je uteg tako, da ima prednji dio dovoljnu težinu i loksa vozi veoma dobro. Isto dobro je napravljena što se održavnja tiče. Rasklapanje veoma jednostavno. Vozi dobro i po radijusu 360 i u S zavojima ali nije trasa za ovakvu loksu. Motor je iz br24 sa takvom malom švungmasom, da je i ne bi trebalo. Moja je analogna /zvučna me nije uvjerila još/ i sa dobrim trafom startuje i ubrzava kao digitalna. Izrada je fenomenalna usporedba sa micro feinmechanikom ukazuje da je nadmašila handarbeit messingmodelle. Moja vozi tiho /na stranim forumima ljudi pričaju svašta/
Vuče 5 brzih vagona a 220mm bez problema duže kompozicije ne mogu staviti zbog ograničenog prostora. Generator pare se stavlja sa vrha skida se dimnjak /ne baš lako/. Sve u svemu fali bolje rečeno višak je nekih 50 eur kod cjene ali shvatite da je to model austrijske parnjače i na njemačke kojih je previše na tržištu pa im cjena pada. 310 tki nije cjena pala posle tolko vremena jer je to nešto drugo nega einhajc loksa. Nemojte zamjeriti ljubitelji njemaca ali priznajte da ima te robe previše. Ponuda i potražnja. Kad če biti Austrijskih isto toliko i cjene če pasti. Samo da naprave još koji model ala 170,270 ili 180 ,80 neču im zamjeriti i takvu cjenu. Moja filozofija je malo ali dobro.
Pozdrav svima paroljubcima

Cijena u ovom slučaju nije preveliki problem iako bi 50 eura manje bilo najkorektnije. Problem su one očajno izvedene srebrne 'fleke' na kotačima kao i to što je pogon samo u tenderu a to je za Roco 25-godišnji korak unazad. No što je tu je jer novi model ovog tipa lokomotive sigurno nećemo dobiti idućih nekoliko desetljeća.

Ja namjeravam kupiti muzejsku JŽ 03-002 ako izađe kako se priča a ukoliko Roco na njoj nešto opako ne zabrlja. JŽ lokomotiva ima kompletno crvene kotače pa me 'fleke' ne brinu a za povući muzejsku garnituru sa 5 vagona biti će dovoljan i pogon u tenderu. Ta muzejska 03 može ujedno zadovoljiti i potrebe onih koji skupljaju 'domaću' epohu III jer su razlike neznatne a 'domaće' tržište za tu epohu izuzetno malo.

Isto tako se nadam da će Roco prije ili kasnije napraviti jednu tipičnu JŽ 33, sa YU-zastavom na 'ušima', iz zadnjih godina redovne upotrebe. Općenito se može reći da je, dolaskom ACME Goša modela, YU epoha IV postala prilično popularna i mislim da je nužno da se pojave i velikoserijski modeli tipičnih parnjača iz zadnjeg desetljeća parne vuče kod nas; prvenstveno Roco->33 i Ree->62 a uz to i Rivarossi->36, Roco->25 i Roco ili Liliput->53. Osim toga više je nego realno očekivati da se u skorije vrijeme pojave i velikoserijski modeli serija 37 i 38 jer ta dva tipa pokrivaju, u raznim verzijama oznaka, poprilično veliko tržište.
 

Balkano

Član foruma
nik kaže:
prvenstveno Roco->33 i Ree->62 a uz to i Rivarossi->36, Roco->25 i Roco ili Liliput->53. Osim toga više je nego realno očekivati da se u skorije vrijeme pojave i velikoserijski modeli serija 37 i 38 jer ta dva tipa pokrivaju, u raznim verzijama oznaka, poprilično veliko tržište.
Nebi bas bio siguran u to, da se sta se ex-yu parnjaca tice, mogu davat bilo kakve prognoze. Rocojevu JZ 03 ces samo zato moc imat, jer je taj model izdan zbog 175. obljetnice austrijskih zeljeznica, i zato jer je taj tip lokomotive slucajno vozio po yu-terenu, pa kad vec imaju "glavnu" formu, nije neka velika stvar izdat i JZ verziju. Ali da bi jedan proizvodac samo tako krenuo na JZ parnjace nevjerujem bas. Premalo nas je ipak, i premalo se ima para. Zato ce se sigurno i dalje koncentrirat na popularnije modele i na trziste od kojeg se moze najvise ocekivat: Njemacka. Jer za takve egzote kao yu-parnjace jednostavno u ovim vremenima nema mjesta. Moje misljenje. Naravno da mi nebi bilo krivo da sam promasijo s tim misljenjem i da nam dode konacno val raznoraznih ex-yu-lokomotiva, al slabo vjerujem. A sta se tice mene: ja sam apsolutno vise interesiran na epohi I i II. Serija 01, 07 ili 30 a pogotovo 32 je totalno nesta sta mi treba i sta bi me jako radovalo. Ali to mogu totalno zaboravit, jer u jednoj tocki se slazem s tobom: AKO nas ocekuju razne JZ parnjace u buducnosti, to ce uglavnom bit epoha IV i mozda jos malo III.
 

kasti

Član foruma
Supporter (2016)
Ajme Nik kako te gnjave te fleke. Što se kotača JŽ 03 tiče bar onih koje ja poznajem nisu bili crveni nego crne a utegi i fleke crvene.
Zaboravili ste Brawinu 178 alisa FS 893 koje je kasnije došla kao JŽ52 /gledaj opis iz novosti 2011 Brawa/ Vjerujete doči če i 170/24/ i 270/25/ samo za koje vrijeme. Vidječemo šta če stvoriti iz eventuelnog JŽ modela, koji dimnjak če staviti sa ušima ili bez, što se 33 tiče iz mog sečanja zastave na ušima bile su prioriteta možda na teritoriji izvan Slovenije /za jednu znam ali ostale bile su bez zastave/.
Ja se veselim bilo kojega modela jer dosta je Save proteklo od kada sam snivao o našim modelima. Kako smo se veselili kada je Kleinbahn izradio 156/25 i 93/52. i to negde oko 1978 ili nešto. Samo da je bilo a ti Nik sada o flekama. Biče još modela samo para neče biti ovoliko zbog zbog toga kod mene važi manje ali dobro.
pozz
 

nik

Veteran foruma
kasti kaže:
Ajme Nik kako te gnjave te fleke. Što se kotača JŽ 03 tiče bar onih koje ja poznajem nisu bili crveni nego crne a utegi i fleke crvene.
Zaboravili ste Brawinu 178 alisa FS 893 koje je kasnije došla kao JŽ52 /gledaj opis iz novosti 2011 Brawa/ Vjerujete doči če i 170/24/ i 270/25/ samo za koje vrijeme. Vidječemo šta če stvoriti iz eventuelnog JŽ modela, koji dimnjak če staviti sa ušima ili bez, što se 33 tiče iz mog sečanja zastave na ušima bile su prioriteta možda na teritoriji izvan Slovenije /za jednu znam ali ostale bile su bez zastave/.
Ja se veselim bilo kojega modela jer dosta je Save proteklo od kada sam snivao o našim modelima. Kako smo se veselili kada je Kleinbahn izradio 156/25 i 93/52. i to negde oko 1978 ili nešto. Samo da je bilo a ti Nik sada o flekama. Biče još modela samo para neče biti ovoliko zbog zbog toga kod mene važi manje ali dobro.
pozz

Htio sam napisati da 'fleke' trebaju biti crvene a ne u boji metala ali sam napisao kotači; poanta je u tome da će na modelu u svakom slučaju moći dobro ispasti kotači... :S:

Nisam zaboravio seriju 52 kao niti 24 ali to su lokomotive koje nisu u prometu dočekale epohu IV i za njih je tržište izuzetno malo. Ima i još hrpa drugih JŽ serija koje već postoje kao osnovni H0 modeli ali isto nije realno očekivati ih kao JŽ modele odnosno tržište za njih je vrlo upitno; to su serije 09, 23, 106, 118, 128, 140, 142, 147, 154, 158, 159, 163 i 188.
 

nik

Veteran foruma
Balkano kaže:
nik kaže:
prvenstveno Roco->33 i Ree->62 a uz to i Rivarossi->36, Roco->25 i Roco ili Liliput->53. Osim toga više je nego realno očekivati da se u skorije vrijeme pojave i velikoserijski modeli serija 37 i 38 jer ta dva tipa pokrivaju, u raznim verzijama oznaka, poprilično veliko tržište.
Nebi bas bio siguran u to, da se sta se ex-yu parnjaca tice, mogu davat bilo kakve prognoze. Rocojevu JZ 03 ces samo zato moc imat, jer je taj model izdan zbog 175. obljetnice austrijskih zeljeznica, i zato jer je taj tip lokomotive slucajno vozio po yu-terenu, pa kad vec imaju "glavnu" formu, nije neka velika stvar izdat i JZ verziju. Ali da bi jedan proizvodac samo tako krenuo na JZ parnjace nevjerujem bas. Premalo nas je ipak, i premalo se ima para. Zato ce se sigurno i dalje koncentrirat na popularnije modele i na trziste od kojeg se moze najvise ocekivat: Njemacka. Jer za takve egzote kao yu-parnjace jednostavno u ovim vremenima nema mjesta. Moje misljenje. Naravno da mi nebi bilo krivo da sam promasijo s tim misljenjem i da nam dode konacno val raznoraznih ex-yu-lokomotiva, al slabo vjerujem. A sta se tice mene: ja sam apsolutno vise interesiran na epohi I i II. Serija 01, 07 ili 30 a pogotovo 32 je totalno nesta sta mi treba i sta bi me jako radovalo. Ali to mogu totalno zaboravit, jer u jednoj tocki se slazem s tobom: AKO nas ocekuju razne JZ parnjace u buducnosti, to ce uglavnom bit epoha IV i mozda jos malo III.

Pa i sve serije parnjača koje sam nabrojao postoje već kao modeli ili će vrlo vjerojatno uskoro postojati pa je JŽ verzija samo varijanta farbanja u ediciji od cca 200 komada a to se sigurno može prodati.
 

kasti

Član foruma
Supporter (2016)
Momci upravo gledam novosti Roco 2013. Nema JŽ 03 nego SŽ 03. Po meni greška kod odluke ali strici su pametniji . Ne sečam se da bi neka firma prvo napravila muzejsku verziju neke lokomotive koja nije vozila redovito. A i cijena je otišla u nebo. Prije bila analog verzija 399 sada 439 ojriča.Brižita isto dolazi tako da ove godine nema odmora.
Sretno skupljanje novca.
 

Thommo

 
Osoblje foruma
2013-01-17_MAV109.jpg

Kako se i očekivalo, evo i najave muzejske Mađarice koja je posjetila Kotoribu. :palac_gore:

Imao sam sreću u proljeće 2010. prisustvovati vožnji SB 109 pod parom! Muzejska mađarska ljepotica je posjetila Kotoribu povodom 150. godina prve pruge u HR.

P4240656.jpg


P4240685.jpg


P4240659.jpg


http://www.zeljeznice.net/forum/index.p ... ge__st__40

Model izgleda prekrasno, ali nažalost po ovoj cijeni meni baš nikako ne ulazi u koncepciju... Nadam se da će vozna svojstva biti izvrsna, tj. u skladu s cijenom!
 
Last edited:

nik

Veteran foruma
SŽ 03 ep.VI analogna ili sa zvukom. To je oboje krivo jer tu lokomotivu u toj epohi može predstavljati samo model bez motora (dummy).

JŽ 03 (muzejska) je godinama vozila turističke vlakove po Sloveniji i do Pule, Rijeke i Splita a bila je i '87. na paradi u Beču. SŽ 03 je kratko vozila po Sloveniji i već beskrajno dugo stoji u muzeju. JŽ 03 (muzejska) može kod puno modelara 'glumiti' JŽ 03 u redovitom prometu, vukući ACME exFS JŽ vagone.

No, što je - tu je; uštediti ću 400 eura... :aplauz:
 

Sky

 
Supporter (2016)
Supporter 2020
Supporter 2023
nik kaže:
No, što je - tu je; uštediti ću 400 eura... :aplauz:
Nemoj tako! Opet će te netko prozvati da brojiš zakovice... >:D:
 

nik

Veteran foruma
Sky kaže:
nik kaže:
No, što je - tu je; uštediti ću 400 eura... :aplauz:
Nemoj tako! Opet će te netko prozvati da brojiš zakovice... >:D:
Kasti neće; i on je napisao da je razočaran Rocovom odlukom. ;)

BTW Fleischmann (a to je danas ista firma kao i Roco) je već radio jednu 'nepomičnu' parnjaču iz ljubljanskog muzeja. Uskotračnu K3 u 0e mjerilu. Završilo je tako da su ju na kraju prodavali u start-setu znatno jeftinijem od same lokomotive (a to je bilo kad su već bili zajedno sa Rocom). :D
 

milošjocif

Član foruma
Slažem se s Nikom i Kastijem.Ja ču je ipak uzet,ali ide odmah na preradu u JŽ.Imamo znanja i mogučnosti,da se to uradi-barem za sada.
LP Miloš
 

nik

Veteran foruma
milošjocif kaže:
Slažem se s Nikom i Kastijem.Ja ču je ipak uzet,ali ide odmah na preradu u JŽ.Imamo znanja i mogučnosti,da se to uradi-barem za sada.
LP Miloš
Mogao bi i ja preurediti oznake na JŽ ali neću iz principa plaćati 400 eura nekom tko je toliko glup da ide raditi model sa 'krivim' oznakama.
Isto kao što nisam želio imati plavu JŽ Mimaru pa je tada Acme ostao bez mojih 300 eura (iako to uopće nije isto jer je Acme nesvjesno napravio glupu grešku a Roco svjesno donio glupu odluku).

A o tome kako dobro Roco 'bira' što će raditi najbolje govori pad cijene 'Beograd Expressa' u dućanima i to što neznam nikoga tko ga je kupio...
>:)
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh