Roco SŽ/JŽ 03 (SB 109)

nik

Veteran foruma
KlubBaat DLP1301 jetkane pločice za JŽ 03-002
24lokqw.jpg

I ovdje imam nekoliko sitnih zamjerki:
-pločica sa 'ušima' je od novog srebra umjesto od mesinga a na njoj su i 'krilati kotači' za na 'uha' koji su onda krive boje, kao da su od aluminija a ne od mesinga; trebalo je onda ili i pločicu za 'uši' napraviti od mesinga ili te 'krilate kotače' staviti na pločicu sa natpisima koja je mesingana
-fali kvadratna pločica sa četiri šarafa u uglovima koja ide na vrh čela lokomotive, iza horizontalnog rukohvata; uz Roco model je ta pločica priložena ali na njoj je i 'krilati kotač' kojeg na JŽ verziji tamo nije bilo, teško ga je sada ukloniti sa pločice a da ne ostanu tragovi rezanja/brušenja
...ako se u međuvremenu još nečeg sjetim dopisati ću kasnije u temi.
 
Last edited:

nik

Veteran foruma
Evo i svih postojećih pločica za Roco 03-002 lokomotivu.
25flp5g.jpg

Ispred lokomotive su dodatne KlubBaat pločice a ispred tendera originalne Roco pločice priložene uz model; one su već ofarbane i samo na crvenima treba obrisati/ostrugati/obrusiti boju sa izbočina (kod crnih je glupo izvedeno to što su komplrtno ofarbane u crno pa je onda 'krilati kotač' dofarban zlatnom bojom umjesto da je maskiran kod farbanja u crno pa bi ostao u prirodnoj boji mesinga).

Treba napomenuti da KlubBaat pločice pokrivaju muzejsku JŽ verziju ali i onu iz redovnog prometa tokom 60-ih godina; dodatne pločice za ep.3 su, na gornjoj slici, one desno od isprekidane okomite crte, uz natpis 'dimnica' (šteta što u setu nisu i pločice 'JDŽ' jer je baš 03-002 još u šezdesetima na tenderu imala te stare pločice; možda bi KlubBaat mogao izdati set JDŽ-pločica ali bez brojeva lokomotiva, kao dodatak za sve one koji na bazi postojećih KlubBaat pločica za razne JŽ lokomotive žele napraviti JDŽ varijante).
 
Last edited:

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Koja pločica to fali za na poklopac dimnice?
Oko novog srebra i mesinga bih trebao pitati kako to, da imaš mix pločica. Slažem se da je neugodno da ono kolo sa krilima nije u mesingu a za sve ostalo nema problema. U svakom slučaju ono kolo je trebalo biti posebice jer ne možeš dobiti 3 nivoja jetkovanja.
JDŽ naoznake? Huh, ne sjećam se fotografija iz te dobe i pitam se, koliko bi bilo zanimanja za JDŽ naoznaka. JŽ svakako, JDŽ...
BTW, JŽ 03-002 je već imala krilato kolo i uši (ako se dobro sjećam bili su na fotkama iz 60-ih iz Zagreba), bila je jedna iz retkih lokomotiva serije 03 (od 16 -ih) koja je uopće imala uši. Prema informacijama iz muzeja preko Miloša Jocifa.
 

milošjocif

Član foruma
Gorči,bez ušiju su u poslednjem razdobju bile 003,007,008 i 011 po slikama koje imam.
Nik,pitat ču izrađivača pločica,dali ima mesing 0,3 debeljine,pa če izraditi par komada.Inače meni se mesing ne sviđa previše,jer sa vremenom potamni.Ali kod 03 je table sa JŽ i brojem potrebno staviti iz mesinga,jer su od Roca takve.
LP Miloš
 

nik

Veteran foruma
Gorči,bez ušiju su u poslednjem razdobju bile 003,007,008 i 011 po slikama koje imam.
Nik,pitat ču izrađivača pločica,dali ima mesing 0,3 debeljine,pa če izraditi par komada.Inače meni se mesing ne sviđa previše,jer sa vremenom potamni.Ali kod 03 je table sa JŽ i brojem potrebno staviti iz mesinga,jer su od Roca takve.
LP Miloš
Može se ispolirana mesingana pločica lakirati bezbojnim lakom pa onda neće potamniti.
 

nik

Veteran foruma
Koja pločica to fali za na poklopac dimnice?
Ova kvadratna sa četiri šarafa/zakovice u uglovima i nosačem završnog signala na sredini. Odmah iznad nje je 'kotač sa krilima'.
DSC00722.jpg

http://www.miniaturna-zeleznica.com/galerije/03/index.php
U SŽ varijanti taj 'kotač sa krilima' je tamo iznad dok ga u muzejskoj JŽ varijanti nije bilo, bio je mali grb ispod.
7063572843_175e42b90f_o.jpg


http://www.flickr.com/photos/42309484@N03/7063572843/in/photostream/
Roco je u jednom komadu napravio i kvadratnu pločicu i kotač sa krilima.
jb5ljt.jpg

Pločice su mesingane ali 'kotač sa krilima' nije goli mesing nego zlatna boja (preko crne).
 
Last edited:

nik

Veteran foruma
Oko novog srebra i mesinga bih trebao pitati kako to, da imaš mix pločica. Slažem se da je neugodno da ono kolo sa krilima nije u mesingu a za sve ostalo nema problema.
Pa svi setovi imaju taj mix novog srebra i mesinga; i moj i Željkov set kao i ove pločice slikane u Sloveniji ranije u ovoj temi. Samo su nekada 'uši' od nekakvog crnog/bruniranig (?) novog srebra a nekad od 'običnog', svijetlog.
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Hvala za onu pločicu, malo mi se činilo da je to oni ex nosač 3 svjetla (barem austrijske su mogle imati tamo još 3 svjetlo) ali nisam bio siguran. Niko od nas se nije sjetio da bi ta pločica mogla biti zanimljiva tako da.. ehh... A ja je još nisam kupio tako da uopšte nisam bio pozoran na taj detajl :\

Pa svi setovi imaju taj mix novog srebra i mesinga; i moj i Željkov set kao i ove pločice slikane u Sloveniji ranije u ovoj temi. Samo su nekada 'uši' od nekakvog crnog/bruniranig (?) novog srebra a nekad od 'običnog', svijetlog.
Ovo je ostatak od filma odnosno kemije za jetkovanje. Treba oprati pločice u kalijevom lugu (KOH) pa se skine. Izgleda nisu dobro oprali pločice...

Pronašao si nekoliko fotki tih 03 koje nisam video ali kako je Miloš napisao, neke od njih nisu imale ušiju a kako se vidi iz tih fotki ni sve uši nisu imale kolo sa krilima (03-014, 03-006) i čak su bili drugih dimenzija. Evo mojih bez uši...
 
Last edited:

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
JZ 03-003, Hrpelje-Kozina.jpg
Slika iz knjige "Zadnje parne lokomotive na Slovenskem", Tadej Brate

JZ 03-007, JZ 10, 1968.jpg
Opet sken iz neke knjige ali ne sjećam se tačno koje...
JZ 03-011, 1958-07-11, Zidani Most (A.Luft).jpg
JŽ 03-011, opet sken iz neke knjige. Ali zanimljivo, imam sliku te sa ušima... :)

JZ 03-012 Store.jpg
JŽ 03-012 u Štorama; slika je na onoj srpski strani koju si objavio malo prije. Postojo još jedna lijepa slika iz Večera, vjerojatno je autor Jože Gal

Za te imam slike... Na žalost nijedne od 03-013...

Tako da, neke su imale uši, druge ne, jedne su imale kotač sa krilima na ušima a druge samo kratke i visoke uši... Bilo je svega i svašta :)
 

nik

Veteran foruma
Očigledno ove u Istri pretežno nisu imale uši. A ova slika sa 03-011 u Zidanom Mostu je iz 1958. kad vjerojatno još nije imala uši. Razdoblje o kojem je riječ su pretežno šezdesete godine a čini mi se da su uši počeli stavljati krajem pedesetih.
Za mene je tipična slika 03 iz kasne ep.3 ova sa ušima i krilima kao na 002 a na slikama velika većina i ima ta 'standardna uha' sa krilima. Barem što se tiče dionice prema Zagrebu.
 

milošjocif

Član foruma
Ako bi malo špekulirao,SV Zidani most je pravio uši kao na 001,002,004...,a SV Maribor nešto višije i bez grbova-ali ne treba da bude tako.Nik,ako dođeš u subotu na sajam na Vir,doneču pločice iz mesinga (i za Željka).Hvala za slike,očito svi ljudi imajo sve.
LP Miloš
 

nik

Veteran foruma
Ako bi malo špekulirao,SV Zidani most je pravio uši kao na 001,002,004...,a SV Maribor nešto višije i bez grbova-ali ne treba da bude tako.Nik,ako dođeš u subotu na sajam na Vir,doneču pločice iz mesinga (i za Željka).Hvala za slike,očito svi ljudi imajo sve.
LP Miloš
Daj te pločice Željku kad se vidite u Raki ili negdje drugdje.
 

TV Slovenija

Veteran foruma
Supporter (2016)
"JZ 03-011 at Maribor"


Autor je malo pomiješao, prve dvije slike naravno nisu iz Maribora nego (najvjerojatnije) iz Zidanog mosta, ali svaka mu čast za te fotografije u boji iz daleke 1964 (pretpostavljam da su sve bile načinjene tada).
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh