Opcenite diskusije i rasprave o domacim modelima

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
Lijepi post s brojkama na tu temu je već napisao nik na prvoj strani teme (zato sam ovaj post i prebacio):
http://forum.malezeljeznice.net/ind...-rasprave-o-domacim-modelima.4706/#post-55950
je sve je super istaknuto u brojkama, i vjerujem, relativno precizno. Međutim to je činjenično stanje kojeg smo manje više svi svjesni. Na moje pitanje tu odgovora nema. Gdje je smisao 20000 "domaćih" vagona bez iti jedne relevantne lokomotive? Ovo pitanje mi je samo palo na pamet zbog toga što si se ti pitao u prethodnom postu zašto su uopće u setu ova dva ŽS vagona skupa...
 

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
osim toga, ako tržište i potražnja diktiraju hoće li se neki model izraditi, čemu onda moped... kome? Kennedy bi imao minimalno 5 puta veću prodavanost od mopeda.... ASEU da i ne spominjem....
 

Vedi

Član foruma
osim toga, ako tržište i potražnja diktiraju hoće li se neki model izraditi, čemu onda moped... kome?

Slovenskom tržištu?

Pa zar nije Moped u SŽ bojama izrađen isključivo za Slovenski dućan MoKo, te ga u SŽ verziji ni nema u niti jednom drugom dućanu?
 

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
Slovenskom tržištu?

Pa zar nije Moped u SŽ bojama izrađen isključivo za Slovenski dućan MoKo, te ga u SŽ verziji ni nema u niti jednom drugom dućanu?
da... a slovensko tržište je inače mega veliko.... poanta, ponovno, zašto se ne proizvedu modeli za koje bi tržište bilo minimalno 5 puta veće od slovenskog za mopeda recimo?
 

Wile E Coyote

Poznati forumaš
Supporter (2016)
Istina i bog da slovensko tržište nije mega veliko, ALI ima odlicnog distributera i suradnika koji robu bez problema progura van granica svoje drzave. Mi ostali toga NEMAMO. Vjerojatno si onda i taj i takav distributer moze dozvoliti da sugerira model.
A da bi Kennedy imao barem 5 puta vise kupaca - bi! Ja vjerujem da ce nam prvo isprazniti dzepove i onda nam jos uzeti na kraju zadnje nofce za Kennedy kojeg cemo svi kupiti. Nekoliko komada....za kennedyja nikad nije kasno, premda ga vec predugo cekamo!
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Samo toliko, moped u SŽ je bio proizveden pod dva artikla, jedan specijalno za MoKo (mislim da je broj 342-011) a drugi za sve prodavaonice. Gdje se ih može još kupiti pa ne znam. Moped kako neko ne može shvatiti da je ipak lokomotiva koja je mogla voziti bilo koji medjunarodni voz koji je prolazio kroz Sloveniju ipak ima potencial u susednjim država, t.j. Italiji i Austriji jer se ga barem vidi na granicama. No slažem se da je šteta da nisu izdali najprije JŽ verziju.
I da ne zaboravimo, dolazi i Brižita koja se naprotiv mopedu nije mnogo promjenila od JŽa pa će biti lakše napraviti model u barem 4 boja, JŽ + 3xSŽ. I opet bude zanimljiva ne samo za Slovence nego i za sakupljaće iz inozemstva.
Za ostale ex Yu lokomotive je već pitanje. Ostavimo meha/žutku, on je još zanimljiviji nego moped ali zaista zanimljiva bi bila ASEA 441 pa opet možemo napraviti dugu diskusiju (koja mislim da već postoji) koju verziju uraditi, a Kennedy... za Yu tržište je sigurno legenda ali vani...? Gdje su ga vidjeli osim na granicama? Vidjeli su sigurno kolekcionari i posjetioci ali barem za slovenskog ne bih rekao da je bio sjevernije od Mürzzuschlaga prošle godine, možda do Graza ili do Villacha, sve ostalo je unutra granica SFRJ.
 

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
Razmisljajuci kao Austrijanac ili Talijan, i nije mi bas neki argument za kupiti SZ moped samo zato jer sam ga mozda vidio na granici. A brizitka? Jos gore. I jos nesto, ACMEu ne bi smjelo biti presudno hoce li se neka lokomotiva prodavati u 2,3 ili 7 drzava, vec u koliko primjeraka ce se prodati. Govorim o ostatku Hrvatske, ne samo o vasim pogranicnim mjestima uz sloveniju gdje zivite i gdje vam je napetije nabavit mopeda i brizitku nego kenedya i karavelu... Govorim o kompletnim regijama gdje itekako ima strastvenih kolekcionara H0 zeljeznice iako ih nema po forumu, a u cijim su krajevima EMD dizeli obiljezili jednu citavu epohu. Srbiju da i ne spominjem, to je trziste jos da puta vece od Hrvatske a kamo li od Slovenije. Cekam da nekom u ACMEu proradi sijalica u glavi. Ali kako su poceli bojim se da ce na red doci prije i ljubljanski javni gradski prijevoz na izradu modela nego 661 i 441...
 

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
osim toga, ako ikad i dođe do toga da, recimo, ACME napravi 661, vidjet ćete kako će ljudi nasrnuti s narudžbama..... jer to će zbilja biti nešto "egzotično" u H0 ponudi, nešto još ne viđeno...... a ove kojekakve elektre koje svi živi proizvode... sve je to reprizine reprize repriza... već viđeno... milijardu varijacija na temu... izađe neka loksa u nekoj boji i s oznakom neke uprave, pa nakon toga izađe ista ta u drugoj boji, druga uprava i jedna ili dvi kosine drugačije na kućištu i to je odma "oooo to je nešto drugo".... I'm really bored with this stuff... čekam da ACME učini neki revolucionarni korak.... ROCO je recimo pre sterilna firma za tako nešto...oni će dok je svijeta i vijeka verglati po DB-u ÖBB-u i SBB-u uz neke (njima) egzotične skandinavske i istočnoeuropske iznimke... eto :D
 

Gorchi

Veteran foruma
Supporter (2016)
Supporter (2017)
Supporter (2019)
Supporter 2020
Supporter 2021
Slušaj, ja razumijem ovo kaj kažeš ali ipak u pozadini je novac. I reci koliko ljudi na prostoriji ex SFRJ je spremno dati 200€ za Kenedija (govorim na pamet, može biti skuplji ali i jefiniji)? Jel bi se ih našlo nekih 500 da bi se isplatilo izraditi takvu lokomotivu? A govorim samo i isključivo za SFRJ. Jel bi mogao pronači 500 ljudi, koji bi kupili tu lokomotivu (recimo da nema interesa van SFRJ, na sreću bi se ih nekoliko našlo)?
 

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
ne znam da li bi nasao 500 ljudi, ali znam garantirano 10 ljudi koji bi uzeli po minimalno 4-5 komada..... a sta mislis koliko je jos takvih koje ja ne poznajem? Imam 20 komada SBB Re460, imam 10 Ae 6/6, zasto mislis da ja prvi ne bih uzeo 10 kennedya? 200€? pa kostaju i ove, milijun puta viđene i proizvedene, toliko pa ih opet svi kupuju... mislis da ne bi uzeli kennedya?? garantiram ti da bi minimalno po jednog uzeo SVATKO tko je kupio barem jedan set YU expressa.... a znam ljude i koji su već po 6 setova kupili....
 

SBB-CFF-FFS

Aktivan član
Supporter (2016)
osim toga, ni Slavkovi kennedyi nisu puno jeftiniji (oko 180€) a znam osobno ljude koji vec imaju po nekoliko njegovih.... i jos nesto, iznenadio bi se koliko je ljudi sa prostora SFRJ spremno dati i više od 200€ za tu lokomotivu ako je netko napravi kako spada...
 

Mon

 
Osoblje foruma
...a Kennedy... za Yu tržište je sigurno legenda ali vani...? Gdje su ga vidjeli osim na granicama? Vidjeli su sigurno kolekcionari i posjetioci ali barem za slovenskog ne bih rekao da je bio sjevernije od Mürzzuschlaga prošle godine, možda do Graza ili do Villacha, sve ostalo je unutra granica SFRJ.

Link za mog prijatelja Gorchija ;) : http://en.wikipedia.org/wiki/EMD_G16

...ROCO je recimo pre sterilna firma za tako nešto...oni će dok je svijeta i vijeka verglati po DB-u ÖBB-u i SBB-u uz neke (njima) egzotične skandinavske i istočnoeuropske iznimke... eto :D

Aj-aj SBB-CFF-FFS, ne diraj mi ÖBB i Skandinavce :hladno: ; da njih nije bilo ne bismo dobili SJ i ÖBB ASEA u H0 koju jedinu za sada mozemo kolko-tolko preraditi u JZ. :palac_gore:
 

damir661

Veteran foruma
U pravu ste obojca (Gorchi i SBB-CFF-FFS).

Gorane ne treba da potcenjujes cinjenicu da su 661,441 uz GosuY jedni od sinonima JZ kako kod nas, tako i u svetu, pa makar one dolazile samo do granica sa susednim drzavama. Pitaj Slavka koliko je 661 do sada prodao, zapravo koliko je vise njih otislo van Srbije ili ex YU, dobro bi se iznenadio. O 663,666 da ne govorim.

S druge strane, SBB-CFF-FFS ne bih toliko ni omalivazavao elektro lok 3kV, jer opet ne zaboravi da su i one bile deo velikog JZ, kao i da je Slovenija povrsinski malo, ali isto tako veliko trziste, ako nista drugo sa mnogo boljim plateznim mogucnostima, nego sto je to u recimo Srbiji.
I na kraju ne zaboravi da su 342,362,361 izvorno italijanske lokomotive. Video si u katalogu onu zelenu FS 342, to je odmah jos vece trzite.

Ali da bi ACME trebao da uradi 441 TREBAO BI:cool_2:
 

SHUCA

Poznati forumaš
Divan je opis na Wikipediji :hahahaha: Naslov G-16,a tamo foto Macose 644...ZCG:hahahaha:
Koji papani:spank:

Inace, zaprepastili bi se koliko je interesovanje za EMD JZ modele u EU....
A zasto Vi kupujete USA ili EU modele ????
Atraktivan model je interesantan bez obzira na geografsko poreklo.
Za Evropljane , 661 je u toj kategoriji... EZOTERIJA....
 

Mon

 
Osoblje foruma
Divan je opis na Wikipediji :hahahaha: Naslov G-16,a tamo foto Macose 644...ZCG:hahahaha:...

Ma Shuco, batali fotku vazan je spisak gde je sve ova G16 vozikala znaci gde bi sve moglo biti interesenata koji bi je tretirali kao "domaci" model. :citaj:
 

wiggum

Veteran foruma
osim toga, ako tržište i potražnja diktiraju hoće li se neki model izraditi, čemu onda moped... kome? Kennedy bi imao minimalno 5 puta veću prodavanost od mopeda.... ASEU da i ne spominjem....
Čemu Moped i kome?
Minimalno slovencima, talijanima jer voze kod njih, JŽ verzija svima iz juge, a onda su tu još ljudi koji žele tu lokomotivu a ne voze kod njih i slično. Modeli se prodaju čak i kod memobe.
60241 SŽ žuta
60242 SŽ žuta "Moko"
60243 SŽ Crvena
60244 JŽ (vjerojatno)

Talijanske verzije (motorna + dummy):
60245
http://www.tecnomodel-treni.it/dettagli.php?id=25930

60246
http://www.tecnomodel-treni.it/dettagli.php?id=25929

Dakle, Moped je izdan (planiran) u 8 modela! Dakle, pričati čemu i kome treba moped i kolko komada će biti prodano (proizvedeno), zbilja nema smisla jer će se svakako isplatiti.

Da bi se neka druga lokomotiva možda više isplatila (npr. spomenuti Kennedy), vjerojatno bi, ali nije niti Moped promašaj.
 

Podržite rad foruma

Ako želite da pomognete radu foruma i portala malezeljeznice.net, možete da donirate i na taj način doprinesete radu foruma i portala u punom kapacitetu ( Detaljnije o donacijama ).

Iznos donacije
Korisnicko ime sa foruma
Ako ste već donirali i više ne želite da imate pretplatu na godišnju ili mjesecnu donaciju, istu možete otkazati klikom na donji gumb:

Na vrh